Football is brutal - relacja z meczu GKS Katowice - Zawisza Bydgoszcz

Marcin Ziach

Mecz przy Bukowej pokazał, że futbol jest brutalny. Choć przez większość czasu gry na boisku warunki dyktował GKS, komplet punktów zdobył Zawisza, który w przeciągu całego spotkania stworzył jedną klarowną sytuację strzelecką.

Przed meczem w pierwszoligowej tabeli GieKSę i Zawiszę dzieliła przepaść okraszona różnicą jedenastu punktów. Katowiczanie plasowali się w strefie spadkowej, zaś bydgoszczanie liderowali ligowej klasyfikacji. Po meczu nic się nie zmieniło, choć sam wynik wywołał w Katowicach duży niesmak. Patrząc bowiem na boiskowe wydarzenia w pierwszej odsłonie spotkania można było mieć poważne wątpliwości co do tego, kto tutaj jest liderem, a kto outsiderem tabeli.

Po spokojnym początku spotkania, w którym optyczną przewagę miał Zawisza odważniej zaatakował GKS i tylko własnej nieskuteczności i kilku świetnym interwencjom Andrzeja Witana katowiczanie zawdzięczali fakt, że do przerwy nie prowadzili 2-3 bramkami. Świetne okazje strzeleckie mieli bowiem Michal Farkas, Przemysław Pitry i dwukrotnie Tomasz Rzepka, ale ostatecznie piłka do bramki nie wpadła.

Najlepszą sytuację dla GieKSy w pierwszej połowie miał w 34. minucie Mateusz Zachara, ale jego strzał sprzed linii pola karnego na korner sparował golkiper gości. Chwilę wcześniej Witan sam sprokurował zagrożenie, wdając się w drybling z Damianem Chmielem we własnym polu karnym. Co gorsza, uczynił to na tyle nieporadnie, że w pewnym momencie zgubił piłkę, ale skończyło się tylko na strachu i jęku zawodu trybun przy Bukowej.

Zawisza do wysiłku Witolda Sabelę zmusił w tej połowie tylko raz, ale strzał Wahana Gevorgiana golkiper gospodarzy ze spokojem obronił. Do szatni zawodnicy obu drużyn schodzili przy bezspornej dominacji lidera… w żółtych kartkach. W tym aspekcie piłkarskiego rzemiosła bydgoszczanie prowadzili bowiem aż 3:0, a kilka razy arbiter okazał się dla gości pobłażliwy.

GKS mocnym akcentem rozpoczął też drugą odsłonę spotkania. Nie umiejąca sobie poradzić z agresywnym pressingiem katowiczan defensywa Zawiszy popełniała proste błędy i często ratowała się faulami. Po jednym z nich, w 55. minucie gry z boiska wyleciał Michał Illków-Gołąb, oglądając drugą żółtą kartkę. Uciszył też blisko 200-osobową grupę kibiców z Bydgoszczy.

Od tego momentu zawodnicy GKS zwolnili tempa i chyba za wcześnie uwierzyli, że mecz sam się wygra. Pasywna postawa zemściła się na katowiczanach w 66. minucie gry, kiedy Gevorgian w dziecinny sposób ograł na lewym skrzydle Farkasa i zagrał do Jakuba Wójcickiego, który w sytuacji sam na sam skierował piłkę do siatki obok interweniującego Sabeli.

Strata bramki wyraźnie podcięła gospodarzom skrzydła. Co prawda GieKSa próbowała atakować, ale czyniła to bez ładu i chyba większej wiary w sukces. Okazje mieli Tomasz Hołota i Deniss Rakels, ale albo dobrze interweniował Witan, albo piłkarze śląskiej drużyny fatalnie pudłowali.

Prowadzenie uspokoiło także Zawiszę, który cofnięty na własną połowę całą drużyną bronił korzystnego wyniku. W końcówce spotkania bydgoszczanie robili wszystko, by zyskać cenne sekundy. Ich aktorskie popisy często były wręcz żałosne. Trzeba jednak oddać, że efektywne, bo ostatecznie beniaminek zainkasował kolejny w tym sezonie komplet punktów.

- Byliśmy zespołem zdecydowanie lepszym, nawet kiedy chaotycznie atakował GKS. Nie wątpiliśmy, że zdobędziemy trzy punkty ani przez sekundę - triumfował Łukasz Skrzyński, kapitan Zawiszy.