Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Muay thai - historia, techniki, kategorie

Muay thai to bardzo charakterystyczna sztuka walki. Dużo w niej uderzeń łokciami, kolanami, a także ciosów z wyskoku. Ciągle udało się także zachować rytualny muay thai, dzięki czemu walki poprzedza specjalny taniec.
Andżelika Kolebuk
Andżelika Kolebuk
JOE KLAMAR / AFP / JOE KLAMAR / AFP

Muay thai - historia

Boks tajski przyjęło się wywodzić z Tajlandii, jednak brak źródeł, które jednoznacznie potwierdziłyby to założenie. Mimo to, nie ulega wątpliwości, że w Tajlandii muay thai rozwinął się najintensywniej i urósł do rangi sportu narodowego.

Dostępne źródła archeologiczne pozwalają określić, że muay thai powstał w XIII wieku i od tego momentu datuje się istnienie boksu tajskiego jako wyodrębnionej i posiadającej charakterystyczne cechy dyscypliny sportowej. Na początku muay thai był silnie zrytualizowany i nasycony elementami religijnymi. Ten styl walki obejmował np. taniec poprzedzający zmagania oponentów oraz rytualną metodę treningową.

Charakterystyczne dla boksu tajskiego (muay thai) są wysokie kopnięcia, źródło: pixabay.com Charakterystyczne dla boksu tajskiego (muay thai) są wysokie kopnięcia, źródło: pixabay.com

Muay thai został w miarę upływu czasu zaadaptowany do potrzeb tajlandzkiej armii. Wiązało się to jednak z wprowadzeniem do boksu tajskiego elementów walki z bronią oraz przy pomocy owijaczy na ręce, które miały służyć zadawaniu mocniejszych ciosów. W tym celu nabijano je także kamiennym żwirem. Na rozwój muay thai wpływ miało też chińskie wushu, któremu boks tajski zawdzięcza wiele technik zadawania ciosów z wyskoku.

Do końca poprzedniego stulecia zdążyły się już wykształcić jednolite reguły ringowe muay thai. Ukonstytuował się również zwyczaj walczenia na podwyższeniu otoczonym linami. Takie zabezpieczenia miały uchronić zawodników przed wtargnięciem na pole walki widzów.

Zasady muay thai ponownie zmieniły się w latach 20. XX wieku. Zaczęto wówczas wycofywać z ringu owijacze oraz zabraniać bardziej destrukcyjnych uderzeń, jak: dźwignie, uderzenia głową, kopnięcia w krocze. W latach 30. zawodnicy zaczęli używać na ringu skórzanych rękawic i metalowych ochraniaczy np. na krocze. Dzięki temu muay thai upodobnił się do zachodniego boksu.

ZOBACZ WIDEO ME U-21. Mariusz Stępiński: Zostałem pchnięty i nic nie mogłem zrobić

Jednak wiele z tradycyjnego muay thai pozostało do dzisiaj. Takim elementem jest np. taniec rytualny poprzedzający każdą walkę, modlitwy do bogów czy muzyka towarzysząca zmaganiom na ringu.

Muay thai - techniki

Muay thai wyróżnia się znacząco na tle innych sportów walki głównie ze względu na częste używanie łokci i kolan do uderzania przeciwnika. Tego rodzaju ciosy prowadzą do bardzo szybkich nokautów. W muay thai istotne są także niskie kopnięcia okrężne. Za podstawowe uznaje się niskie kopnięcie w udo.

Charakterystyczna dla muay thai jest też walka w zwarciu, czyli klincz. Dozwolone w boksie tajskim jest przechwytywanie kopnięć, obalanie i podcięcia. Nie można stosować rzutów. Mało jest w muay thai duszeń i dźwigni, czyli elementów walki partnerskiej.

Muay thai - kategorie

Walki muay thai są złożone z 5 rund, z których każda trwa po 3 minuty. W zawodach w muay thai stosuje się następujące kategorie wagowe:

  - do 45 kg,
- 45-48 kg,
- 48-51 kg,
- 51-54 kg,
- 54-57 kg,
- 57-60 kg,
- 60-63,5 kg,
- 63,5 -67 kg,
- 67-71 kg,
- 71-75 kg,
- 75-81 kg,
- 81-86 kg,
- 86-91 kg,
- powyżej 91 kg.

Żeby wziąć udział w międzynarodowym turnieju muay thai, należy mieć ukończone co najmniej 17 lat, ale nie więcej niż 37 lat. Zawody młodzieżowe dotyczą adeptów boksu tajskiego w wieku 15-18 lat.

Oglądaj Polsat Boxing Night w WP Pilot

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
http://stacjasport.pl/dyscypliny/muay-thai/
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×