MŚ Seefeld 2019: Szwedki najlepsze w sprincie drużynowym. Polki na 10. miejscu

Do ostatnich metrów trwała zacięta walka o zwycięstwo w sprincie drużynowym kobiet. Minimalnie zwyciężyły Szwedki, przed Słowenią i Norwegią. Dziesiąte miejsce zajęły Justyna Kowalczyk i Monika Skinder.

Mateusz Kozanecki
Justyna Kowalczyk PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Justyna Kowalczyk
Ponownie na trasach biegowych podczas mistrzostw świata pojawiła się Justyna Kowalczyk. Asystentka trenera Aleksandra Wierietielnego wraz z Moniką Skinder przystąpiła do rywalizacji w sprincie drużynowym.

Przypomnijmy, że w 2015 roku Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec zdobyły brązowy medal MŚ w tej konkurencji. Wówczas jednak biegano stylem dowolnym, w Seefeld z kolei sprint drużynowy rozegrano stylem klasycznym.

Finałowa dziesiątka wyłoniona została w biegach półfinałowych. W nim duet Kowalczyk - Skinder zajął piątą pozycję ze stratą nieco ponad 16 sekund do zwycięskich Rosjanek.

W biegu utworzyła się siedmioosobowa grupa prowadząca. Następnie czołowa czwórka zaczęła uciekać rywalkom, a przed ostatnią zmianą na czele stawki, z nieznaczną przewagą, znajdowały się Rosjanki.

Kapitalnych emocji dostarczyła ostatnia prosta, na której zawodniczki stoczyły pasjonującą walkę o zwycięstwo. Jako pierwsza linię mety zdołała przekroczyć Maja Dahlqvist, dając tym samym złoty medal reprezentacji Szwecji. Na drugim miejscu - niespodziewanie - znalazły się Słowenki, a podium uzupełniła Norwegia.

Justyna Kowalczyk i Monika Skinder po pierwszej zmianie zajmowały piąte miejsce, a na kolejnych kilometrach traciły dystans do rywalek. Ostatecznie Biało-Czerwone sklasyfikowane zostały na dziesiątej pozycji, ze stratą 46 sekund do złotych medalistek.