Genialny Cristiano Ronaldo - relacja z meczu Portugalia - Holandia

Cristiano Ronaldo był bohaterem meczu Portugalia - Holandia. Pomarańczowi po porażce 1:2 jadą do domu. Zajęli w grupie B ostatnie miejsce. Portugalia awansowała do ćwierćfinałów.

Bartosz Zimkowski

Pojedynek Portugalczyków z Holendrami od pierwszych minut był bardzo szybki. Nie było żadnego wzajemnego "badania się". Obie drużyny przystąpiły do ataków, a pierwszy poważniejszy przeprowadzili Pomarańczowi. Uderzał Wesley Sneijder, ale strzał z ostrego kąta z woleja poszybował ponad bramką.

W 11. minucie padł pierwszy gol. Arjen Robben zagrał przed pole karne, gdzie na piłkę czekał Rafael van der Vaart. Pomocnik Tottenhamu Hotspur uderzył technicznie i bramkarz Portugalczyków Rui Patricio nie miał nic do powiedzenia.

Do ataków rzucili się Portugalczycy. Lewym skrzydłem popędził Cristiano Ronaldo, zszedł z futbolówką do środka i uderzył w słupek. 60 sekund później sam na sam ze Maartenem Stekelenburgem był Helder Postiga, jednak nie zdołał wykorzystać tej okazji.

Ronaldo przełamał się w 28. minucie, kiedy pokazał Postidze jak wykorzystuje się sytuacje jeden na jeden. Był to pierwszy gol Portugalczyka na Euro 2012. Do końca pierwszej połowy istniała tylko jedna reprezentacja - ekipa Paulo Bento. Dwoił i troił się Ronaldo. Był blisko zdobycia kolejnego gola, ale do przerwy więcej bramek nie było.

Cristiano Ronaldo bohater meczu Cristiano Ronaldo bohater meczu
Kilka minut po zmianie stron olbrzymi błąd popełnił sędzia Nicola Rizzoli, który nie wyrzucił z boiska Jetro Willemsa. Lewy obrońca Holendrów "wyciął" równo z trawą Joao Moutinho. Ujrzał za ten faul zaledwie żółtą kartkę.

Druga połowa nie przyniosła już tylu sytuacji strzeleckich co pierwsza część gry. Nadal zawodzili Holendrzy, którzy musieli "gonić" wynik, lecz nie byli w stanie stworzyć sobie dogodnej okazji.

17 minut przed końcem kapitalnie w pole karne wpadł Ronaldo, wyśmienicie podał do Naniego, jednak ten w doskonałej sytuacji uderzył wprost w bramkarza rywali. 60 sekund później sytuacja odwróciła się. Nani dograł do Ronaldo, który z wielkim spokojem minął obrońcę i strzelił obok bezradnego Stekelenburga.

Portugalia wygrała z Holandią 2:1 i awansowała do ćwierćfinału. Tam zmierzy się z Czechami. Bohaterem meczu w Charkowie był Ronaldo, który zdobył dwie bramki, dwukrotnie trafił piłką w słupek oraz popisał się kilkoma genialnymi zagraniami.

Portugalia - Holandia 2:1 (1:1)
0:1 - van der Vaart 11'
1:1 - Ronaldo 28'
2:1 - Ronaldo 74'

Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao, Raul Meireles (72' Custodio), Miguel Veloso, Joao Moutinho, Luis Nani (87' Rolando), Helder Postiga (64' Nelson Oliveira), Cristiano Ronaldo.

Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, Ron Vlaar, Joris Mathijsen, Jetro Willems (67' Ibrahim Afellay), Arjen Robben, Nigel de Jong, Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder, Robin van Persie, Klaas Jan Huntelaar.

Żółte kartki: Willems, van Persie (Holandia)

Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy).