KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Adam Małysz reaguje na reportaż Wirtualnej Polski. "To jest bardzo niesprawiedliwe"

Daria Dalidowicz to jedna z najlepszych młodych biegaczek narciarskich na Białorusi. Z ojczyzny musiała uciekać przed reżimem Łukaszenki. - Ta historia sprawia, że ma się łzy w oczach - przyznaje Adam Małysz.

Dawid Góra
Dawid Góra
Adam Małysz WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Adam Małysz
Ojciec Darii, Siarhiej, siedem razy uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. Po karierze pracował jako trener w Centrum Przygotowań Olimpijskich. Na łamach WP SportoweFakty opowiedział, że gdy publicznie wsparł opozycję, władza zaczęła prześladować jego rodzinę.

- Usłyszałem w związku narciarskim, że mam trzymać gębę na kłódkę. Do sąsiadów pukali w naszej sprawie funkcjonariusze z biura do spraw walki ze zorganizowaną przestępczością. A Darii zakazano startów w zawodach - mówi Dalidowicz.

- Jako 15-latka uczestniczyłam w protestach. Policja wyłapywała i biła demonstrantów, wokół wybuchały granaty hukowe. Zrozumiałam, że są w tym kraju ludzie zdolni do wszystkiego. Kierują się zwierzęcą nienawiścią - opowiada jego córka, Daria.

TUTAJ PRZECZYTASZ CAŁĄ HISTORIĘ

Wywiad autorstwa Tatiany Kolesnychenko i Dariusza Farona wzruszył Adama Małysza, dyrektora koordynatora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej, konsultanta zarządu Polskiego Związku Narciarskiego.

ZOBACZ WIDEO: Świetne igrzyska w wykonaniu Stocha. "Do medalu mało brakowało"

- To jest bardzo niesprawiedliwe. Ta historia sprawia, że ma się łzy w oczach. To utalentowana zawodniczka, która mogłaby odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej, a zostało jej to zabrane. Może rozwiązaniem jest to, aby starała się o polskie obywatelstwo - zastanawia się Małysz w rozmowie z WP SportoweFakty.

Twierdzi, że PZN ma możliwości, aby pomóc Dari:

- Choćby w siatkówce i piłce nożnej kilka razy dość szybko udało się załatwić kwestie związane z polskim obywatelstwem. To jest do rozważenia. Tym bardziej, że prezydent jest prosportowy, co może przyspieszyłoby formalności.

Małysz zaznacza, że po sprawdzeniu poziomu sportowego Białorusinki i pozytywnej ocenie, związek mógłby wyjść z propozycją treningów w polskiej kadrze. Legenda polskich skoków dodaje, że, co prawda, nie działa w zakresie biegów narciarskich, które w PZN mają własną strukturę, ale sądzi, że Daria mogłaby uzyskać pomoc.

- Wielu obywateli świata startuje w innych reprezentacjach niż w tej przynależnej ich miejscu urodzenia. Uważam, że osobom będącym w takich sytuacjach trzeba pomóc. Zauważmy, że to mogłoby być z korzyścią także dla nas - zaznacza Małysz. - Jeśli zawodniczka miałaby polskie obywatelstwo, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby trenowała w naszej kadrze. Oczywiście, jeżeli chciałaby reprezentować nasz kraj.

To niejedyna deklaracja pomocy dla zawodniczki.

- Jest nadzieja, że wznowię karierę. Skontaktował się z nami wieloletni trener Justyny Kowalczyk, Aleksander Wierietielny. Zapytał, czy nie chciałabym trenować w Polsce biathlonu. Jesteśmy w specyficznej sytuacji, więc nie padła konkretna propozycja, ale widzę światełko w tunelu. I jestem otwarta na biathlon - powiedziała w wywiadzie Daria.

