Mdłości, bezsenność, panika. Bjoergen wspomina wielki koszmar

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Tim Clayton / Na zdjęciu: Marit Bjoergen
Getty Images / Tim Clayton / Na zdjęciu: Marit Bjoergen
zdjęcie autora artykułu

Słynna rywalka Justyny Kowalczyk przeraziła się, gdy pojawiły się niepokojące wieści po teście antydopingowym. Marit Bjoergen w swojej książce wróciła wspomnieniami do wydarzeń sprzed czterech lat.

W tym artykule dowiesz się o:

Przez wiele lat kibice żyli rywalizacją Marit Bjoergen i Justyny Kowalczyk. To one napędzały biegi narciarskie. Dziś obie są szczęśliwymi matkami i głównie skupiają się na życiu prywatnym. Norweżka jednak zdecydowała się wrócić do czasów, gdy była profesjonalną sportsmenką.

Norwegowie już mogą kupować książkę, która opowiada o jej karierze. Są tam historie wzlotów i upadków. Jeden z tych drugich został opisany przez portal vg.no. Chodzi bowiem o doping.

To działo się w 2017 roku po mistrzostwach świata w Lahti, w których zdobyła cztery złote medale. Test antydopingowy wykazał, że w organizmie Bjoergen jest zakazana substancja. Groziła jej dyskwalifikacja i ogromny cios wizerunkowy.

ZOBACZ WIDEO: Internauci przecierają oczy. Co zrobiła polska gwiazda?!

"Poczuła się wtedy tak, jakby ktoś wbił szpony w jej brzuch. Wpadła w panikę" - pisze Ingerid Stenvold, autorka książki "Zwycięskie serce".

Norweska biegaczka po informacji, że wykryto u niej doping, zaczęła płakać, miała trudności ze złapaniem oddechu, a nawet pojawiły się mdłości. Wiedziała, co by to oznaczało w jej przypadku. Miała także w głowie dopingowe wpadki swoich rodaków - Martina Johnsruda Sundby'ego i Therese Johaug - na których spadła ogromna krytyka.

Bjoergen jednak miała świadomość, że nie stosowała dopingu. Test dał wynik pozytywny, bo przed i w trakcie MŚ brała trzy tabletki dziennie, które miały opóźnić miesiączkę. To praktyka powszechna i w pełni dozwolona w sporcie.

Problem w tym, że ten specyfik zawiera środek, który jest zakazany. Przeważnie jest on jednak wydalany wraz z moczem. Tutaj tak się nie stało, a prawdopodobnie przyczyną było duże odwodnienie organizmu. Biegaczka szybko się odwołała, a potem musiała czekać dwa tygodnie na decyzję.

- To był bardzo niespokojny czas. Nie potrafiłam spać i miałam mdłości. Czekałam tylko na telefon. To było coś strasznego. Ludzie z mojego zespołu próbowali mnie uspokoić, że takie sytuacje się zdarzają, ale ja wcześniej o tym nie słyszałam. Gdybym była lepiej poinformowana, to może lepiej bym sobie poradziła z tą sytuacją - wspomina wybitna sportsmenka.

Ostatecznie agencja antydopingowa była dla niej łaskawa. Przyjęto wersję Bjoergen i skończyło się bez kary. Potem słynna Norweżka zaliczyła jeszcze jeden pełny sezon i definitywnie rozstała się z profesjonalnym sportem.

Wpadka dopingowa mogła zrujnować jej karierę. Marit Bjoergen w trakcie kariery często była posądzana o stosowanie dopingu. Atakowali ją nie tylko kibice, ale także zawodniczki, w tym Justyna Kowalczyk. Wszystkim przede wszystkim nie podobał się fakt, że norweskie biegaczki stosują leki na astmę.

Justyna Kowalczyk pyta swoich fanów: "No i która to?" >> "Tyle żółci i kontrowersji". Justyna Kowalczyk-Tekieli mocno zdziwiona >>

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)