Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Sprawa Dawida Kosteckiego: prokuratura odpowiedziała na zarzuty Romana Giertycha

Prokuratura zdementowała informacje przekazywane przez pełnomocników rodziny Dawida Kosteckiego. Roman Giertych i Jacek Dubois mają zastrzeżenia związane z naruszeniem procedur podczas przesłuchania biegłych w związku ze śmiercią Dawida Kosteckiego.
Igor Kubiak
Igor Kubiak
Dawid Kostecki WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Dawid Kostecki

Oglądaj galę EFM Show!


We wtorek, w godzinach popołudniowych, miało miejsce przesłuchanie biegłych, którzy dokonywali oględzin ciała i sekcji zwłok Dawida Kosteckiego. Pełnomocnicy rodziny zmarłego Roman Giertych i Jacek Dubois przerwali je, ponieważ mieli zastrzeżenia związane z procedurami.

- Złożyliśmy wniosek (12 sierpnia) o przesłuchanie jako świadka prokuratora, który był na miejscu zdarzenia i który uczestniczył w czynności znalezienia ciała, przesłuchiwał świadków, był obecny w celi, gdzie zmarł Dawid Kostecki. Dopiero po pół godzinie czynności (przesłuchania biegłego we wtorek) dowiedzieliśmy się, że jedną z osób, która prowadzi tę czynność, jest właśnie ten prokurator - skomentował Giertych (cytowany przez tvn24.pl, więcej TUTAJ).

Jednocześnie pełnomocnicy rodziny Kosteckiego złożyli wniosek o wyłączenie prokuratora prowadzącego postępowanie ws. śmierci pięściarza.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Bayern Monachium docenił Lewandowskiego. "Piłkarze po trzydziestce nie otrzymują długoletnich umów"

Na te zarzuty w oświadczeniu odpowiedziała Prokuratura Okręgowa Warszawa - Praga w Warszawie. "Prokuratura nie uwzględniła wniosków złożonych przez pełnomocników o wyłączenie prokuratora w czynności przesłuchania biegłej, ponieważ brak jest przesłanek określonych w Kodeksie postępowania karnego do podjęcia takiej decyzji. Nieprawdą jest więc, że prokuratura nie zajęła stanowiska w przedmiocie wniosku dowodowego o przesłuchanie prokuratora w charakterze świadka, jaki złożyli pełnomocnicy. Wniosek taki został oddalony 26 sierpnia 2019 roku, a zatem przed przesłuchaniem biegłej" - czytamy w oświadczeniu rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga w Warszawie, Marcina Sadusia.

Jednocześnie prokuratura zaprzeczyła, że powyższą decyzję podjął prokurator, którego wniosek dotyczył. "Postanowienie to zgodnie z przepisami wydał prokurator bezpośrednio przełożony, czyli Zastępca Prokuratora Okręgowego Warszawa Praga w Warszawie" - czytamy.

W oświadczeniu zdementowano również informacje jakoby wspomniany prokurator prowadził postępowanie. "W rzeczywistości prokurator ten nie jest referentem postępowania, a jedynie wykonuje w nim niektóre czynności. Szeroka wiedza tego prokuratora na temat postępowania uzasadnia jego udział w przesłuchaniu biegłej, które ma na celu kompleksowo wyjaśnić okoliczności zdarzenia" - zakończył rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga w Warszawie.

Dawid Kostecki zmarł 2 sierpnia. Po sekcji zwłok uznano, że były pięściarz powiesił się na pętli z prześcieradła, leżąc w łóżku w areszcie śledczym na Białołęce. W tę wersję do końca nie wierzy pełnomocnik rodziny zmarłego, Giertych. - Jest wiele przesłanek, że tak właśnie się stało. Że do jego śmierci przyczyniły się osoby trzecie. Sekcja zwłok wykazała sporo obrażeń na jego ciele: siniaki na rękach, uszkodzenia naskórka na szyi, uszkodzenia na nogach - mówił w wywiadzie z dziennikarzem WP SportoweFakty, Markiem Bobakowskim (cała rozmowa TUTAJ).

Kostecki w 2011 r. został skazany na 2,5 roku więzienia za założenie i współkierowanie grupą przestępczą czerpiącą korzyści z nierządu. W 2016 r. ponownie trafił do więzienia. Tym razem za kierowanie grupą przestępczą, która miała zajmować się m.in. legalizacją i obrotem samochodami pochodzącymi z kradzieży w krajach UE, wyłudzaniem podatku VAT oraz praniem brudnych pieniędzy. 

Kostecki ostatnią walkę na zawodowym ringu stoczył w listopadzie 2014 r. (porażka z Andrzejem Sołdrą).  W latach 2004-2005 był młodzieżowym mistrzem świata WBC.

Polub Sporty Walki na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5)
 • Alfer 2015 Zgłoś komentarz
  ...informacje o kosteckim powinny być w dziale kryminalnym !!! ...a giertych to prawniczy młot, który nie zna procedur prawnych , i zapewne po znajomości został adwokatem... gdyby nie lans
  Czytaj całość
  wyborczej i tefałżenu , dalej by robił w polityce, bo na prowadzenie poważnych spraw , jest za cienki ...
  • Artur Aneta Wróbel Zgłoś komentarz
   Panie Giertych. Ten wniosek który dot. wyłączenia prokuratora powinien Pan wiedzieć że jest bezzasadny. To wie prawie każdy. Szanuje Pana ale to już jest naciąganie. Pan o ty wie -
   Czytaj całość
   prawda. A sekcja zwłok zawsze odbywa sie w zakładzie medycyny sądowej przy obecności dyzurującego prokuratora, i nie koniecznie tego samego który był na miejscy zdarzenia. A zwiazene to jest z tym że tak to działa od kilku dekad. Miejsce zdarzenia w .................. ale podlega to np. warszawie, i tam jest sekcja zwłok. Nikt nie jedzie z denatem np, 200 km. Przywożą go tam i zgodnie z powstanowieniam prokuratora dokonują sekcji. O tym Pan zapewne wie od lat. Pozdrawiam.
   • No Pasaran Zgłoś komentarz
    Nie mamy Pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobi?!
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×