Euro 2016. Fatalny bilans Portugalii z Francją. Na mistrzostwach zawsze wygrywali Trójkolorowi

W finale Euro 2016 Portugalia zmierzy się z Francją i historia wskazuje na to, że ma bardzo mało szanse na triumf. Trójkolorowi nie przegrali z rywalem z Półwyspu Iberyjskiego od 1975 roku.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / EPA/PETER POWELL

Ogółem do tej pory odbyły się 24 pojedynki pomiędzy Portugalią a Francją. Bilans to 18 wygranych Les Bleus, jeden remis oraz zaledwie 5 triumfów Seleccao. Spośród bezpośrednich starć finalistów Euro 2016 trzy miały charakter spotkań o stawkę i odbyły się podczas turniejów finałowych.

W półfinale mistrzostw w 1984 roku Portugalczycy aż do 114. minuty prowadzili 2:1, by ostatecznie ulec gospodarzom turnieju 2:3. W półfinale Euro 2000 o sukcesie Francji zadecydował "złoty gol" Zinedine'a Zidane'a z rzutu karnego w 117. minucie, a w półfinale MŚ 2006 Trójkolorowi zwyciężyli 1:0 również po bramce "Zizou" z "wapna".

Od 1975 roku i towarzyskiego zwycięstwa Portugalii (2:0) ogółem odbyło się dziesięć konfrontacji i za każdym razem wygrywali Francuzi! Kolejno na ich korzyść padły następujące wyniki: 2:0, 3:0, 3:2, 3:2, 2:0, 2:1, 4:0, 1:0, 2:1 i 1:0.

Dwa ostatnie pojedynki miały miejsce w niedalekiej przeszłości. W październiku 2014 roku team Didiera Deschampsa zwyciężył po golach Karima Benzemy i Paula Pogby (2:1), a we wrześniu 2015 roku wygraną w Lizbonie zapewnił Francji nieobecny na Euro 2016 Mathieu Valbuena (1:0).

Rezultaty bezpośrednich meczów Francji z Portugalią w turniejach mistrzowskich:

Turniej i etap Wynik Strzelcy goli
Półfinał Euro 1984 3:2 dla Francji Domergue 25', 115', Platini 119' - Jordao 74', 98'
Półfinał Euro 2000 2:1 dla Francji Henry 51', Zidane (k.) 117' - Nuno Gomes 19'
Półfinał MŚ 2006 1:0 dla Francji Zidane (k.) 33'