Najwyższy poziom kobiecego esportu w Polsce

Badania Newzoo z września tego roku wskazują, że około 72 proc. kobiet grało w gry wideo na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy. Naturalnym jest więc fakt, że kobieca reprezentacja rośnie również w branży esportu.

 Redakcja
Redakcja
Kobieca drużyna esportowa Materiały prasowe / ESL / Kobieca drużyna esportowa
Profesjonalne zawodniczki

Największym problemem kobiecego esportu do tej pory był brak możliwości rozwoju. Zawodniczki, które chciały grać na najwyższym poziomie nie miały dedykowanego ekosystemu, w ramach którego mogłyby nabywać umiejętności i doświadczenia.

Mimo faktu iż kobiecy esport rozwija się od lat, brakuje inicjatyw, które stawiałyby na żeńską rywalizację, co może dziwić, bo już w przeszłości dziewczyny świetnie sobie radziły w profesjonalnych rozgrywkach.

Dziewczyny odnosiły już do tej pory sukcesy w rozgrywkach otwartych dla wszystkich. Głośno było chociażby o Sashy „Scarlett” Hostyn, która zwyciężyła w 2018 roku w turnieju w StarCraft II podczas Intel Extreme Masters w Pyeongchang tuż przed zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi. Li "Liooon" Xia Meng, chińska zawodniczka w Hearthstone była pierwszą kobietą, która odniosła zwycięstwo w turniejach Hearthstone Grandmasters Global Finals oraz BlizzCon Esports tournament, a Koreanka Se-yeon "Geguri" Kim przetarła szlak dla kobiecej sceny Overwatch, dołączając jako pierwsza graczka do drużyny Shanghai Dragons oraz dostając się do Overwatch League.

ZOBACZ WIDEO: Hit sieci. Siedział na trybunach, wziął piłkę i zrobił to
Z kolei w 2019 roku firma ESL zorganizowała podczas Intel Extreme Masters Katowice 2019 kobiecy turniej w CS:GO – ESL Sprite Mistrzostwa Kobiet, który okazał się dużym sukcesem. Pandemia jednak znacząco spowolniła rozrost tego sektora branży esportowej.

W tym roku firma ESL FACEIT Group podjęła rękawicę i wdrożyła w życie inicjatywę, której celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której oddzielne rozgrywki kobiece nie będą już potrzebne. Cykl turniejów poświęconych dla zawodniczek ma umożliwić zawodniczkom profesjonalizację i nabywanie umiejętności, które pozwolą na to aby poziom żeńskiej rywalizacji stale rósł i żeby mogły walczyć jak równy z równym z graczami z całego świata na największych wydarzeniach esportowych.

Inicjatywą, o której mowa jest cykl turniejów ESL Impact, które dedykowane są żeńskim zespołom CS:GO. Zawodniczki dostały to, czego potrzebowały i na co zasługiwały - jasną strukturę, która umożliwia im udział w rozgrywkach międzynarodowych i regularną, profesjonalną rywalizację. Inicjatywa powstała z programu #GGFORALL, którego celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji i wspieranie różnorodności i integracji.

Do końca roku 2022 kibice będą świadkami dwóch sezonów rozgrywek w ramach ESL Impact. Finały pierwszego miały miejsce w czerwcu podczas wydarzenia DreamHack Dallas, a ostatni etap rywalizacji drugiego zostanie rozegrany już w najbliższym czasie podczas Dreamhack Winter w Jonkoping w Szwecji w dniach 25-27 listopada 2022. Sukces tego cyklu turniejów przełożył się na dynamiczny rozwój żeńskiego sektora w CS:GO.

Tylko w tym roku 8 spośród największych organizacji esportowych na świecie otworzyło swoje kobiece dywizje. W tej grupie znajduje się również polska drużyna. Dziewczyny rozpoczynały rok pod banderą Totalnych Gituw, która była ich własną inicjatywą, w ramach której mogły rozpocząć profesjonalną rywalizację.

Jeszcze przed zakończeniem pierwszego sezonu, w którym radziły sobie doskonale, zostały zauważone przez topową organizację Natus Vincere i tak powstała ekipa NaVi Javelins. Do tej pory dziewczynom udało się dotrzeć do fazy pucharowej podczas turnieju ESL Impact Valencia 2022 oraz awansować do turnieju IESF Female World Esports Championship, odbywającego się w grudniu na wyspie Bali, gdzie będą reprezentować nie tylko Polskę, ale całą Europę.

2023 ROKIEM ZAWODNICZEK

Pierwszy rok inicjatywy ESL Impact powoli zmierza ku końcowi, jednak to dopiero początek drogi. Już teraz ESL FACEIT Group zapowiedziało kolejny rok cyklu rozgrywek. Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy duży punkt w harmonogramie, którym jest turniej zorganizowany podczas Intel Extreme Masters Katowice 2023.

Do dwóch wielkich turniejów dołączy rywalizacja najlepszych zawodniczek w CS:GO na świecie. Po raz kolejny w Katowicach dziewczyny będą miały możliwość pokazać, jak bardzo żeńska strona esportu rozwinęła się na przestrzeni ostatnich lat. W weekend 10-12 lutego 2023, fani, zawodniczki i partnerzy mogą zacierać ręce na wielkie widowisko kobiecych rozgrywek CS:GO.

Poza samodzielnym turniejem organizowanym w Polsce, zawodniczki mogą w pełni korzystać z ekosystemu stworzonego na cały rok 2023. ESL Impact zakłada 24 turnieje Cash Cup, trzeci i czwarty sezon ESL Impact League oraz globalne finały, które rozegrane zostaną odpowiednio w Dallas i Hannover. Jest o co walczyć i warto śledzić poczynania zawodniczek.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×