WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

W Gdańsku podsumowano ostatni dzień Euro 2012 w tym mieście

W piątek odbył się ostatni mecz Euro 2012 w Gdańsku. Na stadionie było 39 263 widzów. Przedstawiciele miasta podsumowali to, co działo się w dniu meczu Niemcy - Grecja.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

W piątek 22 czerwca zakończył się odbył mecz Euro 2012 w Gdańsku. Na Arenie Gdańsk spotkały się ze sobą drużyny Niemiec i Grecji. Stadion wypełniony był niemal do ostatniego miejsca - rozgrywkę oglądało 39 263 kibiców. 17 tysięcy widzów przewinęło się przez Strefę Kibica na Placu Zebrań Ludowych. W szczytowym momencie w Strefie mecz oglądało 10,5 tysiąca osób.

Łącznie do Gdańska na wczorajszy mecz przyjechało ok. 30 tys. fanów piłki z Niemiec i Grecji. Przylecieli 13 czarterowymi samolotami oraz m.in. specjalnym pociągiem z Berlina, także składami z innym polskich miast. Większość kibiców wróciła do domów bezpośrednio po meczu.

Po północy ze stacji Gdańsk Główny odjechały 4 specjalne pociągi do Wrocławia, Katowic, Warszawy i Szczecina. Do dyspozycji podróżnych zarezerwowany był też dodatkowy skład pociągu IC zestawiony z 10 wagonów przystosowanych do komunikacji międzynarodowej, który w razie potrzeby mógł być uruchomiony do Niemiec. Ostatecznie jednak nie został on użyty. Do godz. 2:00 z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy do Niemiec i Grecji odleciało kilkanaście samolotów czarterowych.

Komunikacja

Po zakończeniu meczu na kibiców na przystanku SKM Stadion Expo czekały 4 składy pociągów mieszczące łącznie 6 tys. pasażerów. 20 składów tramwajowych mieszczących 4 tys. osób czekało na Pętli Kliniczna, a 15 autobusów przegubowych mogących zabrać ponad 2 tys. osób podstawiono na Pętli Kochanowskiego. Po pierwszych odwozach kolejki jeździły wahadłowo co kilkanaście minut, tramwaje i autobusy co kilka minut, do momentu, aż wszyscy kibice opuścili teren wokół stadionu.

Na opuszczających Strefę Kibica, przy Bramie Wyżynnej czekało 20 składów tramwajowych mieszczących łącznie 4 tys. osób, a na przystankach autobusowych przy Dworcu Głównym PKP czekało 19 autobusów przegubowych i 1 standardowy. Z większą częstotliwością jeździły też linie tramwajowe i autobusy nocne. Wykorzystanie parkingów "Park & Ride": Auchan 30%, Armii Krajowej 35%.

Bezpieczeństwo

Nad bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwało ponad 1800 policjantów. Funkcjonariusze byli obecni na terenie całego miasta, w okolicach stadionu i Strefy Kibica, kierowali ruchem na głównych skrzyżowaniach, zabezpieczali drogi dojazdowe oraz okolice obiektu. Służbę pełnili również policjanci kryminalni, którzy po cywilnemu patrolowali miasto.

Polscy funkcjonariusze byli wspierani przez patrole policjantów z zagranicy, przestrzeń powietrzną nad miastem patrolował śmigłowiec. Wczoraj na ulicach Gdańska można było spotkać przede wszystkim funkcjonariuszy z Niemiec. Nie odnotowano żadnych poważniejszych incydentów. Piątkowy mecz - zarówno na stadionie, jak i w centrum miasta - zabezpieczało też 300 strażaków i 95 Strażników Miejskich.

Sprzątanie

Łącznie ok. 150 ton śmieci wywieziono tylko z terenu Głównego Miasta od rozpoczęcia UEFA EURO 2012 w Gdańsku. Swoisty rekord padł po spotkaniu Hiszpania-Irlandia, kiedy to z centrum sprzątnięto ok 20 ton nieczystości! (w zwykły dzień wywożonych jest ok 3-4 ton, w dzień podczas którego odbywa się impreza masowa - ok. 8 ton). Po spotkaniu Hiszpania-Włochy z Głównego Miasta uprzątnięto ok. 13 ton.

Łącznie z terenu całego miasta od początku turnieju uprzątnięto ok. 250 ton śmieci. Wśród nich przeważały butelki i puszki po alkoholach i napojach oraz szklanki i kufle z pubów i restauracji, które kibice zabierali ze sobą i po opróżnieniu zostawiali na ulicach i ławkach.

Informacja turystyczna

Od rozpoczęcia turnieju z punktów Informacji Turystycznej w Gdańsku skorzystało już 25 tysięcy osób (to dwukrotnie więcej, niż odwiedziło punkty IT w ciągu całego czerwca ubiegłego roku). Byli to głównie kibice z Polski, Irlandii, Niemiec, Hiszpanii, a także z Włoch, Chorwacji i Szwecji. Byli też zwykli turyści, którzy przyjechali do Gdańska w celach typowo turystycznych - nie związanych z EURO - głównie z Niemiec i Skandynawii.

