Gwiazdy Mistrzostw Świata 2014 - atakujący

Zdjęcie okładkowe artykułu: Cwetan Sokołow powygranej akcji
Cwetan Sokołow powygranej akcji
zdjęcie autora artykułu

Portal SportoweFakty.pl przygotował zestawienie graczy występujących na pozycji atakującego, którzy mają szansę być pierwszoplanowymi postaciami podczas zbliżającego się mundialu.

10. Thomas Edgar (Australia)

Od kilku sezonów Edgar jest wyróżniającym się zawodnikiem australijskiej reprezentacji, nie tylko ze względu na swoją grę, ale również warunki fizyczne. Ten atakujący mierzy bowiem 212 cm, a jego wyskok pozwala mu na uderzanie ponad blokiem. Jego umiejętności pozwoliły mu na występy w barwach narodowych od 19 roku życia, w kadrze zadebiutował w dniu 20 lipca 2008 roku w spotkaniu przeciwko Tunezji. [ad=rectangle] W swojej karierze Australijczyk występował w lidze szwedzkiej, gdzie z Linköping VC zdobył mistrzowski tytuł. Po tym osiągnięciu trafił do PlusLigi, a konkretnie do Lotosu Trefla Gdańsk, w którym spędził jeden sezon, będąc ważną postacią zespołu. Po grze w naszym kraju trafił do włoskich Volley Corigliano (Serie A2) oraz Sir Safety Perugia (Serie A1). Ostatni sezon spędził w koreańskim Gumi LIG Insurance Graters.

W pierwszej fazie mistrzostw świata Australia zmierzy się z polską reprezentacją, a podopieczni Jona Uriarte liczą na kolejne zwycięstwo nad biało-czerwonymi, których pokonali podczas igrzysk olimpijskich w Londynie.

9. Gavin Schmitt (Kanada)

Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych atakujących na świecie. Dysponuje imponującymi warunkami fizycznymi, jego 208 cm pozwala nie tylko na atakowanie z wysokiego pułapu, ale również dobrą grę w bloku. Jego atutem jest również zagrywka, którą sieje postrach wśród przyjmujących.

W swojej karierze Schmitt występował w greckim Ethnikos Alexandroupolis, francuskim Arago de Sete, koreańskim Samsung Bluefangs, rosyjskiej Iskrze Odincowo, a także w tureckim Arkasie Izmir. Podczas gry w Bluefangs ustanowił rekord świata w największej liczbie punktów zdobytych w jednym meczu - zapisał na swoim koncie bowiem 58 "oczek", było to w sezonie 2011/2012.

Jest silnym punktem reprezentacji Kanady. W roku 2013 leczył kontuzję, która wykluczyła go z treningów na trzy miesiące, na boisko powrócił dopiero na początku bieżącego roku. "Człowiek ze stali" - jak bywa nazywany - w tegorocznej Lidze Światowej był najlepszym zawodnikiem drugiej grupy, w ataku zdobył 202 punkty, kończąc akcje na 54 proc. skuteczności.

8. Wallace De Souza (Brazylia)

Przez wiele lat był w cieniu innych wielkich brazylijskich siatkarzy, teraz to on wyrósł na pierwszoplanową postać Canarinhos. W tegorocznej Lidze Światowej był jednym z trzech najlepszych reprezentantów Brazylii (obok Lucarelliego i Lucasa), a jednocześnie był najskuteczniej atakującym w swojej drużynie - jego skuteczność wyniosła 48 proc. Wallace jest podstawowym zawodnikiem Canarinhos, w walce o miejsce w wyjściowym składzie pokonał bardziej doświadczonego Leandro Vissotto, a w Final Six we Florencji został wybrany najlepszym atakującym rozgrywek "Światówki".

Wallace w swojej karierze reprezentował barwy brazylijskiego Sada Cruzeiro Volei, z którym święci triumfy nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej - w roku 2014 zajął czwarte miejsce w Klubowych Mistrzostwach Świata, zdobywając tytuł najlepszego atakującego imprezy, a w KMŚ 2013 został wybrany MVP. Poza sukcesami indywidualnymi w barwach Sada Cruzeiro Volei, osiągnął wiele z reprezentacją Brazylii, wygrał Puchar Wielkich Mistrzów, a podczas igrzysk olimpijskich w Londynie zdobył srebrny medal.

7. Matthew Anderson (USA)

Jest nominalnym przyjmującym, lecz wedle zapowiedzi trenera amerykańskiej kadry, Johna Sperawa, podczas Mistrzostw Świata 2014 będzie występował po przekątnej z rozgrywającym. - W zależności od potrzeb Matt może być na lewym skrzydle albo na prawym, dopóki któryś z naszych atakujących nie osiągnie odpowiedniego poziomu - wyjaśnił Speraw.

Jako atakujący Anderson sprawdził się podczas tegorocznej Ligi Światowej, podczas której był jednym z wiodących graczy w kadrze USA. W ataku zdobył 267 punktów, notując 47 proc. skuteczności. Anderson służy młodszym kolegom w reprezentacji swoim doświadczeniem, które w zawodowej karierze zdobywał w koreańskim Hyundai Capital Skywalkers, włoskich Callipo Sport i Pallavolo Modena, a potem w Zenicie Kazań. W rozgrywkach klubowych największe triumfy święci w barwach Zenitu, z którym zdobył między innymi brązowy medal Ligi Mistrzów i mistrzostwo Rosji.

Pierwsze powołanie do reprezentacji USA kadetów otrzymał w roku 2004, następnie znalazł się w reprezentacji juniorów, aż w końcu trafił do seniorskiej drużyny. Reprezentując barwy narodowe zdobył złoty między innymi medal Ligi Światowej, grając na pozycji atakującego. Został wybrany najlepszym siatkarzem Stanów Zjednoczonych w roku 2014.

6. Nikołaj Pawłow (Rosja)

Podczas niedawnego XII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera ten rosyjski atakujący miał problemy ze sforsowaniem bloku rywali, ale i tak podczas zbliżających się mistrzostw świata będzie pretendował do tytułu najlepszego atakującego imprezy.

Gdy w roku 2013 Sborna wygrywała Ligę Światową, Pawłow zdobył nagrodę MVP rozgrywek. Potem Rosjanie dołożyli drugie złoto, gdyż stanęli na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy. Pawłow w swojej kolekcji ma również złoty krążek Pucharu Świata.

Siatkarską karierę rozpoczynał na Ukrainie, gdzie się urodził. Po grze w ukraińskiej Jurydycznej Akademiji Charków, przeniósł się do rosyjskiej ligi, gdzie występował w Łuczu Moskwa, Lokomotiwie Nowosybirsk, Dynamie Moskwa, a obecnie reprezentuje barwy Guberniji Niżny Nowogród. Na swoim koncie ma miedzy innymi wicemistrzostwo Rosji, Puchar CEV czy dwa Puchary Rosji, a wśród wyróżnień indywidualnych może pochwalić się tytułami MVP Pucharu CEV roku 2012, turnieju finałowego Ligi Światowej 2013 oraz Memoriału Wagnera 2013.

W pierwszej fazie siatkarskiego mundialu, w grupie C, Rosjanie zmierzą się z Bułgarami, Kanadyjczykami, Egipcjanami, Chińczykami oraz Meksykanami. Sborna jest jednym z kandydatów do medalu, lecz Pawłow ze spokojem podchodzi do czempionatu. - Przewidzieć zwycięzcę mistrzostw to chyba najtrudniejsza w tej chwili rzecz do zrobienia - przyznał na łamach naszego portalu.

5. Aleksandar Atanasijević (Serbia)

Ten atakujący znany z występów w PGE Skrze Bełchatów, obecnie podbija włoską Serię A1, a we wrześniu będzie walczył o złoty medal mistrzostw świata. Do Skry trafił z Partizanu Belgard i to właśnie w polskim klubie rozwinął swój talent. Najbardziej udany był dla niego rok 2013, kiedy to został brązowym medalistą mistrzostw Europy, został wybrany najlepszym punktującym turnieju, a w Serbii otrzymał tytuł najlepszego siatkarza roku.

