PAP / Jakub Kaczmarczyk / Na zdjęciu: Tommy Robredo, mistrz Poznań Open 2019

Tommy Robredo triumfatorem zawodów Poznań Open. Rudolf Molleker zastopowany

Rafał Smoliński

Były piąty tenisista świata Tommy Robredo wygrał rozgrywany na kortach ziemnych turniej Poznań Open 2019. W niedzielnym finale 37-letni Hiszpan odwrócił losy pojedynku z Niemcem Rudolfem Mollekerem.

Decydujące spotkanie poznańskiego challengera było starciem doświadczenia z młodością. Tommy Robredo (ATP 284) miał z Rudolfem Mollekerem (ATP 173) rachunki do wyrównania. 18-letni Niemiec pokonał go w tym roku na kortach w Murcji i Rolanda Garrosa. Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów bardzo chciał pójść za ciosem, ale w wielkopolskiej stolicy górą była rutyna.

Robredo jako pierwszy zdobył przełamanie w partii otwarcia, ale rywal szybko wyrównał na po 3. Walka była niesamowita, a gemy stały się bardzo długie. Obaj mieli break pointy, lecz długo nie mogli zdobyć kluczowego przełamania. Przy stanie po 5 Niemiec najpierw uratował serwis, a następnie wykorzystał piłkę setową przy podaniu Hiszpana.

Ale 37-latek z Hostalric nie zamierzał się poddawać. W drugiej odsłonie nie dał przeciwnikowi żadnych szans przy swoim serwisie i sam ruszył do ataku. W siódmym gemie Molleker jeszcze obronił podanie, ale po zmianie stron Robredo dopiął swego i wygrał seta. Do tego poszedł za ciosem w decydującej partii, błyskawicznie zdobywając przełamanie w gemie otwarcia. Potem Hiszpan dołożył jeszcze dwa breaki i dzięki temu po 129 minutach triumfował 5:7, 6:4, 6:1.

Robredo wygrał zawody Poznań Open 2019 i zdobył 90 punktów do rankingu ATP. W ten sposób były piąty tenisista świata zbliży się do powrotu do Top 200. Dla doświadczonego Hiszpana to szósty tytuł rangi ATP Challenger Tour. Z pierwszego cieszył się w 2000 roku w Espinho. Robredo ma także na koncie 12 trumfów w głównym cyklu. W sezonie 2001 i 2007 był najlepszy w imprezie ATP World Tour w Sopocie.