KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Wsparł rosyjskich sportowców. Teraz rząd tego kraju ma dla niego propozycję

Simon Fourcade to biathlonista, o którym jest ostatnio głośno. Francuz stanął bowiem po stronie rosyjskich sportowców. Za to spadła na niego wielka fala krytyki. Teraz z kolei chce go docenić... sama Rosja.

Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Kaczmarczyk
Simon Fourcade Getty Images / Na zdjęciu: Simon Fourcade
Simon Fourcade zaczął głośno sprzeciwiać się wykluczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców. Ci najpierw mieli wystartować na mistrzostwach świata juniorów pod neutralną flagą.

Potem jednak Międzynarodowa Unia Biathlonowa (IBU) zdecydowała o ich całkowitym wykluczeniu. Była to oczywiście reakcja na rosyjską inwazję i wojnę w Ukrainie.

- Widziałem rozczarowanie w oczach rosyjskich trenerów, widziałem łzy w oczach sportowców. To nie powinno się zdarzyć - przyznał w rozmowie z sports.ru.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: niespodziewana scena na treningu Nadala. Co za gest!

Szybko został za to skrytykowany. Dostał mnóstwo "nienawistnych komentarzy", o czym pisał w mediach społecznościowych, gdzie zamieścił oświadczenie. Zaczął je od słów, że nie wspiera wojny ani rosyjskiego rządu.

Kolejny raz odniósł się wtedy również do wykluczenia sportowców i ponownie stanął w ich obronie. "Uważam, że wykluczenie tych sportowców jest całkowicie bezproduktywne i to wielka hipokryzja. Większość rosyjskich zawodników jest przeciwko wojnie. Tylko, co jest faktem, nie mogą tego powiedzieć" - napisał.

Teraz postawę Francuza chce docenić... rosyjski rząd. W jaki sposób? - Jeśli Simon Fourcade wyrazi chęć uzyskania rosyjskiego obywatelstwa, wesprzemy go i spróbujemy to zrealizować - przyznała w rozmowie ze sports.ru rosyjska deputowana Swietłana Żurowa.

50-letnia Żurowa w przeszłości była utalentowaną łyżwiarką szybką, wielokrotną medalistką mistrzostw świata oraz mistrzynią olimpijską z 2006 roku z Turynu.

- Każdy powinien być w kraju, w którym chce być. Fourcade po prostu bardzo poprawnie zachowywał się jak sportowiec. Jeśli jednak jest mocno prześladowany we Francji, to zawsze wyciągniemy do niego pomocną dłoń - dodała.

Zobacz także:
Ukrainiec dostał wiadomość od Rosjanina. Te słowa wiele wyjaśniają
Tak znany francuski sportowiec zachował się wobec rosyjskiej flagi

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×