PAP/EPA / PAOLO MAGNI / Na zdjęciu: Morten Thorsby i Fabio Quagliarella cieszą się z gola

Serie A: Sampdoria podbiła Bergamo. Bartosz Bereszyński pomógł zaskoczyć Atalantę

Rośnie forma Sampdorii. Drużyna Bartosza Bereszyńskiego sprawiła kolejną niespodziankę i zwyciężyła 3:1 w Bergamo. Atalanta przegrała drugi mecz z rzędu w lidze włoskiej i straciła w nich siedem goli.

Sampdoria pokazała w Bergamo, że jej poprzednie zwycięstwo 3:0 nie było przypadkiem i wyłącznie efektem słabości Lazio. Z Bartoszem Bereszyńskim w podstawowym składzie potrafiła odpierać ataki zespołu nazywanego "maszyną do atakowania" i sama skutecznie odpowiadała.

Fabio Quagliarella zdobył gola na 1:0 w 13. minucie. Były król strzelców ligi włoskiej dostał podanie na wolne pole od Mikkela Damsgaarda i resztę zrobił już sam. Weteran wykorzystał bierność obrońców Neroblu, zbiegł w kierunku linii bramkowej i wpakował futbolówkę pod poprzeczkę. Przed przerwą Fabio Quagliarella miał możliwość skompletowania dubletu, ale nie pokonał swoim strzałem z rzutu karnego Marco Sportiello.

Ta sytuacja miała być kołem ratunkowym dla uczestnika Ligi Mistrzów, ale nie przebudził się ani po niej, ani po trzech zmianach przeprowadzonych przez trenera Gian Piero Gasperiniego w przerwie. W 59. minucie Morten Thorsby strzelił na 2:0 po wrzutce Jakuba Jankto. Sampdoria była już blisko zwycięstwa, a jej trener postawił na obronę i przeprowadzanie kontrataków. W tym celu Valerio Verre i Keita Balde zostali wprowadzeni za Gastona Ramireza i Fabio Quagliarellę.

Atalanta nie przeprowadziła pościgu i odpowiedziała tylko jednym golem w 80. minucie. Duvan Zapata sam wywalczył i wykonał rzut karny. Wynik na 3:1 dla Sampdorii ustalił w doliczonym czasie Jakub Jankto, który dołożył gola do asysty i wyrósł na kluczowego zawodnika popołudnia.

Choć w Lidze Mistrzów ekipa z Bergamo zaprezentowała się dobrze i zdemolowała FC Midtylland, to otoczyła to spotkanie porażkami 1:4 z Napoli oraz 1:3 z Sampdorią. Gasperini ma o czym myśleć szczególnie w kontekście gry podopiecznych w obronie. Strata siedmiu bramek na krajowym podwórku w ciągu tygodnia nie przynosi chluby kandydatowi do zdobycia scudetto.

Atalanta BC - UC Sampdoria 1:3 (0:1)
0:1 - Fabio Quagliarella 13'
0:2 - Morten Thorsby 59'
1:2 - Duvan Zapata (k.) 80'
1:3 - Jakub Jankto 90'

W 45. minucie Fabio Quagliarella (Sampdoria) nie wykorzystał rzutu karnego. Marco Sportiello obronił.

Atalanta: Marco Sportiello - Bosko Sutalo (46' Rafael Toloi), Jose Luis Palomino, Berat Djimsiti - Fabio Depaoli (60' Hans Hateboer), Marten de Roon (63' Rusłan Malinowski), Mario Pasalić, Johan Mojica (46' Robin Gosens) - Alejandro Gomez - Josip Ilicić, Sam Lammers (46' Sam Lammers)

Sampdoria: Emil Audero - Bartosz Bereszyński, Maya Yoshida, Lorenzo Tonelli, Tomasso Augello - Mikkel Damsgaard (73' Mehdi Leris), Albin Ekdal, Morten Thorsby, Jakub Jankto - Gaston Ramirez (66' Valerio Verre), Fabio Quagliarella (66' Keita Balde Diao)

Żółte kartki: Mojica, Malinowski, Palomino (Atalanta) oraz Tonelli, Yoshida, Balde, Jankto (Sampdoria)

Sędzia: Giampaolo Calvarese