PAP / Piotr Nowak / Na zdjęciu: Tomasz Berkieta

Smutna niespodzianka. Polak nie podbije Rolanda Garrosa

Rafał Smoliński

Tomasz Berkieta nie podbije kortów Rolanda Garrosa. Jedyny polski junior w turnieju głównym międzynarodowych mistrzostw Francji odpadł niespodziewanie już po pierwszym spotkaniu.

16-letni Tomasz Berkieta był jednym z objawień tegorocznego Australian Open. Warszawianin w wielkim stylu dotarł do półfinału zmagań chłopców i pokazał, że w przyszłości może być obiecującym tenisistą. Ale paryskiej mączki w tym sezonie nie zwojuje. W niedzielę lepszy od niego okazał się Andrea M'Chich, który zwyciężył 7:5, 6:4.

Początek pojedynku nie wskazywał na to, że nagrodzony dziką kartą Francuz będzie w stanie zagrozić naszemu reprezentantowi. Po serii przełamań Berkieta prowadził już 5:1 i potrzebował tylko gema, aby zamknąć seta.

I wówczas zaczęły się schody. M'Chich grał bardzo cierpliwie i czekał na błędy ze strony Polaka. Nasz reprezentant aż trzykrotnie był dwie piłki od wygrania premierowej odsłony, ale Francuz przetrwał i doprowadził do wyrównania na po 5. Tenisista gospodarzy wysunął się na 6:5, a Berkieta nie zdołał doprowadzić do tie-breaku. Przegrał w sumie sześć gemów z rzędu i w efekcie całego seta.

W drugiej partii gra była bardzo wyrównana i obaj panowie mieli swoje szanse. M'Chich przetrwał napór przeciwnika w trzecim gemie, potem zmarnował kilka break pointów w szóstym gemie. Polak nie zdołał przełamać podania Francuza. Reprezentant Trójkolorowych zaatakował w 10. gemie i wypracował dwie piłki meczowe. Już przy pierwszej okazji zakończył pojedynek.

To nie był dobry mecz w wykonaniu Berkiety. W ciągu godziny i 43 minut nasz tenisista popełnił dziewięć podwójnych błędów i zanotował aż 49 pomyłek (przy 24 kończących uderzeniach). 17-letni M'Chich starał się trzymać piłkę w korcie i to okazało się skuteczną taktyką. Francuz miał 9 wygrywających uderzeń i 18 błędów własnych.

Berkieta nie podbije w tym roku kortów Rolanda Garrosa. Polak miał jeszcze zagrać w poniedziałek w deblu, ale wspólnie z Branko Djuriciem wycofali się. Jak dowiedział się dziennikarz Adam Romer z "Tenisklubu", rozchorował się serbski partner naszego tenisisty.

O miejsce w głównej drabince Rolanda Garrosa dziewcząt starały się dwie Polki. Najbliżej celu była Zuzanna Pawlikowska, która w I rundzie eliminacji pokonała Francuzkę Dune Vaissaud 6:3, 7:5. W decydującej fazie lepsza od oznaczonej "czwórką" Polki była jednak Brytyjka Hannah Klugman, która zwyciężyła 6:2, 6:3.

Z kolei Monika Stankiewicz zakończyła występ już w I rundzie kwalifikacji. Polka przegrała po trzysetowym boju z 14-letnią Rosjanką Alisa Oktiabrewą 7:6(5), 0:6, 4:6.

W turnieju debla juniorek zagra tylko Pawlikowska. W poniedziałek Polka i partnerująca jej Hiszpanka Charo Esquiva Banuls zmierzą się z austriacko-japońską parą Tamara Kostić i Wakana Sonobe.