WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Kuriozalna sytuacja. Zwyciężczyni mistrzostw Polski odebrano medal za śmiecenie

Edyta Lewandowska zwyciężyła w ultradystansowym biegu górskim Łemkowyna Ultra Trail. Odebrano jej jednak złoty medal, bo rzuciła opakowanie po żelu w niedozwolonym miejscu.
Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
Facebook / Edyta Lewandowska / Na zdjęciu: Edyta Lewandowska

Organizatorzy biegu na dystansie 70 kilometrów, który równocześnie miał rangę mistrzostw Polski, zdyskwalifikowali Edytę Lewandowską z Elite Runners Team, ta jednak nie zgadza się z decyzją i wystosowała oświadczenie na swoim profilu na Facebooku.

Biegaczka przyznała się do błędu i przeprosiła za niego. Za formę zadośćuczynienia zaproponowała medialną akcję posprzątania szlaku, po którym biegła. "Wszystkie moje siły skierowane były na walkę o najwyższe sportowe cele. Nie zrobiłam tego z premedytacją-zmęczenie, walka i stres spowodował, że tak się stało" - napisała.

Dodała również, że sytuacja z wyrzuceniem pustego opakowania nie miała przecież znaczenia dla losów samego biegu. "Wielokrotnie podczas różnych startów, również rangi mistrzostw świata, byłam świadkiem nieregulaminowych incydentów z udziałem supportu czy samych rywalizujących między sobą zawodników. Nigdy nie zgłaszałam protestu ufając, że tak czy inaczej na mecie wygra lepszy" - kontynuowała.

"Obowiązuje bezwzględny zakaz śmiecenia, niszczenia roślinności oraz innych działań niosących szkodę przyrodzie (...). Niestosowanie się do któregokolwiek z punktów Regulaminu może grozić dyskwalifikacją uczestnika" - czytamy w regulaminie zawodów.

Lewandowska uważa, że decyzja nie jest zgodna z duchem rywalizacji oraz fair play. Regulamin zawodów nie pozwala na odwołanie się zawodnika od dyskwalifikacji, więc prawdopodobnie nie dojdzie do zmiany decyzji.

Reakcje kibiców pod wpisem są różne, niektórzy uważają, że kara jest nieadekwatna do czynu, a inni twierdzą, że regulamin jest równy dla wszystkich. 


ZOBACZ WIDEO Esport obok targów na Poznań Game Arena. Komentatorzy CS:GO: Tak musi być!

Czy kara jest adekwatna do czynu Lewandowskiej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Facebook

Komentarze (6):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Allez 0
  nie wrzeszcz, dzieciaku
  tylko pomysl, o ile to nie za trudne.
  Ale najpierw dowiedz sie, ococho...
  Marek Grabowski Oszuści!!! Prawda jest pewnie taka ze miał wygrać ktoś inny i dlatego taka kara ?trzeba przyjrzeć się tej sprawie lepiej dokładniej dogłębnie
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Marek Grabowski 3
  Oszuści!!!
  Prawda jest pewnie taka ze miał wygrać ktoś inny i dlatego taka kara ?trzeba przyjrzeć się tej sprawie lepiej dokładniej dogłębnie
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Nuarye 0
  Poprawka: nie chciałem napisać, że organizatorzy nie sprzątają w górach gdy widzą, że trzeba posprzątać po uczestnikach. Chodziło o to, że sprzątanie nie jest domyślnym elementem "umowy" pomiędzy zawodnikami a organizatorem.
  Nuarye To, że tak jest w kolarstwie, nie ma tu żadnego znaczenia. Różna rzeczy są inne w różnych dyscyplinach. Np. w piłce nożnej każdy dyskutuje z decyzjami sędziego jak mu się podoba, a w nieco podobnym rugby zawodnik może się zwrócić do sędziego w grzecznych słowach, jeśli tamten go o to poprosi (kapitan może sam z siebie, ale za pozwoleniem). Zasady wynikają ze źródeł danego sportu, z tradycji i z odmiennej specyfiki. Co do wyrzucania odpadków to nie trzeba szukać w kolarstwie, bo nawet w biegach ulicznych można wyrzucać odpadki, gdyż organizator je sprząta. W górskich ultra maratonach na całym świecie organizatorzy nie sprzątają i dyskwalifikują za śmiecenie. W tym konkretnym sporcie nie jest prawdą, że "nikt nie przejmuje się opakowaniem, ważne żeby wygrać". Jest dokładnie na odwrót. Nie wiem, czy system to przepuści, ale wklejam link do zdjęcia największej gwiazdy tego sportu, z zawodów które wygrał. Decyzja organizatora była jedyna słuszna, podyktowana z duchem tego sportu, którego ta zawodniczka najwyraźniej nie czuje. Może trochę dlatego, że przeniosła się z biegów ulicznych, ale to jej w najmniejszym stopniu nie tłumaczy.[img]https://pbs.twimg.com/media/DkaQ6HXW0AMpQF-.jpg[/img]
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×