Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Zasady gry w squasha, jak grać?

Squash zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Zasady gry w squasha są bardzo proste i mnóstwo ludzi decyduje się na uprawianie tej dyscypliny sportu. WP SportoweFakty piszą, jak grać w squasha.
Bruno Szafer
Bruno Szafer

W dużym uproszczeniu -  squash jest sportem polegającym na odbijaniu piłki o ścianę za pomocą rakiety w taki sposób, aby uniemożliwić jej ponowne uderzenie przez przeciwnika. Mimo sporej popularności ta dziedzina nie znajduje się jeszcze na oficjalnej liście dyscyplin sportowych Ministerstwa Sportu RP. Squash nie jest też częścią igrzysk olimpijskich. Mimo tego w Polsce i na świecie regularnie odbywają się mistrzostwa w tej konkurencji.

Squash, zasasdy ogólne

Zawodnicy mają za zadanie odbić piłkę o ścianę w polu, które wyznaczone jest liniami. W przeciwieństwie do siatkówki i tenisa linia nie wlicza się w część boiska i jest traktowana jako aut. Mecz trwa do trzech wygranych setów, aby zwyciężyć pojedynczą partię trzeba zgromadzić na swoim koncie jedenaście punktów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której obaj gracze zdobyli po dziesięć oczek. W takim wypadku seta wygrywa ten zawodnik, który jako pierwszy wywalczy dwa punkty przewagi.

Na pięć minut przed rozpoczęciem zaczyna się rozgrzewka. Gracze mają prawo do poodbijania piłki na obu stronach pola do gry.

Squash, zasady gry

Pojedynek w squasha zaczyna się od serwisu. O tym, kto jako pierwszy będzie go wykonywał decyduje los, czyli kręcenie rakietą na podłożu kortu. Serwujący ma prawo do podania, aż do momentu, w którym przegra wymianę. Zawodnik, który wygra jednego seta, zagrywa jako pierwszy w kolejnej partii.

Podający musi znajdować się przynajmniej częścią jednej stopy w polu serwisowym. Zagrywka będzie uznana, jako prawidłowa, gdy piłka uderzy bezpośrednio w ścianę frontową powyżej linii serwisu, a poniżej linii autowej. Piłka musi odbić się od podłogi w polu zagrywki przeciwnika.

O zasadach gry w bilard przeczytasz w WP SportoweFakty. 

Po prawidłowym wykonaniu zagrywki zawodnicy uderzają piłkę do chwili, w której jednemu z nich nie uda się wykonać poprawnego odbicia. Za przewinienie uznaje się moment gdy piłka: dwukrotnie dotknęła podłoża, uderzyła w blachę lub linię nad nią oraz gdy odbiła się poniżej linii autu.

Gra w squasha powinna być prowadzona bez przerwy. Jedyną dozwoloną pauzą jest ta pomiędzy setami i trwa ona tylko 90 sekund. Zawodnik może poprosić również o chwilę dla siebie jeśli sprzęt, z którego korzysta ulegnie zniszczeniu. To samo dotyczy garderoby.

W przypadku, w którym u kontuzjowanego zawodnika wystąpi krwawienie, musi być ono zatamowane i opatrzone zanim gracz będzie mógł ponownie wrócić na pole gry. Jeśli uraz został wywołany przez przeciwnika celowo, to ranny zawodnik wygrywa całe spotkanie.

O zasadach gry w snookera przeczytasz w WP SportoweFakty.

Squash wymaga dobrej kondycji, dlatego uczestnik meczu, który źle się poczuje musi grać dalej lub ewentualnie oddać seta i wykorzystać 90 sekund przerwy przed następną partią na dojście do siebie. Skurcze, mdłości oraz brak tchu traktowane są jako złe samopoczucie, przez które można przegrać mecz.

Każdy z zawodników oraz sędzia może w dowolnej chwili skontrolować stan piłki. Oczywiście jeśli nie znajduje się ona w grze. Arbiter może ją wymienić za zgodą obu graczy.

Squash jest sportem kontaktowym, dlatego ma on kilka dodatkowych zasad, które porządkują grę. Jedną z nich jest "let", czyli powtórzenie wymiany. Następuje ono wtedy, gdy sędzia stwierdzi, iż jeden z zawodników przeszkadzał w odbiciu drugiemu, ale przeciwnik zrobił wszystko, aby poprawnie uderzyć piłkę.

Kolejną zasadą jest "stroke". Inaczej przyznanie punktu dla uderzającego w sytuacji, gdy przeciwnik przeszkodził w odbiciu i nie zrobił wszystkiego, aby umożliwić poprawne uderzenie piłki.

Ostatnią regułą jest "no let", czyli punkt dla przeciwnika, w sytuacji gdy arbiter uzna, iż mimo przeszkadzania zawodnik i tak nie miałby szans, aby poprawnie odbić piłkę.

Wymiary boiska do Squasha

Rozmiar kortu jest regulowany przez oficjalne oświadczenie Międzynarodowej Federacji Squasha. Pozostaje ono niezmienne od 1920 roku! Boisko musi być otoczone ścianami z każdej ze stron. Długość kortu to 9 metrów i 75 centymetrów, a szerokość to 6 metrów i 40 centymetrów.

Historia Squasha

Za kolebkę tej dyscypliny sportu uznaje się Wielką Brytanię. Zawodnicy z tego kraju są uważani za jednych z najlepszych na świecie. Obecnie zawodnicy grają w squasha na wszystkich kontynentach. W Polsce zadebiutował dekadę temu, a grono jego zwolenników ciągle rośnie. W lipcu 2007 roku w naszym kraju było już około 100 profesjonalnych kortów. Promocją tej dyscypliny sportu w Polsce zajmuje się Polska Federacja Squasha.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×