Świetną postawę w reprezentacji kontynuował w klubie, sezon 2013/2014 można określić najlepszym w jego dotychczasowej karierze, zdobył bowiem tytuł wicemistrza Włoch. W tegorocznej Lidze Światowej był jednym z najlepszych zawodników, w ataku zdobył 199 punktów, kończąc akcje na 49 proc. skuteczności.

W fazie grupowej siatkarskiego mundialu Serbowie zmierzą się, w grupie A, z Argentyną, Australią, Kamerunem, Wenezuelą, a pojedynkiem z Polską otworzą cały turniej. - Nie mogę doczekać się tej chwili - nie ukrywa zawodnik, który wyznaczył sobie jasny cel na czempionat. - Chcemy do Polski przyjechać w jak najlepszej formie. Złoty medal mistrzostw świata jest moim wielkim marzeniem - zaznaczył.

4. Mariusz Wlazły (Polska)

Gdy w pierwszym meczu biało-czerwonych w ramach tegorocznego Memoriału Huberta Wagnera, Mariusz Wlazły doznał urazu stawu skokowego, cała siatkarska Polska zamarła, nad naszą reprezentacją zawisła bowiem groźba występu w najważniejszym turnieju sezonu bez swojego lidera. Jednak kontuzja okazała się niegroźna i Wlazły ma wkrótce wrócić do treningów, co oznacza, że wystąpi podczas mistrzostw świata. Czy poprowadzi naszą kadrę na podium?

Począwszy od roku 2003 Wlazły występuje w Skrze Bełchatów, której stał się ikoną. Jest ośmiokrotnym mistrzem Polski, a w barwach Skry wywalczył także medale Ligi Mistrzów i Klubowych Mistrzostw Świata.

Był podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski juniorów, obecnie tę rolę pełni w kadrze seniorów. Jego atutem jest zagrywka, przy jego serwisie zarówno drużyna ligowa, jak i kadra narodowa zdobywa punkty seriami. Zacięte końcówki seta nie raz były rozstrzygane przez Wlazłego, który z zimną krwią kończył ataki lub posyłał piekielnie trudne do przyjęcia zagrywki.

Podczas mistrzostw świata w roku 2006 zagrał bardzo dobrze, czego efektem był nie tylko wywalczony srebrny medal turnieju, ale również nominacja - jako jednego z trzech siatkarzy - do tytułu MVP rozgrywek.

3. Cwetan Sokołow (Bułgaria)

Wychowanek klubu z Dupnicy plasuje się w światowej czołówce atakujących. Po nieprzerwanych pięciu latach gry we Włoszech, zdecydował się na przenosiny do ligi tureckiej, gdzie w najbliższym sezonie będzie reprezentował barwy Halkbanku Ankara. Na Półwyspie Apenińskim występował w Trentino Volley oraz Piemonte Volley.

Cwetan Sokołow został wybrany najlepszym atakującym XII Memoriału Huberta Wagnera, a podczas tego towarzyskiego turnieju udowodnił, że jest najsilniejszym punktem Bułgarów. Na swoim koncie, w rozgrywkach klubowych, ma również inne nagrody indywidualne, w tym tytuł najlepszego atakującego Klubowych Mistrzostw Świata 2013. Dwukrotnie wygrywał rozgrywki Ligi Mistrzów i trzykrotnie KMŚ, jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Włoch.

W kadrze narodowej Bułgarii występuje począwszy od roku 2007. Większe sukcesy święci w rozgrywkach klubowych niż reprezentacyjnych, jego największym osiągnięciem w bułgarskich szeregach jest brązowy medal mistrzostw Europy z roku 2009. Czy Sokołow dołoży do tego medal tegorocznych mistrzostw świata?

2. Georg Grozer (Niemcy)

Grozer, słynący z atomowych ataków i równie mocnych zagrywek, liczy że tegoroczne mistrzostwa świata ułożą się po myśli reprezentacji Niemiec, która dojdzie do finału rozgrywek. Polskiej publiczności szerzej jest znany za sprawą występów w Asseco Resovii Rzeszów, z którą zdobył brązowy i złoty medal krajowych mistrzostw.

