Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Zasady gry w pokera Texas Hold'em. Jak grać w Texas Hold'em?

O zasadach gry w pokera Texas Hold'em, czyli najpopularniejszej odmianie tej karcianej dyscypliny można przeczytać w WP SportoweFakty.

Bruno Szafer
Bruno Szafer

Poker to gra karciana, która rozgrywana jest za pomocą talii składającej się z 52 kart. Jej celem jest wygranie pieniędzy, bądź żetonów, które są charakterystyczne dla wersji sportowej pokera. Jako pierwszy tę grę opisał Jonathan H. Green. Zrobił to w 1834 roku. Najpopularniejszą odmianą tej gry karcianej jest poker Texas Hold'em.

Do gry w tę wersję, która nazywana jest teksańskim klinczem, potrzebne są minimum dwaj zawodnicy. W dużym uproszczeniu, do wygranej potrzebna jest lepsza kombinacja kart, niż ta, którą udało się skompletować rywalowi.

Zasady gry w pokera Texas Hold'em

Teoretycznie w przepisach gry w tę odmianę pokera nie ma żadnych ograniczeń, co do liczebności zawodników. Ze względów czysto praktycznych przyjmuje się, że maksymalnie przy jednym stole może znajdować się dziesięciu graczy. Ten fakt pozwala na dynamiczną i uporządkowaną rozgrywkę.

Jeden z graczy pełni rolę rozdającego. Dwaj kolejni pokerzyści muszą wnieść do gry stawki - tzw. Ciemne (ang. Blind). W Texas Hold'emie wyróżnia się dwa rodzaje ciemnych: małe i duże. Duża stawka jest zazwyczaj dwa razy wyższa, niż mała. Następnie rozdający rozdziela pomiędzy graczy po dwie karty. Te muszą być zakryte i mogą na nie spoglądać tylko ich właściciele. Po tym etapie następuje licytacja. Podczas jej trwania gracze mają tylko trzy możliwości.

ZOBACZ WIDEO: Rafał Wolski: W Legii dorastałem, ale to już zamknięty rozdział (Źródło: TVP S.A.)

Jedną z nich jest spasowanie (ang. Fold), czyli poddanie się i przerwanie swojego udziału w tym rozdaniu. Drugą opcją jest sprawdzenie (ang. Call), czyli wyrównanie stawki. Zawsze musi być to równowartość dużej ciemnej (ang. Big Blind). Trzecią opcją jest podbicie stawki (ang. Raise). Ten wariant można wprowadzić w życie wiedząc, że w ręku ma się dobre karty. Dodatkowym przywilejem dla gracza jest możliwość zaczekania na wydarzenia mające miejsce na stole. Ta opcja jest aktywna tylko wtedy, gdy pozostali gracze nie podbijają stawek, a zawodnik czekający wcześniej wyrównał stawkę.

Po pierwszej rundzie licytacji, czyli momencie gdy pokerzyści decydują się na włożenie do gry takiej samej ilości pieniędzy, bądź żetonów, na stół wykładany jest tzw. Flop. Są to trzy wspólne karty, których może użyć każdy z graczy w tworzeniu jak najlepszej kombinacji.

Po tym etapie następuje druga runda licytacji. Zawodnicy ponownie mogą pasować, podbijać i wyrównywać stawki, bądź czekać. Kiedy wszyscy pokerzyści zadeklarują swoje zamiary na stół wykładana jest czwarta wspólna karta - tzw. Turn.

Po niej następuje kolejna runda licytacji, a następnie rozdający ujawnia graczom piątą kartę - tzw. River. Po ujrzeniu ostatniej wspólnej karty zawodnicy mogą ponownie się licytować.

Po zakończeniu tego procesu następuje wyłożenie kart. Każdy z pokerzystów może użyć dowolnych 5 kart z 7 dostępnych (5 kart wspólnych i 2 indywidualne otrzymane od rozdającego na początku gry), aby ułożyć jak najsilniejszą kombinację.

Pulę pieniędzy, bądź żetonów, które uzbierały się w trakcie rozdania na stole zabiera ten gracz, który zdołał zebrać najlepszy układ kart. Zawodnicy pokazują swoje karty od pierwszego na lewo od rozdającego zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Układy kart w pokerze Texas Hold'em (poniższe kombinacje w Texas Hold'emie ułożone są od najsilniejszego do najsłabszego):

 • Poker królewski - (as, król, dama, walet, dziesiątka w jednym kolorze) - to najsilniejszy układ kart w Texas Hold'em. 
 • Poker - (pięć kolejnych kart w jednym kolorze) - jeżeli dwóch graczy zebrało pokera, to wygrywa ten, którego poker zaczyna się od wyższej karty. 
 • Kareta - (cztery karty tej samej wartości, np. Cztery króle) - w przypadku, gdy dwóch graczy ma karetę wygrywa ten, którego układ składa się z wyższych kart. 
 • Ful - (trzy takie same karty oraz para, np. Trzy króle, dwie damy). 
 • Kolor - (pięć dowolnych kart w takim samym kolorze). 
 • Strit - (pięć kolejnych kart, ale w różnym kolorze). 
 • Trójka - (trzy karty o takiej samej wartości). 
 • Dwie pary
 • Para
Jeśli żaden z graczy nie zbudował żadnego z powyższych układów, wtedy o zwycięstwie decyduje najwyższa karta.

Poker Texas Hold'em, wbrew pozorom, nie jest grą losową. To dyscyplina dla graczy, którzy potrafią analitycznie myśleć i szybko szacować siłę swojej ręki na podstawie rachunku prawdopodobieństwa.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×