Sensacyjna decyzja Denisa Urubko

Denis Urubko, który zamierzał zakończyć przygodę ze wspinaczką wysokogórską, przekazał w mediach społecznościowych, że zdobył kolejny szczyt. Mowa o Khosar Gang w górach Karakorum.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Denis Urubko Facebook / Na zdjęciu: Denis Urubko
"Cześć! Zespół wspiął się na Khosar Gang 2 lutego 2022 r. nowym wejściem. Standardowa droga jest zbyt oblodzona i ryzykowna lawinowo w okresie zimowym. Denis Urubko, Anton Krawczenko, Andriej Szliapnikow i Maksim Berngard" - napisał na Facebooku rosyjski wspinacz wysokogórski z polskim paszportem.

Post jest niezbitym dowodem na to, że 48-letni himalaista zdecydował się powrócić do wspinaczki. W ostatnich miesiącach Rosjanin rozważał definitywne zakończenie przygody z tym sportem, ale - jak widać - zmienił zdanie.

Khosar Gang to szczyt, który znajduje się w górach Karakorum, na pograniczu Pakistanu, Indii i Chin o wysokości 6400 m n.p.m. Nie jest on najpopularniejszym celem obieranym przez wspinaczy.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Kowalkiewicz nie do poznania! Internauci zachwyceni

Przypomnijmy, że Urubko w swojej karierze łącznie wykonał aż 21 wejść na ośmiotysięczniki. Zdobył też 10 szczytów siedmiotysięcznych. W styczniu 2018 r. wspólnie z Adamem Bieleckim, Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem przerwał zimową wyprawę na K2, by wziąć udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat.

Celem bohaterskiej akcji była pomoc schodzącym ze szczytu Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Revol udało się sprowadzić do obozu, ale warunki pogodowe nie pozwoliły dojść do Mackiewicza.

Zobacz:
Jego rodzina już nigdy nie odzyska ciała. Tym dramatem żył cały kraj, Polaka nie uratowano
Denis Urubko: Gratuluję, ale tlen to doping

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×