Trójkolorowe wygrały w końcówce - relacja z meczu Francja - Słowacja

Michał Gałęzewski

Zgodnie z oczekiwaniami, Francja pokonała w Osijeku Słowację 21:18. Przez długi czas zapowiadało się jednak na niespodziankę, gdyż Słowaczki prowadziły do 42 minuty.

Reprezentacja Francji była zdecydowanym faworytem tego spotkania. Trójkolorowe od 1999 roku nie opuściły żadnej wielkiej imprezy, a w 2003 roku zostały najlepszą drużyną na całym globie. W 2001 i 2009 roku były srebrnymi medalistkami. W mistrzostwach Europy dwukrotnie zdołały wywalczyć brązowe medale. Dla Słowaczek sam awans na mistrzostwa Europy jest ogromnym sukcesem. Kobieca piłka ręczna w tym kraju nie ma bowiem wielkich osiągnięć. Słowacja niepodległość uzyskała w 1993 roku. Reprezentacja tego kraju pojawiła się tylko na mistrzostwach Europy w 1994 roku i na mistrzostwach świata w 1995 roku - w obu przypadkach zajęła ona dwunaste miejsce.

Od początku spotkania nie było jednak widać różnicy między tymi reprezentacjami. W piątej minucie po bramce zawodniczki Olimpii Beskidu Nowy Sącz - Katariny Dubajovej nasze południowe sąsiadki wyszły na 3:1. W całej pierwszej połowie Francuzki prowadziły tylko raz - 5:4 po indywidualnej akcji Gnonsiane Niombli. Stroną przeważającą były jednak Słowaczki, które pierwszą część spotkania wygrały 9:7, a wynik ustaliła Martina Skolkova.

Po zmianie stron faworytki tego spotkania zaczęły czynić starania, by odmienić losy meczu. Co prawda po trafieniu Lucii Sukennikovej w 38 minucie na tablicy wyników widniał rezultat 10:12, ale reprezentantki Francji szybko wyszły na prowadzenie. Gdy w 47 minucie po indywidualnej akcji bramkę na 16:14 rzuciła Siraba Dembele, szkoleniowiec reprezentacji Słowacji - Dusan Poloz wziął czas.

Nie przyniosło to jednak oczekiwanych rezultatów. Słowaczki popełniały błędy, a bardziej ograne Francuzki to wykorzystywały. Ostatecznie wygrały one 21:18, a najskuteczniejszą zawodniczką spotkania była Siraba Dembele, zdobywczyni sześciu bramek.

Francja - Słowacja 21:18 (7:9)

Francja: Leynaud - Dembele 6, Niombla 4, Cacrabere 4, Baudouin 3, Prouvensier 2, Kamto Njitam 1, Pineau 1 oraz Nze Minko, Zaadi, Cisse, Ayglon, Landre.
Kary: 8 min.
Karne: 1/1.

Słowacja: Gubikova, Tothova - Skolkova 4, Trehubova 4, Jakubisova 3, Benuskova 2, Sukennikova 2, Hornakova 1, Dubajova 1, Czanik 1 oraz Rajnohova, Szarkova, Michnova, Bizkova.
Kary: 6 min.
Karne: 3/3.

Kary: Francja - 8 min. (Pineau 2 min., Landre 2 min., Prouvensier 2 min., Niombla 2 min.), Słowacja - 6 min. (Jakubisova 2 min., Skolkova 2 min., Bizikova 2 min.).
Sędziowie: Stenrand, Kaerlund Birch (Dania).

ME 2014: Grupa D