WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Akrobatyka sportowa - zasady, układy, kategorie

Akrobatyka sportowa, znana też jako gimnastyka akrobatyczna, jest dyscypliną sportową polegającą na prezentowaniu układów gimnastycznych w parach i grupach.
Marlena Kostyńska
Marlena Kostyńska

Zapraszamy na TYPER.WP.PL! Wejdź i stwórz własną ligę!

Akrobatyka sportowa - kategorie

Ćwiczenia podczas zawodów w akrobatyce sportowej wykonywane są indywidualnie oraz w parach męskich, żeńskich i mieszanych, a także w trójkach żeńskich i czwórkach męskich.

Do akrobacji wykonywanych przez akrobatów sportowych należą:

- skoki na trampolinie - polegają na indywidualnym lub synchronicznym wykonaniu zestawu elementów akrobatycznych na trampolinie (znanej też jako batut); wśród akrobacji wykonywanych na trampolinie znajdują się wyskoki proste, kuczne i rozkroczne, a także proste i złożone salta przodem i tyłem;

- mini-double - jest to odmiana skoków na trampolinie, jednak mini-double wykorzystuje mniejszą trampolinę składającą się z dwóch powierzchni, od których odbija się zawodnik - pochyłej i płaskiej; po wykonaniu akrobacji skoczek ląduje na macie poza trampoliną.

- skoki na ścieżce - ta kategoria akrobatyki sportowej wykonywana jest indywidualnie lub grupowo; ścieżka ma 25 metrów, a zawodnik musi wykonać na niej jednym ciągiem zestaw akrobacji;

ZOBACZ WIDEO Skandal w Getafe! Trener uderzył piłkarza! [ZDJĘCIA ELEVEN]

- ćwiczenia zespołowe - wydzielonych jest pięć kategorii ćwiczeń zespołowych ze względu na liczbę i płeć zawodników, występują więc czwórki męskie, trójki żeńskie, pary mieszane oraz dwójki męskie i żeńskie; jeden układ wykonywany przez zespół nie może przekraczać 2 minut 30 sekund.

Akrobatyka sportowa - układy

Każda z kategorii akrobatyki sportowej charakteryzuje się typowymi dla niej układami akrobatycznymi.

W skokach na trampolinie wykonuje się układ obowiązkowy (10 elementów) oraz dwa układy dowolne. W skokach synchronicznych zawodnicy muszą wykonać ten sam układ w jak najbardziej zsynchronizowany sposób.

Kolejną kategorią akrobatyki sportowej jest mini-double, czyli skoki na trampolinie, w których od wyjściowej puli punktowej odejmuje się po 10 punktów za każdy błąd. Wykonywane tutaj układy różnią się od tych na tradycyjnej trampolinie tym, że występuje w nich ruch do przodu, wzdłuż mniejszej i podłużnej trampoliny. Występ kończy się zeskokiem na matę.

Skoki na ścieżce są kategorią akrobatyki sportowej wymagającą wykonania czterech układów skoków - układu saltowego w eliminacjach, układu śrubowego oraz dwóch układów dowolnych w finałach.

Ćwiczenia zespołowe charakteryzują się trzema rodzajami układów akrobatycznych:

- układ statyczny - jeden zawodnik wykonuje ćwiczenia statyczne, a drugi (lub grupa) podtrzymuje go w stabilnej pozie;

- układ dynamiczny - jeden z zawodników jest wyrzucany w powietrze i wykonuje salta;

- układ kombinowany - ten układ łączy w sobie elementy statyczne i dynamiczne.

Akrobatyka sportowa - zasady

Ćwiczenia akrobatyczne na trampolinie wymagają wykonania określonych przez daną klasę trudności elementów, a zawodnicy oceniani są ze względu na jakość występu.

Ćwiczenia zespołowe to kategoria akrobatyki sportowej wymagająca przygotowania układu o długości maksymalnie 2 minut i 30 sekund, podczas którego wszystkie elementy choreografii będą harmonijnie dostosowane do wybranej muzyki.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
sportowefakty.wp.pl; stacjasport.pl

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×