WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Taniec sportowy - odmiany

Taniec sportowy jest dyscypliną sportową łączącą taniec z akrobatyką i gimnastyką artystyczną. Do tańców sportowych należą tańce standardowe, latynoamerykańskie i Rock and Roll.
Patrycja Karpińska
Patrycja Karpińska
PAP / APA / Georg Hochmuth

Taniec sportowy - informacje ogólne

Taniec sportowy może wykonywać para taneczna, w której skład wchodzi mężczyzna i kobieta, a także formacje taneczne, czyli grupy par tanecznych. Zgodnie z zarządzeniami Światowej Federacji Tańca WDSF wyróżniamy następujące konkurencje tańców sportowych: tańce standardowe, tańce latynoamerykańskie, konkurencja 10 tańców (walc, fokstrot, quickstep, tango, walc wiedeński, rumba, samba, pasodoble, cha-cha, jive) i Rock and Roll.

Taniec sportowy - odmiany

Wśród tańców sportowych znajdują się tańce towarzyskie:


Do tańców sportowych zaliczają się również tańce w stylu amerykańskim, czyli tańce towarzyskie, które rozwinęły się w Stanach Zjednoczonych:

ZOBACZ WIDEO Wojciech Szczęsny: Nie sądzę, że to przełom jeżeli chodzi o obsadę bramki

  • American Smooth: walc, walc wiedeński, tango, fokstrot. Kategoria tańca sportowego w stylu American Smooth nawiązuje do tańców standardowych, ale różni się dozwolonymi figurami tanecznymi.
  • American Rhythm: cha-cha, rumba, East Coast Swing, bolero, mambo; czasem zalicza się do niego również sambę i West Coast Swing. Ta kategoria tańców sportowych nawiązuje do tańców latynoamerykańskich.

Rock and Roll należy do Lindy Hop, czyli stylu tańca wywodzącego się ze Stanów Zjednoczonych. Rock and Roll to taniec sportowy, który prezentuje układ choreograficzny z elementami akrobatycznymi. Ubiór tancerzy to kostiumy z elastycznych materiałów, a buty to często jazzówki lub specjalne buty dla tancerzy akrobatycznych.

Taniec sportowy w Polsce

Historia tańca sportowego w Polsce sięga początku XX wieku, kiedy Marian Wieczysty powołał do życia Związek Zawodowy Nauczycieli Tańca Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy polska para taneczna wzięła udział Mistrzostwach Europy w tańcu w 1948 roku i przeszła aż do finału. Polskie Towarzystwo Taneczne (powstałe w 1984 roku z Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych) należy do International Dance Sport Federation (Międzynarodowa Federacja Tańca Sportowego).

Taniec sportowy - igrzyska olimpijskie

W 1997 roku organizacja World DanceSport Federation (Światowa Federacja Tańca Sportowego) została rozpoznana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako główny reprezentant tańca sportowego. Dzięki zastosowaniu terminu "taniec sportowy" ta dyscyplina ma szansę stać się sportem olimpijskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.