Swoją karierę rozpoczynał na Węgrzech, gdzie występował w Vasas SC, Dunaferr SC oraz Korneta-Kaposvar SE, a w reprezentacji Węgier rozegrał 30 spotkań. Potem przeniósł się do niemieckiej ligi i kadry narodowej, w której dotychczas wystąpił 130 razy. Grał kolejno w Moerser SC, Pallavolo Loreto, VfB Friedrichshafen, skąd trafił do Resovii. Po dwóch sezonach spędzonych w PlusLidze zdecydował się na przejście do Superligi, a konkretnie do Biełogorie Biełgorod.

W bieżącym roku nie występował w Lidze Światowej, odpoczywając po wyczerpującym sezonie ligowym. Jednak w tym roku CEV wyróżnił go nagrodą dla najbardziej spektakularnego europejskiego siatkarza. Wcześniej dwukrotnie był wybierany najlepszym siatkarzem w Niemczech. Czy spektakularny lider zdoła doprowadzić reprezentację Niemiec na podium mistrzostw świata?

Iwan Zajcew atakuje / fot. FIVB
Iwan Zajcew atakuje / fot. FIVB

1. Iwan Zajcew (Włochy)

Od najmłodszych lat był skazany na sport. Choć w latach dzieciństwa marzył o zostaniu hokeistą, to wybrał siatkówkę i tym samym poszedł w ślady ojca, Wiaczesława Zajcewa, wybitnego radzieckiego zawodnika, trzykrotnego medalisty igrzysk olimpijskich. Iwan Zajcew wciąż idzie śladami swego ojca i obecnie jest niekwestionowanym liderem reprezentacji Włoch.

Od początku kariery Zajcew występował we włoskich klubach, grał w Perugi, Romie Volley, Andreoli Latina, a przez ostatnie dwa sezony występował w Lube Banca Macerata. W barwach Lube Banci zdobył mistrzostwo Włoch w sezonie 2013/2014.

Sukcesy odnosi również w kadrze narodowej, z którą wywalczył już dwa wicemistrzostwa Europy, dwa brązowe medale Ligi Światowej oraz stanął na najniższym stopniu podium igrzysk olimpijskich w Londynie. Otrzymał wiele nagród indywidualnych, w tym tę dla najlepszego zagrywającego ubiegłorocznych mistrzostw Europy. Oprócz tego, że Iwan Zajcew jest groźny w ataku i w bloku, to jego zagrywka sieje postrach wśród wszystkich przyjmujących na świecie. Ten wszechstronny zawodnik podczas meczu z Amerykanami w ramach Final Six Ligi Światowej rozstrzygnął swoimi zagrywkami losy całego spotkania!

Iwan Zajcew z pewnością będzie jednym z najgroźniejszych zawodników na swojej pozycji podczas tegorocznych mistrzostw świata. Włosi będą próbować nawiązać do lat świetności swojej reprezentacji, a w składzie z Zajcewem mają duże szanse zrealizowania celu, jakim jest zdobycie złotego medalu.

Gwiazdy MŚ 2014: => libero, => przyjmujący, => środkowi bloku, => rozgrywający.

Źródło artykułu:
Kto jest najlepszym zawodnikiem na świecie na pozycji atakującego?
Iwan Zajcew
Georg Grozer
Cwetan Sokołow
Mariusz Wlazły
Aleksandar Atanasijević
Ktoś inny
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (6)
avatar
stary kibic
22.08.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Zapraszam wszystkich chętnych do dodatkowej zabawy w typowanie wyników MŚ. Ligę Światową typowało bardzo elitarne grono i zgodnie z oczekiwaniem większości przygotowałem typera na MŚ: http://ww Czytaj całość
kibic22
22.08.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Anderson to przyjmujący :)  
avatar
Eroll
22.08.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Zajcew w zasadzie w pojedynkę ciągnął w tym roku Lube, więc jednak jest tu zasłużenie, zwłaszcza, że w kadrze podtrzymuje super dyspozycję.  
GiM-Xd kl3A.CiTY
22.08.2014
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Liberman Agamez.!xD -tylko że Kolumbia poza mś.  
avatar
prins
22.08.2014
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
[quote]Polskiej publiczności szerzej jest znany za sprawą występów w Asseco Resovii Rzeszów, z którą zdobył brązowy medal krajowych mistrzostw.[/quote] Jezeli juz opisujecie dokonania Grozera t Czytaj całość