Siatkarskie MŚ nie będą mogły być kodowane?

Łukasz Czechowski

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce rozszerzenia o siatkarskie mistrzostwa świata listy wydarzeń, które powinny być pokazywane w otwartych kanałach telewizyjnych.

Rada złożyła do Komisji Europejskiej stosowne rozporządzenie, które zostanie zbadane pod kątem zgodności z prawem unijnym. Jeśli Komisja nie będzie miała zastrzeżeń to nowe rozporządzenie wejdzie w życie po roku, czyli najwcześniej w jesienią 2015.

W nowym rozporządzeniu przygotowanym przez KRRiTv znalazły się następujące wydarzenia:
1) mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne;
2) zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce;
3) półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;
4) Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym;
5) zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich;
6) zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet;
7) Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. 

Obecnie, zgodnie z art. 20b ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji  na liście ważnych wydarzeń, które powinny być transmitowane w kanałach otwartych znajdują się:
1) letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie;
2) półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;
3) inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA. 

W specjalnym oświadczeniu Rada zaznacza jednak, że "umieszczenie określonego wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym na liście ważnych wydarzeń nie oznacza bezwzględnego zakazu nadania transmisji z takiego wydarzenia w programie płatnym. Przeprowadzenie bezpośredniej transmisji w programie telewizyjnym, który nie ma charakteru ogólnokrajowego i nie jest dostępny bez opłaty, możliwe jest jednak wówczas tylko po spełnieniu określonych przepisami prawa warunków, które podlegają kontroli regulatora".

< Przejdź na wp.pl