Kubańscy bokserzy zaskoczeni popularnością skoków narciarskich w Polsce >>

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (31)
 • mały w Zgłoś komentarz
  Kto kierował PZN kiedy Tajner trenował Małysza i całą kadrę? Justyna Kowalczyk miała trenera ze wschodu i były wyniki? Ekipa z Wisły kierując sportami zimowymi doszła do muru
  Czytaj całość
  chińskiego i... Pan Kubacki z brązem i dziękuję. Może Doleżal zostanie a Tajner z Małyszem wrócą do korzeni? Destrukcja ZWIĄZKU ?!Adam M. trenerem chińczyków razem z Tajnerem? DALEKO od naszych Powodzenia!
  • prorok 1 Zgłoś komentarz
   Małysz ściągnij kilku skoczków ze Słowenii daj im obywatelstwo moze wtedy coś się ruszy na dobre w skokach . Jako dyrektor sportowy Małysz się nie sprawdził czas na zajęcie się
   Czytaj całość
   uczciwą pracą a nie chodzenie obklejony reklamami jak choinka .
   • Leeleszek Zgłoś komentarz
    Nie kompromituj się człowieku jako dzialacz (dyrektor ) to że byłeś super skoczkiem nie świadczy, że masz głowę do dyrektorowania dyscyplinom zimowym ,czy nie widzisz jak wszystko
    Czytaj całość
    rozłożyłeś na Amen .Kasa ,kasa i jeszcze raz kasa to dla Ciebie najważniejsze. A że jesteśmy dnem na arenie międzynarodowej w sporach zimowych to się nie liczy .
    • t-marco Zgłoś komentarz
     Adam Małysz - szacun dla sportowca, dyskwalifikacja dla działacza. W parze z Tajnerem doprowadzili polskie narciarstwo klasyczne na same dno.
     • body123 Zgłoś komentarz
      A nie dał by rady Małysz ściągnąć do Polski skoczków z Japonii i dać im obywatelstwo.
      • lipkaz Zgłoś komentarz
       A dlaczego nie miała by miała nie stratować w reprezentacji Polski jako Białorusinka , którą zaopiekował się PZN , po przymusowym opuszczeniu swej ojczyzny , tym bardziej że istnieją
       Czytaj całość
       przepisy o wyborze przez zawodnika innego kraju niz ojczyzna w których barwach może startować , bez konieczności zmiany obywatelstwa
       • olaf3434 Zgłoś komentarz
        Panie Adamie jak pan oddawał mercedesa Gls w Sosnowcu i miał kowida dlaczego pan to zataił ????bal się pan ze nie dostanie kolejnego ??
        • olaf3434 Zgłoś komentarz
         Ooo jak można być bogatym sportowcem i dac na licytacje kwik trykot przepojony za który zapłacił klob i jeszcze się tym promować o to nic od siebie !!! Wstyd
         • olaf3434 Zgłoś komentarz
          Reaguje. !!!Adam. Ile. Jej dasz kasy !!! Na ile wycenienie swoje cierpienie !!!!
          • olaf3434 Zgłoś komentarz
           Pomorz polskim zawodnikom w pierwszej kolejności a tym z zagranicy pomorz z wlasnes kasy jak masz taka potrzebę ,,, No powiedz ile dasz. Od siebie prywatnie ,,,,jak cie serce boli oszuszccie
           Czytaj całość
           !!!
           • MACIEK55555 Zgłoś komentarz
            A moze to wyszkolone szpicle.Tak ich cala rodzinka przepuscili przez granice.Tym bardziej ze ponoc podpadziochy.No no Lukaszenko slepnie.
            • Unnamed User Zgłoś komentarz
             Widzę, że polactwo z komentarzy szybko zapomniało, jak w latach osiemdziesiątych masowo wyjeżdżaliśmy na Zachód jako polityczni azylanci. Jak teraz inni chcą się chronić w Polsce, to
             Czytaj całość
             wielki płacz.
             • Adela Rozen Zgłoś komentarz
              Polacy nie chcą nikogo obcego u siebie (a szczególnie ze Wschodu) ,a tu nagle apel dekarza o przyjęcie Białorusinki co może ewentualnie przyniesie kiedyś medal Polsce bo rodowici sportowcy
              Czytaj całość
              za słabi... :-)
              Zobacz więcej komentarzy (10)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×