Materiały prasowe / EHF / Na zdjęciu: reprezentancja Polski juniorów

ME U-20: Świetny mecz Polaków i efektowne zwycięstwo. Norwegia bez szans

Paweł Nowakowski

Po dwóch dotkliwych porażkach przyszła kolej na efektowne zwycięstwo. Reprezentacja Polski do lat 20 na zakończenie fazy grupowej mistrzostw Europy pewnie pokonała Norwegię 32:26 (15:10).

Oba zespoły przed rozpoczęciem spotkania nie miały już żadnych szans na awans do czołowej ósemki mistrzostw Europy. Pierwsze dwa spotkania w fazie grupowej zakończyły bowiem porażkami. Stawką tego pojedynku były punkty w kolejnej rundzie, gdzie będzie walka o miejsca 9-16.

Mecz lepiej rozpoczęli Polacy. W bramce bardzo dobrze spisywał się Jakub Ałaj, a po trafieniu Damiana Domagały polska reprezentacja odskoczyła Skandynawom na trzy trafienia. Polscy szczypiorniści bardzo dobrze grali w defensywie. Norwegowie mieli wielkie problemy by wypracować czystą pozycję rzutową. Oddawali sporo nieprzygotowanych rzutów, co skrzętnie wykorzystywali Polacy.

Przewaga Biało-czerwonych z każdą chwilą rosła. Po pięknym rzucie Pawła Krawczyka z drugiej linii podopieczni Zygmunta Kamysa na niespełna pięć minut przed przerwą prowadzili już 14:8. Rozgrywający dał dobrą zmianę i wraz z Tomaszem Janikiem byli liderami polskiej ekipy w pierwszej odsłonie.

Polacy nie popełnili błędu z meczu przeciwko Hiszpanom i wysoką dyspozycję utrzymali także po zmianie stron. Z drugiej linii norweską bramkę bombardował Paweł Krawczyk. Kwadrans przed końcem po przechwycie rzutem z kontrataku na 24:16 podwyższył Dawid Molski. Trener Norwegów po przerwie na żądanie zmienił ustawienie w obronie. Polaków to jednak nie wybiło z uderzenia.

Okazałej zaliczki Biało-czerwoni nie wypuścili z rąk i po bardzo dobrym występie, odnieśli efektowne zwycięstwo, a zawodnikiem meczu został wybrany Paweł Krawczyk. Polacy fazę grupową kończą zwycięskim akcentem i do walki o miejsca 9-16 przystąpią z zapisanymi dwoma punktami na koncie.

W dalszej części mistrzostw ich rywalami będą kolejno Słowenia (mecz we wtorek 12.07 godz. 14:30) i Wyspy Owcze (środa 13.07 godz. 12:00). Pierwsze dwie drużyny w grupie powalczą o miejsca 9-12. Dwóm ostatnim przyjdzie mierzyć się o miejsca 13-16. Kluczowe jest zajęcie miejsca dziewiątego lub dziesiątego. Oba zapewniają awans na przyszłoroczne mistrzostwa świata, które odbędą się w Niemczech i Grecji.

Norwegia - Polska 26:32 (10:15)

Norwegia: Kristensen (3/16 - 19%), Tryggestad (1/20 - 5%) - Hald, Johnsen, Tilge 1, Jevnaker, Gyberg, Moen, Langeland-Knudsen, Knutsen 6, Stankiewicz 7, Kristensen, Stenersen, Solheim 4, Kaaterud, Haugli 5, Hogdahl 3.

Polska: Ałaj (8/27 - 29%), Poźniak (5/12 - 42%) - Karpiński 1, Molski 3, Wiaderny 2, Głuszczenko, Michałowicz 1, Nowak 3, Kosznik 6, Powarzyński 3, Krawczyk 5, Graczyk, Tomaczak, Antolak, Będzikowski 3, Domagała 4.