Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Lacrosse - zasady, historia, boisko, sprzęt

Lacrosse to gra pochodząca z Ameryki Południowej. Jej zawodnicy muszą umieścić piłkę w bramce przeciwnika, a za narzędzie służy im kij z siatką. Niektórzy uważają, że lacrosse był pierwszym sportem narodowym w Stanach Zjednoczonych.

Andżelika Kolebuk
Andżelika Kolebuk

Lacrosse - zasady

Każda z drużyn liczy po dziesięciu graczy: po trzech obrońców, trzech pomocników, trzech atakujących i bramkarza. Zawodnicy są wyposażeni w kij zakończony siatką, rękawice, kask i ochraniacze. Kije do lacrosse mogą się różnić w zależności od tego, na jakiej pozycji gra dany zawodnik. Obrońcy zazwyczaj posługują się kijami dłuższymi - long cross - mierzącymi maksymalnie 1,5 m. Zawodnicy grający w ataku wolą natomiast posługiwać się kijami krótszymi - short crosse, które mają maksymalnie 1 metr długości.

W trakcie meczu lacrossowego zawodnicy zbierają piłeczkę z ziemi do siatki umieszczonej na końcu kija (rakiety), a następnie biegną z nią albo podają członkowi drużyny po to, żeby trafić w efekcie do bramki przeciwnika.

Mecz lacrossowy trwa 60 minut i składa się z czterech kwart po 15 minut. Zwykle spotkania odbywają się na trawiastych boiskach, ale można też organizować rozgrywki w hali.
Do wyposażenia zawodników grających w lacrosse należą: kij zakończony siatką, kask i ochraniacze (źródło: pixabay.com) Do wyposażenia zawodników grających w lacrosse należą: kij zakończony siatką, kask i ochraniacze (źródło: pixabay.com)
Lacrosse - historia Jako pierwsi w lacrosse grali Indianie, którzy nie potrzebowali bramek ani dokładnie wyznaczonych granic boiska. Wykorzystywali w tym celu elementy natury, jak skały czy drzewa. Nie określano też ściśle liczby zawodników w drużynie. Pierwotnie w lacrosse mogło grać 100 zawodników, a czasami nawet 1000. Nie było też ścisłych regulacji na temat techniki gry, dlatego możliwe było również granie w lacrosse na koniu. ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: Cudowny gol piłkarza Dundalk i walka Balotellego

Zważywszy na plemienny charakter grę w lacrosse od zawsze traktowano jak coś więcej niż sport. W języku czirokeskim, jednym z języków indiańskich, nazwa gry oznaczała 'małą wojnę'. Młodzi członkowie plemienia grę w lacrosse traktowali również jako wejście w dorosłość.

Do Europy lacrosse dotarło dzięki francuskim misjonarzom, którzy w 1636 roku osiedli w Quebeck. To właśnie z języka francuskiego pochodzi nazwa gry, która rozpowszechniła się na świecie. Lacrosse po francusku znaczy po prostu 'zakrzywiony kij'.

W Polsce lacrosse uprawiany jest od niedawna. Pierwszy oficjalny mecz rozegrano w 2007 roku. Była to rozgrywka między Kosynierami Wrocław a Hussars Poznań. Później drużyny lacrossowe powstały również w innych miastach Polski: Warszawie, Oświęcimiu, Łodzi.

Lacrosse - rodzaje

Zasadniczo we współczesnym lacrosse można wyróżnić rozgrywki damskie i męskie. Oba rodzaje znacznie się od siebie różnią. W lacrosse kobiet zawodniczki starają się unikać niebezpiecznych, fizycznych starć. Poza rakietą w trakcie gry panie dysponują wyłącznie goglami i ustnikiem. W lacrosse kobiet trudniejsze jest łapanie piłki i oddawanie celnych strzałów, ponieważ rakiety są mniejsze, a kosze - płytsze.

Zasady tego rodzaju lacrosse pozwalają również na obecność większej liczby zawodników na boisku. Kobiety mają do dyspozycji dodatkowe dwie pomocniczki. Mecze lacrosse kobiet są ponadto krótsze. Trwają maksymalnie 50 minut i są złożone z dwóch części po 25 minut każda.

Lacrosse - boisko

W lacrosse gra się przede wszystkim na trawie. Boisko powinno mieć wymiary 60x110 yardów, czyli ok. 55 m szerokości i 100 m długości. Bardzo ważne jest wydzielenie odpowiednich stref w boisku do gry w lacrosse: obszaru skrzydłowego, ataku i obrony.

Lacrosse - sprzęt

Podstawowy ekwipunek dla osób grających w lacrosse składa się z kija zakończonego siatką, kasku, ochraniaczy oraz odpowiednich butów. Podstawowym i najbardziej charakterystycznym elementem wyposażania zawodnika lacrossowego jest kij. Najczęściej kije lacrossowe wykonane są z aluminium, ponieważ materiał zapewnia lekkość i trwałość jednocześnie. Coraz częściej jednak można spotkać także kije z tytanu, włókna węglowego albo skandu. Wybór tworzywa, z jakiego zrobiony jest kij zależy od upodobań grającego i nie jest ściśle podyktowany przepisami.

Lacrosse jest sportem bardzo dynamicznym, nierzadko zdarzają się w nim kontuzje, dlatego bardzo ważne jest używanie ochraniaczy na głowę i inne części ciała. Kask do lacrosse ma z przodu charakterystyczną kratkę chroniącą oczy przed urazami. Bardzo ważne, żeby był idealnie dopasowany do głowy, ponieważ zbyt ciasny albo zbyt luźny nie spełni swojej funkcji i nie ochroni przed trafieniem piłką czy kijem. Dobre kaski do lacrosse mają regulowane elementy, które pozwalają na idealne dopasowanie ich do potrzeb zawodnika.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
portalaktywni.com/aktualnosci/jak-grac-w-lacrosse/
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×