Newspix / Tomasz Rulski / 058sport.pl / Na zdjęciu: Kacper Urbański

PKO Ekstraklasa. Kacper Urbański z Lechii Gdańsk to trzeci najmłodszy debiutant w Europie

Michał Gałęzewski

Zawodnicy z rocznika 2004 zaczynają debiutować w europejskim futbolu. Kacper Urbański z Lechii Gdańsk, który swoje pierwsze minuty zaliczył podczas meczu swojego macierzystego klubu z Rakowem (0:3), to trzeci najmłodszy debiutant w Europie.

Kacper Urbański jest synem Przemysława byłego piłkarza Lechii Gdańsk. Reprezentant Polski do lat 16, 29 listopada po raz pierwszy pojawił się na treningu pierwszego zespołu, teraz doczekał się debiutu w przegranym 0:3 meczu. Od razu kibice skandowali jego nazwisko. Urbański jest przedstawicielem akademii gdańskiego klubu, której owoce szkolenia mają być wkrótce widoczne.

W momencie debiutu, Urbański miał 15 lat i 105 dni. To drugi najmłodszy zawodnik w historii ligi polskiej. Pierwsze miejsce już od 50 lat dzierży Janusz Sroka, który 23 listopada 1969 roku w barwach Cracovii. Kacper Urbański jest też ewenementem na skalę europejską. Sprawdziliśmy ilu zawodników z rocznika 2004 zadebiutowało w najwyższych klasach rozgrywkowych wszystkich państw na naszym kontynencie.

Piotr Stokowiec nie potrzebuje słów wsparcia i litości. Zobacz więcej!

Łącznie szansę debiutu w tak młodym wieku otrzymało w 2019 roku tylko sześciu piłkarzy z 2004 roku. Zdecydowanie najmłodszym debiutantem jest Evan Ferguson. Urodzony 19 października 2014 roku Irlandczyk wszedł 20 września na minutę w meczu swojego Bohemian FC z Derry City. Miał wówczas 14 lat i 336 dni!

W dniu debiutu młodszy od Urbańskiego był też Islandczyk Logi Hravn Róbertsson, który zadebiutował w szalonym meczu Haukar Hafnarfjordur  z IBV Vestmannaejar rozegranym 18 września 2019 roku padł wynik 6:4 dla drużyny Róbertssona, a on zagrał 4 minuty. Miał wówczas 15 lat i 58 dni.

Kompromitacja Lechii Gdańsk. Zobacz więcej!

W przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej piłkarzy, dwaj zawodnicy z rocznika 2004, którzy zadebiutowali w najwyższych klasach rozgrywkowych w Europie mają coraz lepszą pozycję w swoich klubach. Turek Emre Demir rozegrał siedem spotkań w barwach Kayserisporu (łącznie 280 minut) i strzelił jednego gola. Estończyk Martin Vetkal zagrał natomiast w ośmiu meczach, przez 325 minut dla Kalevu Tallinn i również zdobył jedną bramkę. Debiutu w wieku 15 lat i 227 dni doczekał się również Luka Elbakidze z gruzińskiego Torpedo Kutaisi.

Zawodnicy z rocznika 2004, którzy zagrali w sezonie 2019/2020 albo 2019 w jednej z najwyższej lig w Europie: