Vive zgasiło Zebry, Wisła znów popłynęła, PSG w odwrocie - podsumowanie 4. kolejki Ligi Mistrzów

Paweł Nowakowski

Vive Targi Kielce w wielkim stylu pokonało THW Kiel w szlagierze 4. kolejki LM. W zgoła odmiennych nastrojach jest ekipa Orlen Wisły Płock, która doznała siódmej z rzędu porażki z duńską drużyną.

Grupa A: Gładkie wygrane Lwów i Veszprem, cenna zdobycz Celje

Na właściwe tory po słabym początku rozgrywek weszło Rhein-Neckar Löwen. Lwy z Mannheim odniosły drugie zwycięstwo z rzędu, rozstrzygnięcie nie mogło być jednak inne, bowiem trzecia siła Bundesligi minionego sezonu podejmowała outsidera z Sankt Petersburga. Wicemistrzowie Rosji zdołali ekipie Gudmundura Gudmundssona rzucić raptem 17 bramek, a z Niemiec wracali z bagażem aż czternastu trafień.

Bezproblemowo dwa punkty wywalczyło również MKB Veszprém. Madziarzy pozbawili złudzeń Croatii Osiguranje Zagrzeb już po 20. minutach prowadząc 11:4, a jej katem został... Chorwat Mirko Alilović. - Zagraliśmy bardzo dobre spotkanie w obronie i mieliśmy świetnie dysponowanego Alilovicia - mówił cytowany przez ehfcl.com opiekun mistrza Węgier, Carlos Ortega. - Mirko był znakomity. Nasi młodzi zawodnicy mają dla niego wielki szacunek. Gratulacje dla Veszprem, wierzę, że mogą dotrzeć do Kolonii - oznajmił Boris Dvorcek, trener Croatii.

Kluczową wygraną w kontekście walki o trzecią lokatę odniosło Celje Pivovarna Lasko, ogrywając Motor Zaporoże. - To był bardzo ważny mecz dla obu zespołów. Motor był lepszy w pierwszej połowie, ale w drugiej byliśmy bardziej skoncentrowani i poprawiliśmy wyprowadzanie kontrataków - przyznał po meczu Vladan Matić na łamach ehfcl.com.

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas.

Grupa B: Vive zgasiło Zebry, płocka niemoc trwa, Dunkierka w tarapatach

Vive Targi Kielce odniosły drugie zwycięstwo z rzędu a trzecie w historii z THW Kiel, wyrównując tym samym bilans bezpośrednich strać. Mistrzowie Polski pokonali Zebry w wielkim stylu, wysyłając jasny sygnał, że należy się z nimi liczyć w walce o Final Four. - To był twardy, dobry, interesujący mecz. Kiel pokazał, że jest bardzo groźny, musieliśmy utrzymać koncentrację do końca - ocenił mecz Bogdan Wenta. Opiekun żółto-biało-niebieskich popisał się genialnym zmysłem taktycznym, wykorzystując nieobecność Arona Palmarssona i Patrick Wiencka często rotował składem - zabójcze tempo meczu w wykonaniu kielczan wykończyło mistrza Niemiec. - Prowadziliśmy wysoko, ale mogliśmy tę przewagę stracić. Pokazaliśmy, że jesteśmy bardzo mocni, wygraliśmy z bardzo dobrym zespołem - podsumował spotkanie Michał Jurecki. "Dzidziuś" siał istne spustoszenie w defensywie THW Kiel - starcie z Zebrami okrasił 8 trafieniami.

Niepowodzeniem zakończyła się natomiast wyprawa Orlen Wisły Płock do Danii. Nafciarze po bardzo słabym spotkaniu doznali siódmej z rzędu, a piątej w historii porażki z KIF Kolding. Zmorą podopiecznych Manolo Cadenasa okazał się duński weteran Kasper Hvidt, którego szczypiorniści wicemistrza Polski niemiłosiernie obijali. Na przełamanie tragicznego bilansu starć z duńskimi drużynami przyjdzie Wiśle sporo poczekać, przynajmniej do połowy lutego. Po przerwie reprezentacyjnej Nafciarze rozegrają kluczowy wyjazdowy mecz z FC Porto Vitalis - o jakiejkolwiek wpadce nie może być mowy, tym bardziej, że Smoki pokonały Dunkierkę, a w przypadku ewentualnego zwycięstwa, Portugalczycy przeskoczą Wisłę, robiąc milowy krok w stronę TOP 16.

THW Kiel nie potrafiło zatrzymać doskonale dysponowanego Michała Jureckiego

[nextpage]

Grupa C: PSG w odwrocie, twierdza Skopje wciąż niezdobyta

Drugiej w sezonie porażki doznało Paris Saint-Germain. Paryżanie konfrontację z FC Barceloną rozpoczęli z wysokiego C, lecz z biegiem czasu karty rozdawała Duma Katalonii. Punktem zwrotnym okazała się czerwona kartka (z gradacji kar) dla filaru defensywy PSG, Jakova Gojuna. Barca kwadrans przed końcem odskoczyła na sześć bramek, kontrolując pojedynek. - Nie mogliśmy nadążyć za tempem gry rywala. Pod koniec drugiej połowy byliśmy zmęczeni - otwarcie przyznał Luc Abalo.

Egzamin dojrzałości zdał Metalurg Skopje, rehabilitując się za klęskę poniesioną w poprzedniej kolejce w stolicy Katalonii. Ćwierćfinaliści minionej edycji Champions League dopiero w ostatnim kwadransie odskoczyli Dinamu Mińsk. - Wiedziałem, że to będzie dla nas trudny mecz. Wygraliśmy dzięki wytrwałości, bo w pierwszej połowie mieliśmy poważne problemy z obroną -  zakomunikował w rozmowie z Ekipą Lino Cervar. Triumf odniosła także inna macedońska drużyna, Vardar Skopje. Mistrzowie kraju odprawili z kwitkiem Wacker Thun.

Grupa D: Zabójczy pościg Naturhouse, Aalborg użądlił Osy, Cleverly znów wielki

SG Flensburg-Handewitt miał już na widelcu Naturhouse La Rioja - tuż na początku drugiej odsłony prowadząc 20:13. Hiszpanie odrodzili się jednak niczym feniks z popiołów za sprawą rozgrywającego "mecz życia" Rafaela Da Costy Capoty, który Wikingom zaaplikował łącznie 10 bramek. Ekipa z Półwyspu Iberujskiego ma czego żałować, przy prowadzeniu 32:31 nie dobiła rywala, a z końcową syreną wicemistrza Niemiec przed porażką uchronił Steffen Weinhold. Dla trzeciej siły ligi Asobal to drugi z rzędu remis w LM.

Batalię z serii "o 4 punkty" rotrzygnął na swoją korzyść Aab Aalborg. Mistrza Danii do wygranej z Gorenje Velenje poprowadził tercet Morten Slundt - Mads Mensah Larsen - Havard Tvedten, zdobywając łącznie aż 22 z 30 bramek, jakie Skandynawowie zaaplikowali Osom.

Po raz kolejny pierwszoplanową postacią w szeregach HSV Hamburg był Marcus Cleverly. Były bramkarz Vive Targów Kielce zanotował aż 18 skutecznych interwencji w rywalizacji ze szwedzkim HK Drott Halmstad, broniąc na wyśmienitej niemalże 50-procentowej skuteczności (18/37 - 49%)! W całym meczu padło aż 69 bramek, a obrońca trofeum odniósł przekonywującą wygraną. - To zawsze wielka przyjemność grać ze skandynawskimi zespołami. Ich zawodnicy są zawsze świetnie wyszkoleni - komplementował rywala Martin Schwalb.

Po ponad trzytygodniowej przerwie reprezentacyjnej, najbardziej prestiżowe klubowe rozgrywki na świecie zostaną wznowione w połowie listopada.