Getty Images / George Walker/Icon Sportswire / Na zdjęciu: Desirae Krawczyk

WTA Finals: Amerykanka z polskimi korzeniami broni honoru gospodarzy

Rafał Smoliński

W piątek wyłoniono kolejne półfinalistki turnieju debla prestiżowych zawodów WTA Finals 2022. Spośród rywalizujących w Fort Worth reprezentantek USA nie zawiodła jedynie Desirae Krawczyk.

Podczas tegorocznych Mistrzostw WTA amerykańscy kibice nie mają zbyt wielu powodów do radości. Jedynym pozytywnym akcentem jest występ Desirae Krawczyk, która zakwalifikowała się do turnieju debla wspólnie z Demi Schuurs jako jedna z ostatnich par. W piątek Amerykanka (córka Polaka i Filipinki) i jej holenderska partnerka awansowały do półfinału.

O promocji do fazy pucharowej zadecydowało spotkanie z chińskim duetem Yifan Xu i Zhaoxuan Yang. Krawczyk i Schuurs nie były faworytkami, lecz zwyciężyły ostatecznie 7:6(2), 6:3.

W pierwszym secie to Xu i Yang szybko zdobyły przełamanie i długo prowadziły. Jednak w 10. gemie Chinki straciły podanie, a następnie amerykańsko-holenderski debel okazał się lepszy w tie-breaku. Sporo emocji było w drugiej odsłonie, w której doszło do serii przełamań. Reprezentantki Państwa Środka ani razu nie wygrały serwisu i to one przegrały całe spotkanie w dwóch setach.

Dzięki zwycięstwu Krawczyk i Schuurs zajęły drugie miejsce w grupie Rosie Casals i awansowały do półfinału. Kolejne przeciwniczki Amerykanka i Holenderka poznają w sobotę, gdy zakończą się zmagania w grupie nazwanej na cześć Pam Shriver.

W drugim piątkowym meczu niespodzianki nie było. Ubiegłoroczne triumfatorki WTA Finals, Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova, w 58 minut rozgromiły Coco Gauff i Jessicę Pegulę 6:2, 6:1. Dla Amerykanek była to prawdziwa lekcja debla. Czeszki pokazały, że przyleciały do Teksasu w konkretnym celu i wygrały zmagania grupowe bez straty seta.

Dla Peguli i Gauff to smutny koniec zawodów w Fort Worth. Pierwsza z Amerykanek nie wygrała żadnego meczu w turnieju singla i debla (łączny bilans gier 0-6). W sobotę, z bilansem 0-3 w obu konkurencjach, dołączyć do rodaczki może Gauff, jeśli nie znajdzie sposobu na faworyzowaną Igę Świątek. W każdym razie obie reprezentantki USA mogą się już szykować do dalekiej podróży do Glasgow, gdzie dołączą do drużyny narodowej grającej w turnieju finałowym Pucharu Billie Jean King.

WTA Finals, Fort Worth (USA)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 5 mln dolarów
piątek, 4 listopada

GRA PODWÓJNA:

Grupa A (Rosie Casals)

Barbora Krejcikova (Czechy, 1) / Katerina Siniakova (Czechy, 1) - Coco Gauff (USA, 3) / Jessica Pegula (USA, 3) 6:2, 6:1

Desirae Krawczyk (USA, 8) / Demi Schuurs (Holandia, 8) - Yifan Xu (Chiny, 6) / Zhaoxuan Yang (Chiny, 6) 7:6(2), 6:3