East News

Finały ATP World Tour: Roger Federer pokonał Novaka Djokovicia i jest w półfinale

Szwajcar Roger Federer wygrał w dwóch setach z Serbem Novakiem Djokoviciem i zapewnił sobie awans do półfinału Finałów ATP World Tour w Londynie.

Po trzysetowym zwycięstwie Keia Nishikoriego nad Tomasem Berdychem, Roger Federer mógł awansować do półfinału Masters już we wtorek. Aby tak się stało, musiał pokonać Novaka Djokovicia w dwóch setach. Udało mu się tego dokonać. Wygrał z Serbem 7:5, 6:2. Było to 43. spotkanie obu tenisistów, bilans to teraz 22-21 dla Federera. We wtorek dobiegły końca trzy serie Djokovicia. Był on niepokonany od 38 meczów w hali i 15 w Finałach ATP World Tour. Poczynając od tegorocznego US Open Serb wygrał 23 mecze z rzędu w głównym cyklu.

W gemie otwarcia I seta Federer obronił break pointa i asem otworzył wynik meczu. W szóstym gemie Djoković od 15-30 zdobył trzy punkty. Poza tym obaj tenisiści pewnie utrzymywali własne podanie. Przy 6:5 Szwajcar zmarnował pierwszą piłkę setową pakując forhend w siatkę, ale drugą wykorzystał genialnym półwolejem bekhendowym.

W drugim gemie II seta Djoković obronił dwa break pointy, ale przy trzecim Federer wymusił na nim błąd slajsem z returnu. Szwajcar nie zdołał podwyższyć na 3:0. Oddał podanie wyrzucając forhend. Minięciem bekhendowym po linii, z pomocą taśmy, uzyskał przełamanie na 4:2. Znakomite minięcie bekhendowe po krosie dało Federerowi piłkę meczową w ósmym gemie. Szwajcar nie zdołał jej wykorzystać, wpakował bekhend w siatkę na zakończenie długiej wymiany. Djoković jednak popełnił dwa błędy i spotkanie dobiegło końca.

Statystyki meczu Roger Federer - Novak Djoković

Federer raz dał się przełamać, a sam wykorzystał cztery z ośmiu break pointów. Zaserwował sześć asów i popełnił dwa podwójne błędy. Szwajcarowi naliczono 19 kończących uderzeń i 19 niewymuszonych błędów. Djoković trwające 77 minut spotkanie zakończył z 12 piłkami wygranymi bezpośrednio i 22 pomyłkami na koncie.

Pierwsza konfrontacja Federera z Djokoviciem miała miejsce w 2006 roku w Monte Carlo. Serb jeszcze nigdy nie był na prowadzeniu w bilansie meczów ze Szwajcarem. Zanim lider rankingu zanotował serię 23 z rzędu wygranych spotkań, poniósł porażkę w finale turnieju w Cincinnati. Jego rywalem był wtedy Federer.

Federer siódmy rok z rzędu zagra w półfinale Turnieju Mistrzów, a w sumie po raz 13. w 14. starcie. Pokonując Djokovicia Szwajcar wygrał 50. mecz w karierze w Masters.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)