Dominacja Therese Johaug. Norweska królowa nart nie do uchwycenia

Na trasie biegowej w Oslo odbył się bieg masowy na 30 kilometrów. Wystąpiło 49 zawodniczek, a zwyciężyła Therese Johaug, która pewnie pokonała resztę stawki. Polki nie startowały.

Michał Gałęzewski
Therese Johaug Getty Images / Na zdjęciu: Therese Johaug
W biegu ze startu wspólnego szybko prowadzenie objęła Therese Johaug, która urwała się po piątym kilometrze. Dzięki temu na międzyczasie umiejscowionym na 7.2 kilometrze, Norweżka prowadziła o 11 sekund nad Kerttu Niskanen.

Przewaga doświadczonej Norweżki rosła bardzo szybko. Mimo tego, że grupa pościgowa biegła wspólnie, Johaug oddalała się od reszty stawki i po 15.5 kilometra prowadziła nad wiceliderką o 44 sekundy. Dalej wspólnie rywalizowało siedem biegaczek.

Po 19. kilometrze przewaga Johaug wynosiła już ponad minutę. Nie musiała do samego końca biec swoim wyżyłowanym tempem. Na ostatnim pomiarze umiejscowionym na 5.4 kilometra do końca, prowadziła już o niemal 90 sekund. Do końca przewaga topniała, Johaug ostatecznie zwyciężyła o 19.4 sekundy.

Druga była Finka Krista Parmakoski, która uciekła przed resztą stawki. W pojedynku o trzecie miejsce najlepsza była Szwedka Jonna Sundling, która pokonała na finiszu Kerttu Niskanen i Katharina Hennig.