Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Barbora Krejcikova

Czas na turniej finałowy Pucharu Billie Jean King! Gospodynie faworytkami, waży się przyszłość Polek

Rafał Smoliński

Przez sześć dni toczyć się będzie w Pradze rywalizacja o tytuł drużynowego mistrza świata. O Puchar Billie Jean King powalczy 12 kobiecych reprezentacji. Polskie tenisistki nie grają, ale wyniki turnieju będą miały ogromny wpływ na ich przyszłość.

Fani tenisa musieli czekać dwa lata, aby triumfatorki Pucharu Billie Jean King mogły zostać wyłonione według nowej formuły. W listopadzie 2019 roku mistrzyniami świata zostały Francuzki, które pokonały w Perth ekipę Australii. Wtedy rywalizowano jeszcze o Puchar Federacji (Fed Cup), a w ramach Grupy Światowej grało osiem zespołów. Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) znalazła jednak partnerów, by zreformować rozgrywki na wzór Pucharu Davisa.

Do pierwszego turnieju finałowego zakwalifikowało się 12 drużyn. Pierwotnie miał się on odbyć w kwietniu 2020 roku w Budapeszcie, ale pandemia COVID-19 pokrzyżowała te plany. W sierpniu 2021 roku Węgry oficjalnie zrezygnowały z organizacji tych zawodów. Z pomocą przyszła Czeska Federacja Tenisowa, która zgodziła się przyjąć najlepsze kobiece zespoły świata.

Ustalono, że turniej finałowy o Puchar Billie Jean King odbędzie się w dniach 1-6 listopada w Pradze. Mecze będą rozgrywane na dwóch kortach w hali O2 Arena. Od poniedziałku do czwartku będą się odbywać spotkania fazy grupowej. Na piątek zaplanowano półfinały, a na sobotę wielki finał. Każdy mecz będzie się składać z dwóch singli oraz debla, przy czym aby zwyciężyć, wystarczy że drużyna zdobędzie dwa z trzech możliwych do uzyskania punktów.

Uczestnicy turnieju finałowego Pucharu Billie Jean King 2021:

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D
Francja Australia USA Czechy
Rosyjska Federacja Tenisowa Białoruś Hiszpania Niemcy
Kanada Belgia Słowacja Szwajcaria


Do Grupy A przydzielono Francję, Rosyjską Federację Tenisową i Kanadę. Trójkolorowe bronią tytułu wywalczonego w 2019 roku. Zadanie nie będzie łatwe, a do tego kapitan Julien Benneteau będzie miał do dyspozycji tylko cztery zawodniczki. W podobnej sytuacji znalazły się Kanadyjki (które zastąpiły Węgierki), bo na występ nie zdecydowały się Leylah Fernandez czy Bianca Andreescu. W takiej sytuacji faworytkami grupy będą Rosjanki, które przyleciały do Pragi w mocnym zestawieniu, na czele z finalistką Rolanda Garrosa 2021, Anastazją Pawluczenkową.

Składy drużyn grupy A:

Francja Rosyjska Federacja Tenisowa Kanada
Alize Cornet Anastazja Pawluczenkowa Rebecca Marino
Caroline Garcia Daria Kasatkina Carol Zhao
Clara Burel Weronika Kudermetowa Francoise Abanda
Fiona Ferro Jekaterina Aleksandrowa Gabriela Dabrowski
Ludmiła Samsonowa
kapitan Julien Benneteau kapitan Igor Andriejew kapitan Sylvain Bruneau


Interesująco zapowiada się rywalizacja w grupie B. Finalistki sprzed dwóch lat, Australijki, przyleciały do Pragi bez liderki rankingu WTA, Ashleigh Barty. Białorusinkom nie pomoże Aryna Sabalenka, która przygotowuje się do gry w WTA Finals 2021. Z kolei Belgijki mają w składzie Elise Mertens, ale ona odnosiła w ostatnim czasie świetne wyniki w deblu i różnie spisywała się w singlu.

Składy drużyn grupy B:

Australia Białoruś Belgia
Ajla Tomljanović Alaksandra Sasnowicz Elise Mertens
Storm Sanders Julia Haciuka Greet Minnen
Ellen Perez Iryna Szymanowicz Ysaline Bonaventure
Olivia Gadecki Wiera Łapko Kirsten Flipkens
Daria Gawriłowa Lidzia Marozawa
kapitan Alicia Molik kapitan Tatiana Puczek kapitan Johan van Herck


W grupie C faworytkami będą Amerykanki, choć musiały dokonać roszad w składzie. Jessica Pegula miała kontakt z osobą zakażona koronawirusem i ostatecznie nie zagra w Pradze. Liderką będzie zatem Shelby Rogers, która pokazała się z bardzo dobrej strony podczas US Open i imprezy w Indian Wells. Poważnie osłabione będą Hiszpanki, bowiem Paula Badosa i Garbine Muguruza wycofały się, by być w pełni sił na WTA Finals. Najmniejsze szanse na awans do półfinału będą miały Słowaczki, choć mimo braku wielkich nazwisk potrafią skutecznie grać w Pucharze Billie Jean King.

Składy drużyn grupy C:

USA Hiszpania Słowacja
Danielle Collins Sara Sorribes Anna Karolina Schmiedlova
Shelby Rogers Nuria Parrizas-Diaz Kristina Kucova
Sloane Stephens Rebeka Masarova Rebecca Sramkova
Coco Vandeweghe Aliona Bolsova Viktoria Kuzmova
Caroline Dolehide Carla Suarez Tereza Mihalikova
kapitan Kathy Rinaldi kapitan Anabel Medina kapitan Matej Liptak


Najbardziej interesująco zapowiada się rywalizacja w grupie D. Gospodyniom będą się starali pomóc kibice, ale wcale nie będzie łatwo. Tym bardziej że w Pradze nie zagrają Karolina Pliskova i Petra Kvitova. Mimo kwalifikacji do WTA Finals drużynie zdecydowała się pomóc Barbora Krejcikova, która zaraz po turnieju poleci do Guadalajary. Na drodze Czeszek do półfinału staną Niemki, na czele z doświadczonymi Andżeliką Kerber i Andreą Petković, oraz Szwajcarki z Belindą Bencić i Jil Teichmann.

Składy drużyn grupy D:

Czechy Niemcy Szwajcaria
Barbora Krejcikova Andżelika Kerber Belinda Bencić
Marketa Vondrousova Andrea Petković Jil Teichmann
Tereza Martincova Jule Niemeier Viktorija Golubić
Katerina Siniakova Anna-Lena Friedsam Stefanie Voegele
Lucie Hradecka Nastasja Schunk
kapitan Petr Pala kapitan Rainer Schuettler kapitan Heinz Guenthardt


Do półfinału awansują tylko najlepsze zespoły z pierwszej fazy. Zwycięzca grupy A spotka się ze zwycięzcą grupy C, a drugą parę stworzą czołowe ekipy z grup B i D. Oba półfinały odbędą się w piątek na korcie centralnym, a ich zwycięzcy spotkają się w sobotnim finale, który wyłoni drużynowe mistrzynie świata w tenisie. Ekipy, które zagrają w finale, będą także miały pewne miejsce w turnieju finałowym w 2022 roku.

Polki czekają na rywalki

Turniej finałowy w Pradze z uwagą będzie śledzić kapitan reprezentacji Polski, Dawid Celt. Drużyny które opadną w fazie grupowej i na etapie półfinału będą w przyszłym roku grać w kwalifikacjach razem z ośmioma zespołami, które w kwietniu wygrały mecze barażowe. W tym gronie jest także Polska, która liczy na powrót do światowej elity. Losowanie par meczów kwalifikacyjnych odbędzie się w sobotę (6 listopada) o godz. 14:00.

Transmisje z turnieju finałowego Pucharu Billie Jean King 2021 można oglądać na platformie Viaplay. Relacje ze spotkań w Pradze na portalu WP SportoweFakty.

Plan turnieju finałowego Pucharu Billie Jean King 2021:

poniedziałek, 1 listopada
Francja - Kanada, Białoruś - Belgia (godz. 10:30)
Hiszpania - Słowacja, Czechy - Niemcy (godz. 17:00)

wtorek, 2 listopada
Rosyjska Federacja Tenisowa - Kanada, Australia - Belgia (godz. 10:30)
USA - Słowacja, Niemcy - Szwajcaria (godz. 17:00)

środa, 3 listopada
Francja - Rosyjska Federacja Tenisowa (godz. 10:30)
USA - Hiszpania (godz. 17:00)

czwartek, 4 listopada
Australia - Białoruś (godz. 10:30)
Czechy - Szwajcaria (godz. 17:00)

piątek, 5 listopada
zwycięzca Grupy A - zwycięzca Grupy C (godz. 10:30)
zwycięzca Grupy B - zwycięzca Grupy D (godz. 17:00)

sobota, 6 listopada
finał (godz. 16:00)

Czytaj także:
Hubert Hurkacz poznał drabinkę w Paryżu. Czeka go trudne zadanie
Ma 97 lat i ciągle gra w tenisa! Właśnie spotkał swojego idola

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: takiego widoku zupełnie się nie spodziewała. "Co one robią?"
 
Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

< Przejdź na wp.pl