Podsumowanie 18. kolejki Bundesligi: Hoffenheim dalej liderem, zwycięski gol Wichniarka

Michał Żyrek

18. kolejka Bundesligi przyniosła nam kilka niespodzianek, do których należy zaliczyć porażki Bayernu Monachium, Schalke 04, oraz pierwsze zwycięstwo na wyjeździe Arminii Bielefeld i to z wicemistrzem Niemiec Werderem Bremen. Zwycięską bramkę zdobył polak Artur Wichniarek.

W ramach inauguracji 18. kolejki Bundesligi Hamburger SV pokonał na własnym stadionie wicelidera tabeli Bayern Monachium 1:0. Jedyną bramkę spotkania zdobył chorwacki napastnik Mladen Petric dla którego było to dziewiąte trafienie w tym sezonie. Dzięki temu zwycięstwu gospodarze wyprzedzili w tabeli właśnie Bayern Monachium.

W sobotę rozegrano sześć spotkań, w Hannoverze miejscowy Hannover 96 niespodziewanie pokonał Schalke 04 Gelsenkirchen 1:0. Dla gospodarzy było to ważne zwycięstwo w kontekście walki o utrzymanie w lidze, a bramkę zdobył już w ósmej minucie pomocnik Sergio Pinto. Na RheinEnergieStadion przyjechał VfL Wolfsburg, żeby zmierzyć się z 1.FC Koeln. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1, najpierw w 34. minucie bramkę dla gospodarzy zdobył rumuński napastnik Marian Radu, wyrównanie padło na 17. minut przed końcem spotkania a autorem trafienia był Grafite. Szósta drużyna w tabeli, Borussia Dortmund podejmowała u siebie piąty Bayer Leverkusen. Kibice na Signal Iduna Park zobaczyli pierwszą bramkę w 36. minucie Alexander Frei, w 63. minucie wyrównał strzałem prawą nogą Patrick Helmes ustalając wynik spotkania, w drużynie gospodarzy zabrakło kontuzjowanego Jakuba Błaszczykowskiego, zaś w zespole z Leverkusen cały mecz na ławce rezerwowych spędził Tomasz Zdebel. W Berlinie miejscowa Hertha BSC Berlin pokonała Eintracht Frankfurt 2:1 po dwóch bramkach Marko Pantelicia, honorowe trafienie dla gości zanotował Benjamn Kohler, dzięki temu zwycięstwu klub z Berlina awansował na drugie miejsce w tabeli. W drużynie gospodarzy zabrakło miejsca dla Łukasza Piszczka, który przechodzi rehabilitację. Na Rhein-Neckar-Arena piłkarze TSG 1899 Hoffenheim wykorzystało potknięcie Bayernu i pokonało Energie Cottbus 2:0. Bramki dla beniaminka strzelali Demba Ba i wypożyczony z Werderu Brema Boubacar Sanogo, w drużynie gości nie wystąpił kontuzjowany Mariusz Kukiełka. Ostatnia w tabeli Borussia Moenchengladbach pojechała do Stuttgartu na mecz z miejscowym VfB Stuttgart. Bramki dla gospodarzy zdobyli Ciprian Marica i Mario Gomez. Zwycięstwo pozwoliło VfB awansować na siódme miejsce w tabeli.

18. kolejka zakończyła się w niedzielę. Do Bochum zmierzyć się z tamtejszym VfL Bochum przyjechał Karlsruher SC. W pojedynku dwóch walczących o utrzymanie drużyn lepsi okazali się gospodarze, którzy po trafieniach Christiana Fuchsa i Diego Klimowicza wygrali 2:0 co pozwoliło im na wydostanie się ze strefy spadkowej. W drużynie z Bochum zabrakło Marcina Mięciela. W Bremie zaś miejscowy Werder Brema podejmował Arminię Bielefeld. Goście objęli prowadzenie w 24. minucie po bramce Thorbena Marxa, jednak tuż przed przerwą wyrównał Portugalczyk Hugo Almeida. Remis utrzymywał się do 49. minuty, kiedy to Artur Wichniarek pokonał Tima Wiese i strzelając swoją jedenastą bramkę w rozgrywkach, dał Arminii pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie.

W tej kolejce z Polaków na boisko wybiegł tylko Artur Wichniarek, który zaliczył pełne 90 minut, strzelając bramkę, a Kicker ocenił grę Polaka na 3 (1 - klasa światowa, 6 - występ poniżej krytyki).