Euro 2016: pierwsza seria karnych reprezentacji Polski. Dogrywkę wcześniej graliśmy 78 lat temu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alex Livesey / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski
Getty Images / Alex Livesey / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski potrzebowała serii rzutów karnych do wyeliminowania Szwajcarii z Euro 2016 (1:1, k. 5:4). Co ciekawe, nigdy wcześniej nie egzekwowaliśmy "jedenastek".

W tym artykule dowiesz się o:

Reprezentacja Polski wzięła udział w siedmiu mundialach, na mistrzostwach Europy startuje już po raz trzeci, a ponadto ośmiokrotnie grała na igrzyskach olimpijskich. Nigdy dotąd o rozstrzygnięciu meczu fazy pucharowej naszego zespołu nie decydowały jednak rzuty karne.

Do jedynej w historii dogrywki z udziałem Biało-Czerwonych doszło w 1938 roku, a zatem 78 lat temu! Wówczas w 1/8 finału zmierzyliśmy się z Brazylią i po 90 minutach był wynik 4:4. W dodatkowym czasie Ernest Wilimowski strzelił swojego czwartego gola w meczu, ale Canarinhos odpowiedzieli dwoma trafieniami. Ostateczny rezultat: 5:6!

Co ciekawe, Polska rozegrała pierwszy mecz w fazie pucharowej na wielkiej imprezie od igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992). Wtedy w finale sekundy dzieliły nas od dogrywki - dopiero w 90. minucie na 3:2 dla Hiszpanii trafił Kiko.

Przypomnijmy, że wcześniej na mundialach w latach 80. XX wieku w fazie pucharowej graliśmy z Włochami (0:2) oraz Francją (3:2) na MŚ 1982, a cztery lata później już w 1/8 finału ulegliśmy 0:4 Brazylii.