Getty Images / James Williamson - AMA / Na zdjęciu: Michał Helik (z lewej) i Ben Cabango

Michał Helik z kolegami oddalili się od Premier League

Michał Piegza

Za nami pierwsze półfinałowe mecze barażowe o awans do Premier League. Przegrał zespół, w którym występuje Michał Helik. Barnsley uległo na własnym stadionie Swansea 0:1.

Piłkarze Barnsley długo gonili strefę play-off, w nagrodę zespół którego barw broni Michał Helik dostał szansę gry o awans do Premier League. Dodatkowo na pierwszym półfinałowym spotkaniu mogli pojawić się fani.

W premierowej odsłonie niewiele się działo. Żadna z drużyn nie kwapiła się do ataku. Brakowało celnych strzałów. Ten najważniejszy miał miejsce w 39. minucie. W polu karnym piłkę otrzymał Andre Ayew, snajper zwiódł Helika i uderzył w kierunku dalszego słupka. Bradley Collins nie był w stanie sięgnąć futbolówki.

Po stracie gola szybko wyrównać starali się miejscowi. Okazję miał Helik, Polak jednak uderzył głową zbyt słabo i wprost w bramkarza.

Dużo więcej początkowo działo się po przerwie. Akcje gospodarzy ożywił wprowadzony na plac gry Carlton Morris. W 48. minucie powinien być remis. Strzał wspomnianego Morrisa odbił bramkarz, a poprawka Calluma Brittaina niemal do pustej bramki nie znalazła się w niej. Freddie Woodman zdołał rzucić się raz jeszcze i obronić.

Graczom Swansea udało się przetrwać trudny moment i uspokoić grę. Goście wynik mogli podwyższyć w 67. minucie. Wówczas strzelał Conor Hourihane, piłka odbiła się od poprzeczki.

W końcówce gospodarze długo niewiele potrafili zdziałać. Ich akcje były chaotyczne. Dopiero w doliczonym czasie po dograniu z rzutu rożnego Morris trafił w poprzeczkę. Kilkadziesiąt sekund później sędzia zakończył spotkanie.

Rewanż zaplanowano na sobotę.

Barnsley FC  - Swansea City 0:1 (0:1)
0:1 - Andre Ayew 39'

Barnsley FC: Bradley Collins - Mads Andersen, Michał Helik, Toby Sibick -Callum Styles, Callum Brittain, Romal Palmer (78' Jordan Williams), Alex Mowatt - Dominik Frieser (46' Carlton Morris), Cauley Woodrow - Daryl Dike (88' Victor Adeboyejo).

Swansea City: Freddie Woodman - Kyle Naughton, Ben Cabango, Marc Guehi, Jake Bidwell - Jay Fulton, Matt Grimes, Conor Hourihane - Andre Ayew, Liam Cullen (69' Wayne Routledge), Jamal Lowe.

Żółta kartka: Ayew (Swansea).

Sędzia: Tony Harrington.

W drugim półfinale padł jeden gol. Bliżej decydującej potyczki Bournemouth, które pokonało 1:0 Brentford.

AFC Bournemouth - Brentford FC 1:0 (0:0)
1:0 - Danjuma 55'