Przed rozpoczęciem Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Kielcach niewielu ekspertów i komentatorów dawało szanse medalowe polskim zawodnikom. Pewne było, że kilka medali zdobędą panie, jednak wśród mężczyzn próżno było szukać nadziei. Wszystko zmieniło się po pierwszej walce Jakuba Straszewskiego (Champion Włocławek).
Polak w świetnym stylu pokonywał kolejne przeszkody w turnieju. Szczególnie emocjonujący był ćwierćfinałowy bój, który Polak wygrał stosunkiem głosów 3:2. W półfinale pokonał Hindusa Vishalema Guptę 5:0 i faktem stał się finałowy bój dla Straszewskiego.
Pojedynek rozpoczął się od ataków Kubańczyka, które umiejętnie przepuszczał Polak dzięki dobrej pracy na nogach. Straszewski boksujący z odwrotnej pozycji kontrował uderzeniami z dystansu. Cała premierowa runda była bardzo wyrównana, a sędziowie punktowali 3:2 dla Polaka.
ZOBACZ WIDEO: Karolina Kowalkiewicz wraca do klatki UFC po fatalnej kontuzji. "To nie będzie pożegnalna walka"
Druga odsłona rozpoczęła się od ataków Kubańczyka, który starał się zamknąć Polaka w narożniku. Straszewski czuł się jednak dobrze w takiej pozycji, podejmując wymiany z rywalem. Stroną, która nacierała był Felimon i to przyniosło efekt, bowiem w drugiej rundzie Polak był liczony. Chwilę później ponownie Straszewski został wyliczony przez arbitra, a sędziowie zgodnie wypunktowali tę rundę 10:8 dla Kubańczyka.
W trzeciej rundzie Kubańczyk nie zwalniał tempa, nacierając na Straszewskiego. Polak starał się zatrzymać przeciwnika prostymi, jednak Felimon umiejętnie unikał tych uderzeń. Do końca obraz walki nie zmienił się, Kubańczyk bił z większego luzu i to jego ciosy częściej dochodziły do celu.
Ostatecznie o wyniku pojedynku musieli zadecydować arbitrzy. Sędziowie punktowali w stosunku 5:0 dla nowego młodzieżowego mistrza świata kategorii do 91 kilogramów, którym został Jorge Luis Felimon Lobaina.
Tym samym Polacy podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Kielcach zdobyli 8 medali - trzy srebrne oraz pięć brązowych. Medal Jakuba Straszewskiego jest jedynym zdobytym przez mężczyznę.
Polak powtórzył tym samym sukces Andrzeja Gołoty oraz Pawła Wierzbickiego z 1985 i 2012 roku. Obaj w kategorii ciężkiej sięgnęli po srebrne medale młodzieżowych mistrzostw świata.
Zobacz także: MMŚ w Kielcach. Porażka w finale Natalii Kuczewskiej. Polka wicemistrzynią świata
Zobacz także: MMŚ w Kielcach. Barbara Marcinkowska drugą wicemistrzynią świata