WP SportoweFakty / Julia Podlewska / Na zdjęciu: Robert Lambert na prowadzeniu

Żużel. TAURON SEC. Lambert mistrzem, Smektała utrzymał się rzutem na taśmę. Zobacz klasyfikację końcową cyklu

Mateusz Kozanecki

Robert Lambert zwycięzcą tegorocznego cyklu TAURON SEC. Brytyjczyk został mistrzem Europy, a także uzyskał prawo startu w GP w sezonie 2021. Rzutem na taśmę utrzymanie zapewnił sobie Bartosz Smektała - w biegu dodatkowym pokonał Nickiego Pedersena.

Przed ostatnim turniejem Robert Lambert miał dwa punkty przewagi nad Leonem Madsenem i to pomiędzy tą dwójką miała stoczyć się walka o mistrzostwo Europy. Decydujący był wyścig finałowy, w którym zwyciężył Brytyjczyk. Lambert oprócz złotego medalu otrzymał także prawo startu w przyszłorocznym cyklu Grand Prix.

Trzecie miejsce już wcześniej zapewnił sobie Grigorij Łaguta. Konieczne było natomiast przeprowadzenie biegu dodatkowego, aby wyłonić zawodnika, który znajdzie się na piątej pozycji, a co za tym idzie utrzyma się w cyklu.

W wyścigu o 5. miejsce Bartosz Smektała nie dał szans Nickiemu Pedersenowi. 22-latek został jedynym Polakiem, który utrzymał się w cyklu. Ponadto, spośród stałych uczestników, Kacper Woryna był 8., a Krzysztof Kasprzak 12.

Duży skok zaliczył Kai Huckenbeck. Reprezentant Niemiec w czterech pierwszych turniejach zdobył 13 punktów. W toruńskim finale dołożył do swojego dorobku 12 "oczek".