Rusza największa impreza w historii polskiego sportu

Materiały prasowe / Rusza największa impreza w historii polskiego sportu
Materiały prasowe / Rusza największa impreza w historii polskiego sportu

Największa pod względem liczby startujących zawodników impreza w historii polskiego sportu rozpoczęła się we Wrocławiu.

W piątkowej ceremonii otwarcia World Bridge Series Wrocław 2022, czyli Otwartych Mistrzostw Świata w brydżu sportowym, wzięło udział kilkuset gości z blisko 50 krajów. A od soboty już pełne dwa tygodnie grania na najwyższym poziomie, bo z udziałem całej czołowej dziesiątki, a w sumie ponad siedemdziesięciu zawodników z pierwszej setki światowego rankingu WBF Open!


– Polski Związek Brydża Sportowego i Wrocław wielokrotnie udowodnili, że umieją przeprowadzić nawet te najważniejsze imprezy brydżowe. Natomiast sytuacja międzynarodowa, w jakiej znalazł się świat, mogła budzić wątpliwości co do miejsca rozegrania World Bridge Series. Chcę bardzo mocno wszelkie te wątpliwości rozwiać: w naszym kraju jest bezpiecznie, a Polacy są w całym świecie znani ze swej gościnności, której wyraz dali choćby ostatnio wobec milionów uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. I właśnie teraz każdy przyzwoity człowiek powinien pokazać, że życie – także to sportowe – toczy się normalnie, wbrew obłędnej wojennej agresji tuż za naszą granicą. W Polsce jest bezpiecznie – także dzięki sile międzynarodowej solidarności... – powiedział m.in. otwierając imprezę prezes PZBS Marek Michałowski.

W zawodach wystartują tworzone dowolnie pary i teamy, bez konieczności reprezentowania tego samego kraju. Oznacza to także, że może w niej wziąć udział KAŻDY kto się zgłosi – niezależnie od prezentowanego poziomu sportowego. Taka formuła sprawia, że zagrać może każdy z… każdym. Dosłownie. A czy niezły pierwszoligowy piłkarz wyjdzie kiedykolwiek na mecz Ligi Mistrzów przeciwko Leo Messiemu? Albo czołowa nawet tenisistka-amatorka wystąpi na Roland Garros w pojedynku z Igą Świątek? Oczywiście – nie. Takie spotkania, w dodatku o najwyższą stawkę, możliwe są wyłącznie w brydżu!

World Bridge Series odbywają się raz na cztery lata, od 1962 roku. Obejmują wszystkie najważniejsze konkurencje, czyli rozegranych zostanie osiem turniejów – po cztery teamów (od 4 do 6 zawodników w drużynie) oraz par: open, kobiet, seniorów (pow. 63 lat) i mikstów. Po raz pierwszy WBS, popularnie określane jako „Rosenblum” (od nazwy najbardziej prestiżowego z turniejów The Rosenblum Cup – teamy open), organizuje Polska, oczywiście pod auspicjami Światowej Federacji Brydża (WBF). W poprzedniej edycji (2018 Orlando, USA) wzięło udział kilka tysięcy zawodników z ponad stu krajów.

Obsada wrocławskiej imprezy zapowiada się rewelacyjnie! W najbardziej prestiżowej konkurencji teamów open (Rosenblum Cup) wystąpi cała pierwsza dziesiątka graczy światowego rankingu, z jego liderem Szwajcarem Pierre’m Zimmermannem na czele (drugą i trzecią pozycję zajmują także reprezentujący obecnie barwy Kraju Helwetów znakomici polscy brydżyści Piotr Gawryś i Michał Klukowski), a z miejsc 11–20. zabraknie tylko dwóch zawodników. Ogółem zobaczymy aż 70 brydżystów z pierwszej setki światowego rankingu WBF Open.

Materiał Partnera
Materiał Partnera

Tak więc w World Bridge Series 2022 wystąpi gros najlepszych graczy świata, wśród których są liczni Polacy. Jesteśmy bowiem brydżową potęgą, zdobyliśmy w tym sporcie wszelkie możliwe medale i tytuły. Najświeższe z nich, wywalczone przez reprezentacje Polski w mistrzostwach świata teamów w marcu 2022 we włoskim Salssomaggiore, to złoto seniorów i brąz kobiet. Natomiast w czerwcowych mistrzostwach Europy na Maderze tytuł w teamach obroniły nasz panie i zdobyli seniorzy, którzy zajęli także dwa pierwsze miejsca w parach. A poprzednią edycję Rosenblum Cup, cztery lata temu, wygrał team z dwoma Polakami w składzie – Piotrem Gawrysiem i Michałem Klukowskim. Osiem lat temu zwyciężyła drużyna całkowicie polska: Piotr Gawryś, Stanisław Gołębiowski (obecnie szef Komitetu Organizacyjnego WBS), Krzysztof Jassem, Michał Klukowski, Marcin Mazurkiewicz i Włodzimierz Starkowski. Nasi: Marian Frenkiel (grający... prezes PZBS), Andrzej Macieszczak, Janusz Połeć i Andrzej Wilkosz triumfowali także w pierwszym „Rosenblumie”, rozegranym w 1978 roku w Nowym Orleanie. Natomiast mistrzostwo świata w parach open zdobywali: Marcin Leśniewski i Marek Szymanowski (1994) oraz Michał Kwiecień i Jacek Pszczoła (1998).

W stolicy Dolnego Śląska, także w Hali Stulecia, odbyły się już podobne zawody – World Bridge Games 2016 (organizowane w latach przestępnych jako kontynuacja Olimpiad Brydżowych, czyli z udziałem teamów i par narodowych). Organizatorzy zebrali po nich bardzo dobre opinie, wdzięczność i aplauz władz miasta, które do tegorocznych mistrzostw są nastawione równie entuzjastycznie.

World Bridge Series Wrocław 2022 zostały objęte Patronatem Honorowym PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Andrzeja Dudy. Organizowane są przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Główni partnerzy to Miasto Wrocław i Województwo Dolnośląskie oraz KGHM i Objectivity. Patronami medialnymi są TVP Sport, TVP3 Wrocław, Wirtualna Polska / Sportowe Fakty, „Rzeczpospolita” i Radio 357. „Ambasadorką” imprezy jest Renata Dancewicz – najlepsza brydżystka spośród polskich artystów.

Internetowe transmisje z zawodów można będzie śledzić za pomocą najpopularniejszej platformy brydżowej BBO (www.bridgebase.com), a także z polskim komentarzem arcymistrza Jakuba Wojcieszka na jego kanale www.twitch.tv/jcchochlik.

Komentarze (0)