Historyczny dzień dla Francji. Wyłoniono triumfatorkę Tour de Ski

Delphine Claudel została pierwszą Francuzką w historii, która sięgnęła po zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Triumfowała na słynnym podbiegu pod Alpe Cermis. Całe Tour de Ski wygrała Frida Karlsson.

Mateusz Kozanecki
Frida Karlsson w akcji Getty Images / Paul Brechu/Agence Zoom / Frida Karlsson w akcji
Cykl Tour de Ski kończył morderczy podbieg pod Alpe Cermis. Na starcie pojawiło się 37 zawodniczek, wśród których zabrakło reprezentantek Polski.

Zawodniczki długo biegły w zwartej grupie, dopiero w końcówce zaatakowały Delphine Claudel i Heidi Weng. Norweżka nie wytrzymała jednak trudów rywalizacji.

Ostatnie metry Claudel biegła już sama i została pierwszą w historii Francuzką, która wywalczyła triumf w zawodach Pucharu Świata!

Weng zajęła drugie miejsce, a niespodziewanie na trzeciej pozycji znalazła się Sophia Laukli. Dla 22-letniej Amerykanki to największy sukces w karierze. Zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych świetnie poradziły sobie na Alpe Cermis, bowiem w szóstce znalazły się jeszcze Jessica Diggins i Rosie Brennan.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyła Frida Karlsson, która w ostatnim etapie była 15. Czołową trójkę uzupełniły Kerttu Niskanen i Tiril Udnes Weng.

W 17-letniej historii Tour de Ski tylko dwie Szwedki zdołały wywalczyć zwycięstwo - oprócz Karlsson była to jeszcze Charlotte Kalla w sezonie 2007/2008. Cztery razy z rzędu cykl wygrywała Justyna Kowalczyk.