Francja tym razem poległa u siebie! Trzeci domowy finał i pierwsza porażka

Reprezentacja Francji w niedzielę brała udział w piątym finale turniejów mistrzowskich (świata oraz Europy). Przegrała 0:1 z Portugalią i była to jej druga porażka w pojedynku o tytuł.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / GEORGI LICOVSKI

Reprezentacja Francji w 1984 roku organizowała mistrzostwa Europy i w finale na Parc des Princes w Paryżu bez większego problemu pokonała 2:0 Hiszpanię. Po czternastu latach Trójkolorowi jako gospodarze już na Stade de France w Saint-Denis przystąpili do rywalizacji z Brazylią i pewnie pokonali Canarinhos 3:0.

Francuzi okazali się bezbłędni w finale również na Euro 2000. W Rotterdamie przeciwko Włochom rzutem na taśmę doprowadzili do dogrywki (gol Sylvaina Wiltorda w trzeciej minucie doliczonego czasu gry), a w niej zdołali zadać decydujący cios.

Pierwszej finałowej porażki Les Bleus doznali w 2006 roku. Wtedy w Berlinie również walczyli z Włochami, a po 120 minutach był remis 1:1. O wszystkim rozstrzygnęła seria rzutów karnych, w której skuteczniej strzelali Azzurri.

Niedzielny finał był pierwszym w wykonaniu Francuzów na własnym terenie, w którym zaznali goryczy porażki. Milimetrów zabrakło im w końcówce regulaminowego czasu gry, kiedy Andre-Pierre Gignac trafił w poprzeczkę. W dogrywce zwycięską bramkę zdobyli w 109. minucie Portugalczycy.