Euro 2016: turniej "jokerów" musieli rozstrzygnąć zmiennicy

O losach mistrzostwa Europy zadecydowała akcja portugalskich "jokerów", ale nie mogło być inaczej w turnieju, podczas którego zmiennicy strzelili łącznie aż 19 goli.

Maciej Kmita
PAP/EPA / MIGUEL A. LOPES

O zwycięstwie Portugalii w finałowym meczu z Francją (1:0) przesądziła akcja wprowadzonych do gry w II połowie Joao Moutinho i Edera. Po zagraniu tego pierwszego napastnik Lille uwolnił się spod opieki Laurenta Koscielnego i pokonał Hugo Llorisa uderzeniem sprzed pola karnego.

Finał Euro 2016 było czwartym w historii, w którym kluczowe role odegrali zmiennicy. W 1996 roku Niemcy przegrywali do 76. minuty z z Czechami 0:1, ale sięgnęli po mistrzostwo dzięki dwóm bramkom zdobytym przez wprowadzonego do gry po przerwie Olivera Bierhoffa. Z kolei cztery lata później Włosi prowadzili z Francją 1:0 aż do 93. minuty, ale wtedy do wyrównania doprowadził zmiennik Sylvain Wiltord, a w dogrywce złotego gola strzelił inny rezerwowy - David Trezeguet. Także w finale Euro 2012 dwie bramki zdobyli zmiennicy, ale Juan Mata i Fernando Torres tylko przypieczętowali triumf Hiszpanii, strzelając gole na 3:0 i 4:0.

Finałowy gol Edera był 19. strzelonym na Euro 2016 przez zmiennika - to nowy rekord rozgrywek. Dotychczasowy padł podczas Euro 2008, gdy rezerwowi zdobyli łącznie 13 bramek. We Francji ten rekord został wyrównany już w fazie grupowej.

Do tego rezerwowi zaliczyli 10 asyst, a cztery gole - w tym ten przesądzający o losach tytułu - zostały strzelone po dwójkowych akcjach "jokerów". Zmiennicy mieli blisko 20-proc. udział w zdobyczy bramkowej na Euro 2016, a licząc także asysty, był to 23-proc. wkład.

Najlepszym zmiennikiem Euro 2016 został Ricardo Quaresma, który wchodząc do gry z ławki, zanotował jedną asystę i strzelił jednego gola. W ogóle selekcjoner reprezentacji Portugalii, Fernando Santos najlepiej trafiał ze zmianami: jego rezerwowi w punktacji kanadyjskiej zebrali łącznie cztery "oczka".

Biało-Czerwoni też mają swój udział w ustanowieniu rekordu mistrzostw Europy. W spotkaniu 3. kolejki fazy grupowej Polska pokonała 1:0 Ukrainę po bramce wprowadzonego do gry w przerwie Jakuba Błaszczykowskiego.

Na liście zawodników, którzy jako zmiennicy mieli wpływ na wynik meczu, są też dwaj piłkarze Legii Warszawa. W spotkaniu 1. kolejki fazy grupowej z Walią (1:2) wyrównującą bramkę dla Słowacji tuż po wejściu na boisko zdobył Ondrej Duda. Z kolei w meczu 2. kolejki Węgry zremisowały z Islandią (1:1), a asystę przy samobójczym golu Birkira Mara Saevarssona zaliczono Nemanji Nikoliciowi.