WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: siatkarze Sada Cruizero

KMŚ 2017: Sada Cruzeiro za mocna, półfinał nie dla ZAKSY Kędzierzyn-Koźle

Tomasz Rosiński

W spotkaniu 3. kolejki grupy A Klubowych Mistrzostw Świata 2017, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w trzech setach przegrała z brazylijską Sadą Cruzeiro i nie awansowała do półfinału.

Czwartkowy pojedynek miał rozstrzygnąć o tym, która z drużyn zamelduje się w strefie medalowej KMŚ. Więcej szans na sukces dawano broniącej mistrzowskiego tytułu Sadzie, lecz kędzierzynianie chcieli napsuć krwi wyżej notowanemu rywalowi.

Świetnie w mecz weszła ekipa z Cruzeiro, a szczególnie dobrze radził sobie Joandry Leal, który posyłał trudne zagrywki na stronę przeciwnika (4:9). Równie udanie radził sobie atakujący Evandro Guerra i jego drużyna prowadziła 16:10. ZAKSA już nie zdołała podjąć walki w inauguracyjnym secie i poległa do 13:25.

Po zmianie stron podopieczni Andrei Gardiniego zaczęli grać odważniej, co zaczęło przynosić oczekiwane efekty. Brylował Mateusz Bieniek, który nie tylko skutecznie atakował, ale i popisywał się punktowymi blokami oraz zagrywkami (16:11). Kłopoty mistrzów Polski rozpoczęły się po drugiej przerwie technicznej w II partii, a brazylijski zespół potrafił doprowadzić do gry na przewagi. W niej trwała wymiana ciosów, zaś większość akcji Sady Cruzeiro kończył Leal. Ostatecznie tę wojnę nerwów wygrali 32:30 zawodnicy prowadzeni przez Marcelo Mendeza, którzy byli już o krok od Final Four w Krakowie.

Porażka w drugiej części konfrontacji podłamała gospodarzy turnieju, natomiast siatkarze z Brazylii byli na fali (3:7). Sam Deroo i spółka starali się ambitnie walczyć o każdą piłkę, lecz nie mieli argumentów, żeby przeciwstawić się wyżej notowanemu rywalowi. W końcowym rozrachunku Sada triumfowała w trzecim secie do 20, a w całym meczu 3:0.