Sukces Macedończyków! - relacja z meczu Serbia - Macedonia

Sławomir Bromboszcz

W rozegranym w środę ostatnim spotkaniu grupy I reprezentacja Serbii uległa Macedonii. Gospodarze mistrzostw Europy, pomimo porażki, zajęli pierwsze miejsce w grupie. W półfinale rywalem Serbów będzie Chorwacja.

Przed meczem reprezentanci Macedonii znali rozstrzygnięcia środowych spotkań. Widzieli już, że nie mają szans na awans do półfinału. Macedończykom motywacji nie mogło jednak zabraknąć, bowiem w przypadku zwycięstwa zajęliby oni 3. miejsce w grupie, wyprzedzając Niemcy i Polskę.

Serbowie spotkanie rozpoczęli z Darko Staniciem na ławce rezerwowych. Trener dał szansę zaprezentowania swoich umiejętności rezerwowemu bramkarzowi Draganowi Marjanacowi. Zmiennik Stanicia wypadł jednak średnio. Między słupkami bramki Macedończyków znacznie lepiej prezentował się Borko Ristovski. W pierwszym kwadransie gra toczyła się bramka za bramkę. Później Macedończycy dzięki lepszej grze w obronie zdołali wypracować trzybramkowe prowadzenie. Vladimir Temelkov skutecznie wykończył kontratak Macedonii i na tablicy wyników pojawił się rezultat 6:9. Podopieczni Veselina Vukovica nie zamierzali jednak rezygnować z walki o zwycięstwo i jeszcze przed przerwą zdołali zniwelować straty do jednego trafienia 10:11. Trener Serbów w pierwszej połowie oszczędzał również Momira Iliria, który tylko na chwilę pojawił się na parkiecie.

W drugiej połowie zespoły toczyły niezwykle wyrównaną walkę. Serbowie w 38 minucie po trafieniu Rasto Stojkovicia zdołali objąć jednobramkowe prowadzenie. Później inicjatywa należało do rywali, którzy jednak nie potrafili wypracować znaczącego prowadzenia. W 52 minucie Macedończycy stanęli przed szansą "odskoczenia" na dwie bramki, jednak ich kontratak zakończył się niepowodzeniem. W odpowiedzi trawił niezawodny Marko Vujin i ponownie mieliśmy remis 19:19. W końcówce spotkania nie brakowało emocji w hali wypełnionej kibicami obu drużyn. W poczynaniach zespołów widać było nerwowość, co przekładało się na brak precyzji i skuteczności. W końcówce więcej zimnej krwi zachowali Macedończycy, którzy przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Macedonia dzięki temu zwycięstwu zakończył rywalizację w grupie na 3. miejscu, wyprzedzając tym samym w klasyfikacji Niemcy oraz Polskę.

Serbia - Macedonia 19:22 (10:11)

Serbia: Marjanac - Sesum 4, Vujin 5, Nikcevic 1, Manojlovic, Toskic 1, Ilic, Markovic 1, Prodanovic 1, Stojkovic 1, Rnic, Beljanski , Cutura, Stankovic 2, Nenadic 3.