Biegi narciarskie. Monika Skinder drugi raz awansowała do 1/4 finału Pucharu Świata, Kamil Bury też z punktami

Monika Skinder po raz drugi zakwalifikowała się do 1/4 finału zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich. W czołowej trzydziestce w Oberstdorfie został sklasyfikowany również Kamil Bury.

Piotr Ziemka
Monika Skinder Newspix / .THIBAUT/NORDPOLE/ / Na zdjęciu: Monika Skinder
Monika Skinder miała trzydziesty czas kwalifikacji (3:50.56) - ostatni dający awans do następnej części rywalizacji. Urodzona 19 listopada 2001 roku Polka była najmłodszą z grona 69 zawodniczek rywalizujących w sprincie techniką klasyczną w Oberstdorfie. Srebrna medalistka mistrzostw świata juniorek wzięła udział w drugim ćwierćfinale. Zajęła w nim szóstą lokatę.

Ostatecznie triumfatorka Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy została sklasyfikowana na trzydziestej pozycji. Skinder po raz drugi znalazła się w czołowej trzydziestce zawodów Pucharu Świata, a po raz pierwszy w zmaganiach rozegranych stylem klasycznym. 12 stycznia 2019 roku była dwudziesta w Dreźnie w sprincie techniką łyżwową.

55. wynik kwalifikacji miała Izabela Marcisz, a 63. - Magdalena Kobielusz. Do mety nie dobiegła Eliza Rucka.

Zwyciężyła Natalia Nieprajewa. Urodzona 6 września 1995 roku biegaczka najlepiej spisała się już w kwalifikacjach, a później jako pierwsza minęła metę drugiego ćwierćfinału, pierwszego półfinału oraz finału. Nieprajewa po raz drugi stanęła na najwyższym stopniu podium zawodów Pucharu Świata. 30 grudnia 2018 roku wygrała rywalizację na 10 kilometrów stylem dowolnym w Toblach.

Jako druga finiszowała Anamarija Lampic. Trzecie miejsce zajęła Jessica Diggins. W półfinale odpadła Heidi Weng, a w ćwierćfinale - Therese Johaug.

6. Ane Stenseth Norwegia 3:57.28

W eliminacjach mężczyzn 23. był Kamil Bury, 38. Maciej Staręga, a siedemdziesiąty Michał Skowron. Wystąpiło 72 biegaczy.

Na początku czwartego ćwierćfinału K. Bury złamał kijek, poniósł duże straty i finiszował jako szósty. Ostatecznie znalazł się na 27. pozycji.

Na podium stanęło trzech Norwegów: Johannes Hoesflot Klaebo, Paal Golberg i Erik Valnes. Klaebo pokonał wszystkich już podczas kwalifikacji. W pierwszym ćwierćfinale przed nim znalazł się Valnes, w półfinale było już odwrotnie.

Klaebo po raz 21. został zwycięzcą finału sprintu w Pucharze Świata (po raz pierwszy w Niemczech) - jest rekordzistą pod względem triumfów w tej konkurencji. Drugi w tym zestawieniu Emil Joensson zwyciężył szesnastokrotnie.

Kamil Bury po drugi znalazł się w najlepszej trzydziestce sprintu Pucharu Świata. 4 stycznia 2020 roku zajął 27. lokatę podczas Tour de Ski w Val di Fiemme.