Rosjanie wygrali sprint drużynowy, upadki Iversena i Niskanena. 10. miejsce Polaków

Rosjanie wygrali sprint drużynowy 6x1,3 kilometra techniką klasyczną podczas mistrzostw świata w Lahti. Dziesiąte miejsce zajęli Polacy.

Piotr Ziemka
PAP/EPA / ANGELIKA WARMUTH
Johannes Hoesflot Klaebo dobiegł do strefy zmian po 5/6 biegu o 5.38 sekundy szybciej niż Sami Jauhojaervi. Na trzeciej pozycji plasował się wtedy Dietmar Noeckler (+5.70 do liderów). Emila Iversena zdołał dogonić Iivo Niskanen. W ostatniej minucie biegu Norweg odwrócił się, a Fin próbował go wyprzedzić i zaczepił o Iversena, co spowodowało upadki obu biegaczy. Taką sytuację wykorzystali Siergiej Ustiugow oraz Federico Pellegrino.

Zwyciężyli Rosjanie. Jako pierwszy w tym duecie biegł Nikita Kriukow. Pellegrino minął linię mety jako drugi. Na trzeciej pozycji sklasyfikowano Finów. Norwegowie, którzy byli najlepsi w półfinale, zajęli czwartą lokatę.

Kriukow zdobył medale sprintu drużynowego podczas trzech poprzednich edycji światowego czempionatu. W 2011 roku, gdy również rywalizowano stylem klasycznym, był trzeci z Aleksandrem Panżińskim. W latach 2013 oraz 2015 rozegrano zmagania techniką dowolną. W Val di Fiemme triumfowali Kriukow oraz Aleksiej Pietuchow. Z kolei w Falun obrońcy tytułu zajęli drugą pozycję.

Awans do finału zdołali uzyskać Dominik Bury oraz Maciej Staręga. Polacy uplasowali się na dziesiątym miejscu.