Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Biegowe obchody na PGE Narodowym. Startuje Niepodległa Piątka

Wdzięczność i bezpieczeństwo - oto główne filary Niepodległej Piątki, która odbędzie się 15 listopada na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. W ramach imprezy rozegrane zostaną Otwarte Mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn na 5 km. Zapisy trwają.

Maciej Gruszczyński
Maciej Gruszczyński
WP SportoweFakty

Jeszcze dwa lata temu, gdy Polska świętowała setną rocznicę Odzyskania Niepodległości, przez kraj przechodziła ogromna fala wydarzeń biegowych. Nikt wtedy sobie nie wyobrażał, że wkrótce może się to zmienić i w wielu miastach biegi uliczne zostaną odwołane ze względów bezpieczeństwa. Ale jest jeszcze szansa, żeby na sportowo uczcić 102. rocznicę odzyskania niepodległości.

Wejdź na www.niepodlegla5.pl

Wszystko wskazuje na to, że Niepodległa Piątka będzie największym biegiem tej jesieni. Łącznie w siedmiu turach może wystartować 1400 uczestników. Zawody odbywać się będą przez ponad pięć godzin, a uczestnicy startować będą falami w odstępach czasowych.

- W tym roku w Warszawie nie ma dużego biegu związanego ze Świętem Niepodległości, a ten tradycyjny odbywa się w wersji wirtualnej. Dlatego wszystkich, którzy chcą się sprawdzić zapraszam na stadion PGE Narodowy. Atmosfera podczas biegów patriotycznych zawsze jest szczególna i mam nadzieję, że będzie tak samo w tym roku. Zwłaszcza, że będą to Otwarte Mistrzostwa Polski i każdy może powalczyć o medal - mówi Jakub Nowak, organizator imprezy, a przy okazji medalistą mistrzostw Polski na 5 km z 2012 roku.

Trasa biegu jest płaska i prowadzi wokół stadionu PGE Narodowego. Jedna pętla liczy ok. 1 km. Dzięki startom falowym będzie możliwe uniknięcie dublowania, bo w jednej grupie powinni biec uczestnicy na podobnym poziomie.

- Bieg będzie bardzo widowiskowy, bo wszystko rozgrywa się wokół korony stadionu. Do pokonania jest pięć atestowanych okrążeń. Trasa jest płaska jak stół i aż się prosi, żeby pobiec tam rekordy życiowe. Wszystkie serie są dostosowane czasowo, tak żeby biec z osobami na swoim poziomie, oraz czuć komfort i zachować bezpieczeństwo – wyjaśnia organizator.

Wejdź na www.niepodlegla5.pl

Organizatorzy zapowiadają podjęcie dużych środków bezpieczeństwa. Celem ograniczenia kontaktu, zamiast tradycyjnego biura zawodów, pakiety będą wysyłane pod wskazane w zgłoszeniu adresy. Opracowane zostały odseparowane strefy startu, mety i rozgrzewki, tak żeby uczestnicy kolejnych fal nie mieszali się ze sobą.
- Standardy bezpieczeństwa będą wysokie i będziemy na bieżąco reagowali na zalecenia sanitarne. Uczestników wprowadzać będziemy do strefy startowej jak na zawodach najwyższej rangi i wychodzić będą oddzielną trasą. Wszystko po to, żeby nie mieszać się z kolejnymi biegaczami, którzy będą w strefie rozgrzewkowej.

Zorganizujemy punkty dezynfekcji rąk i pomiaru temperatury. Szykujemy również specjalną strefę dla kibiców od strony Ronda Waszyngtona. Według aktualnych zaleceń sanitarnych może w niej przebywać do 250 osób – opisuje Jakub Nowak.
Oprócz zwycięzców Mistrzostw Polski na 5 km kobiet i mężczyzn, prowadzona będzie też klasyfikacja każdej z serii. Na uczestników Niepodległej Piątki czekają koszulki, pamiątkowe medale oraz maseczki. Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie www.niepodlegla5.pl

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×