Biegi narciarskie. Monika Skinder i Kamil Bury ze złotymi medalami MP w sprincie

Monika Skinder zdobyła w Zakopanem złoty medal mistrzostw Polski 2020 w sprincie stylem dowolnym. Wśród mężczyzn triumfował Kamil Bury. W Norwegii rywalizowano w biegach ze startu wspólnego. 15 kilometrów najszybciej przebiegła Therese Johaug.
Piotr Ziemka
Monika Skinder Newspix / .THIBAUT/NORDPOLE/ / Na zdjęciu: Monika Skinder

Monika Skinder spisała się najlepiej już w kwalifikacjach. Srebrna medalistka mistrzostw świata juniorek jako pierwsza minęła metę ćwierćfinału, półfinału, a także finału. Triumfatorka Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy triumfowała z czasem 3:30.19. Na drugim stopniu podium stanęła Izabela Marcisz (3:31.96). Trzecia ukończyła finał Weronika Kaleta (3:38.96).

Skinder po raz czwarty z rzędu wygrała mistrzostwa Polski seniorek w sprincie. W 2017 również triumfowała w biegu rozegranym techniką łyżwową. W latach 2018 i 2019 rozegrano sprinty stylem klasycznym.

Sprint mężczyzn zdominował Kamil Bury. 27. zawodnik rozegranych w ostatnią niedzielę zawodów Pucharu Świata w Oberstdorfie, wygrał kwalifikacje, ćwierćfinał, półfinał, a także finał. Zdobył złoty medal z czasem 3:47.45. 64 setne sekundy po zwycięzcy minął metę Maciej Staręga (3:48.09). Brąz otrzymał Dawid Damian (3:48.14).

Sklasyfikowano 51 zawodniczek i 69 zawodników. MP 2020 zaliczano do cyklu Slavic Cup.

Bieg masowy na 15 kilometrów stylem klasycznym podczas mistrzostw Norwegii  wygrała Therese Johaug (34:24.2). Dla tej urodzonej w 1988 roku zawodniczki to czternasty złoty medal indywidualnych mistrzostw kraju wśród seniorek. 10.4 sekundy po triumfatorce finiszowała Ingvild Flugstad Oestberg. Na trzecim stopniu podium stanęła Helene Fossesholm (+1:22.0). Czwarta była Anna Svendsen (+1:27.3), piąta Maiken Caspersen Falla (+1:31.6), szósta Lotta Udnes Weng (+1:56.8).

W czołowej trójce biegu na 30 km mężczyzn znaleźli się: Paal Golberg (1:06:03.4), Martin Johnsrud Sundby (+2 sekundy), a także Martin Nyengret (+9.4).

Czy Monika Skinder zdobędzie medal mistrzostw świata juniorek 2020?