Najczęściej zadawane pytania:
• Jak dotrzeć na Arena Gdańsk?
• Jak dotrzeć do Strefy Kibica?
• Gdzie można zjeść coś typowo polskiego?
• Jak dojechać na lotnisko/ do centrum miasta (zależnie od punktu)?
• Gdzie jest najbliższy przystanek autobusowy/ tramwajowy?
• Gdzie mieści się mój hotel/ hostel itp. ?
• Gdzie można przechować bagażu?
• Gdzie można wypożyczyć auto, aby pojechać na wycieczkę po Polsce?
• Co można zwiedzić podczas pobytu w Gdańsku i w Polsce?
• Co umożliwia Karta Turysty?

W punktach Informacji Turystycznej zdarzały się także pytania nietypowe, np. czy jeśli wejdę do Strefy Kibica, to muszę zostać do końca czy mogę wyjść kiedy chcę? Czy macie w Polsce jakąś walutę?

Zaskoczeniem dla wielu kibiców był fakt, że podróż pociągiem z Gdańska do Warszawy zajmuje ponad 6 godzin. Wiele osób pytało także, gdzie można kupić koszulkę lokalnej drużyny piłkarskiej. Do IT przychodzili też kibice, którzy nie zarezerwowali wcześniej noclegu i potrzebowali pomocy w tej kwestii.

Najwięcej turystów odwiedzało punkty Informacji Turystycznej w godzinach 10 - 16. Potem zainteresowanie było znacznie mniejsze.

Badanie SCORE

W piątek zakończyło się w Gdańsku badanie zadowolenia kibiców w ramach projektu Spectator Consumer Research (SCORE).

Według międzynarodowej ekipy badaczy opinii publicznej SCORE, podczas pierwszych dwóch tygodni EURO 2012 napłynęli do Gdańska goście z Irlandii (32%), Polski (30%), Hiszpanii (11%) i Niemiec (5%). Badacze ze Sport Business School w Finlandii, Arcadia University (USA) oraz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu przebadali ponad 950 gości w Strefie Kibica (Fan Zone) i centrum miasta w Gdańsku i Sopocie. Wstępne wyniki wskazują, że statystyczny kibic wydał w Gdańsku średnio 4552 zł na zakwaterowanie, 1698 zł na jedzenie i napoje, 620 zł na bilety, 399 zł na zakupy i pamiątki piłkarskie oraz 2982 na rozrywkę oraz inne towary i usługi w Gdańsku.

W Projekcie Badawczym Euro 2012 Polska-Ukraina zbierane były opinie kibiców we wszystkich miastach-gospodarzach turnieju. Badanie prowadzone było w dniach 10-22 czerwca 2012 r.

Kolejne wyniki badań EURO 2012 w Gdańsku:
• 80% kibiców to mężczyźni; 57% uważa się za pasjonatów piłki nożnej; 43% ma wyższe wykształcenie. Średni wiek badanych kibiców to 31 lat.
• Przyjezdni przebywali w Polsce średnio 7,6 doby, głównie w hotelach, na kwaterach i kempingach. Średnia wielkość grup przyjezdnych stanowiła 5 osób.
• 9% kibiców miało kogoś z rodziny lub bliskiego znajomego występującego na EURO. Kibice ci nazywani są Watching Friends and Relatives (WFRs), czyli Krewni i Znajomi Kibice.
• Niewielu (13.6%) przybyszy na EURO 2012 brało udział w EURO 2008 w Austrii i Szwajcarii; 6% było na Mistrzostwach Świata FIFA w RPA.
• Niemal wszyscy (93%) ocenili ogólną atmosferę w Gdańsku jako doskonałą lub bardzo dobrą; 83% postrzegało Gdańsk jako bardzo bezpieczny. Ogromna większość (88%) respondentów poleciłaby Gdańsk znajomym jako cel urlopu.
• Niemal 25% mieszkańców Gdańska podczas EURO 2012 gościło w swoich domach rodzinę lub znajomych.
• Niemal 22% Polaków zrezygnowało z urlopu poza krajem, by zostać w Polsce podczas mistrzostw.

Badacze SCORE zapowiadają, że w nadchodzących dniach zostaną opublikowane kolejne raporty w miarę, jak setki danych od kibiców na Ukrainie zostanie zebranych i wprowadzonych do bazy danych. Dzięki temu będzie można porównać i zestawić dane o konsumpcji kibiców przyjezdnych w Polsce i na Ukrainie, oraz porównać zachowania konsumpcyjne na EURO 2008 i 2012.

Projekt EURO 2012 SCORE otrzymał wsparcie organizacji pozarządowej Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z siedzibą w Gdańsku.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×