Włosi coraz bliżsi odpadnięcia z turnieju (relacja)

Reprezentacja Włoch zremisowała 1:1 z reprezentacją Rumunii. Włosi po dwóch meczach mają na swoim koncie tylko jeden punkt, co z pewnością jest sporą niespodzianką na tym etapie turnieju.

Michał Szydlik

Rumunii pokazali, że wynik z pierwszego meczu z Francją nie był dziełem przypadku i jest to drużyna, która w pełni zasługuje na miano czarnego konia tych mistrzostw. Włosi mimo, że stwarzali sobie sytuacje, nie mogli umieścić dzisiaj piłki w siatce. Szczególnie zawiedli Luca Toni i Gianluca Zambrotta. Rezultat mógł być zdecydowanie inny, gdyby sędzia uznał w ostatniej minucie pierwszej połowy gola Toniego, a nie wskazał pozycji spalonej oraz gdyby Gianluigi Buffon wpuścił karnego strzelanego przez Adriana Mutu w drugiej części meczu.

Obie drużyny grały z przysłowiowym nożem na gardle. Zespół, który przegrałby ten mecz definitywnie mógłby pożegnać się z dalszą fazą rozgrywek. Dlatego też od pierwszych minut zarówno jedni, jak i drudzy odważnie atakowali bramkę rywali.

Już w 9. minucie meczu Perrotta bardzo dobrze dograł do Del Piero, ale napastnik Juventusu Turyn i aktualny król strzelców Serie A trafił jedynie w boczną siatkę. Chwilę później w wybornej sytuacji znalazł się Toni, ale piłka po jego strzale minimalnie minęła bramkę Rumunii. Odpowiedź piłkarzy z południo – wschodniej Europy była natychmiastowa. W sytuacji sam na sam znalazł się Mutu, ale Buffon zdołał sparować piłkę do boku. Kilka minut potem bliski pokonania włoskiego bramkarza był natomiast Codrea, który uderzył bardzo mocno z rzutu wolnego, ale golkiper Juventusu zdołał obronić. Pierwsza część spotkania toczyła się niemal akcja za akcję. Brakowało mimo to celnych strzałów na bramki. Przez całe 45 minut Włosi oddali jedynie 2 a Rumuni 3 takie strzały.

O wiele ciekawiej zrobiło się w drugiej połowie. Już w 55. minucie fatalny w skutkach błąd popełnił Zambrotta. Włoski obrońca nie zwrócił uwagi, że za nim stoi jeszcze Mutu i podał głową w stronę Buffona. Piłka trafiła jednak prosto do napastnika Fiorentiny a ten nie miał już problemów z umieszczeniem jej w siatce.

Odpowiedź Azzurrich była błyskawiczna. Minutę później po rzucie rożnym Chiellini zgrał głową w kierunku Panucciego, a doświadczony defensor Włoch wyrównał z najbliższej odległości.

Piłkarze z Półwyspu Apenińskiego uwierzyli, że mogą to spotkanie wygrać. Swoje próby strzelenia goli mieli Cassano, De Rossi, Toni i Del Piero, ale wynik wciąż pozostawał bez zmian. W 80. minucie szalę zwycięstwa na stronę Rumunów mógł przechylić Mutu. Sędzia podyktował rzut karny po faulu Panucciego na Niculae. Buffon potwierdził swoją klasę i Mutu oraz cała Rumunia musiała obejść się smakiem. Remis z mistrzami świata może uznać mimo wszystko jako sukces.

Włochy - Rumunia 1:1 (0:0)
0:1 - Mutu 55'
1:1 - Panucci 56'

W 81. minucie Adrian Mutu nie wykorzystał rzutu karnego - Gianluigi Buffon obronił "jedenastkę".