Piłkarze, którzy zostali zgłoszeni do Euro 2016 jechali do Francji z wielkimi nadziejami. Żaden nie zakładał, że mu się tam nie powiedzie. Zawsze jest jednak tak, że komuś nie dopisze szczęście, a ktoś w najważniejszym momencie rozczaruje.

Redakcja
Wojciech Szczęsny Newspix / Piotr Kucza / Na zdjęciu: Wojciech Szczęsny

Oto trzynastu piłkarzy, dla których Euro 2016 okazało się pechowe. Powody bywały bardzo różne - niespodziewany spadek formy, nieumiejętność poradzenia sobie z presją, kontuzja, czy przesadne dążenie do sukcesu.

13. Haris Seferović

Szwajcarski napastnik na francuskim turnieju specjalizował się w pudłowaniu w dogodnych sytuacjach. W pierwszym spotkaniu z Albanią miał kilka znakomitych okazji do zdobycia bramki, ale żadnej nie potrafił wykorzystać. Jednak zespół odniósł zwycięstwo, więc selekcjoner Vladimir Petković zaufał Harisowi także w meczu z Rumunią. Tyle że tym razem już nie dał mu dograć do końca, lecz zmienił po godzinie. Nic dziwnego, że Seferović nie wyszedł w podstawowym składzie na mecz z Francją, pojawił się na boisku dopiero na ostatni kwadrans. W 1/8 finału z Polską napastnik Eintrachtu Frankfurt ponownie wybiegł w pierwszym składzie i chociaż grał przez 120 minut, nie potrafił zmusić do kapitulacji Łukasza Fabiańskiego. Nie został także wyznaczony do pierwszej piątki egzekwujących rzuty karne w konkursie jedenastek, co w przypadku środkowego napastnika i króla strzelców juniorskiego mundialu sprzed kilku lat, musiało dziwić.

12. Bastian Schweinsteiger

Po wyeliminowaniu reprezentacji Niemiec w półfinale został uznany za kozła ofiarnego. Bo to po jego zagraniu ręką na polu karnym pod koniec pierwszej połowy został podyktowany rzut karny, którego na gola zamienił Antoine Griezmann i Francja objęła wtedy prowadzenie 1:0. Kapitan niemieckiej reprezentacji po raz pierwszy w tym turnieju wybiegł w pierwszym składzie, Joachima Loewa zmusiła do tego kontuzja Samiego Khediry. Borykający się od dawna z kłopotami zdrowotnymi Schweini nie był jednak przygotowany do gry na tak wysokim poziomie, więc selekcjoner zmienił go w 79 minucie potyczki w Marsylii. Dodajmy, że spotkania ćwierćfinałowego z Włochami pomocnik Manchesteru United również nie wspomina najlepiej. Wszedł wprawdzie na boisko dopiero w drugiej połowie, ale musiał grać nie tylko do końca czasu podstawowego, lecz także w dogrywce. Natomiast w konkursie rzutów karnych nie wykorzystał jedenastki. Z tym, że wtedy jego skórę ocalili koledzy z drużyny, ponieważ mistrzowie świata przeszli dalej.

11. Sergio Ramos

Jako kapitan tak strasznie chciał przewodzić reprezentacji Hiszpanii, że chyba jednak trochę przesadził. Obrońca Realu Madryt był nie tylko liderem defensywy, ale całego zespołu. Do tego stopnia, że był pierwszym egzekutorem rzutów karnych i w takiej roli nie sprawdził się w ostatnim meczu fazy grupowej z Chorwacją. Było to spotkanie, które decydowało o pierwszej pozycji w tabeli końcowej. Gdyby w drugiej połowie przy rezultacie 1:1 Ramos ją wykorzystał, Hiszpanom już nic nie odebrałoby pierwszej lokaty. Kilkanaście minut po tym jak jego strzał obronił Danijel Subasić, Chorwaci zdobyli zwycięską bramkę i oni z pierwszego miejsca awansowali do 1/8 finału. Hiszpanie w tej fazie mieliby na pewno większe szanse z Portugalią niż z Włochami, z którymi przegrali. Potem się wydało, że to wcale nie on miał egzekwować ten rzut karny, ale jako kapitan wyszedł przed szereg. Niepotrzebnie.

10. Artiom Dziuba

W prognozach publikowanych przed turniejem napastnik Zenitu Sankt Petersburg znajdował się w gronie kandydatów do tytułu króla strzelców Euro 2016. Natomiast na francuskich stadionach rosyjski olbrzym potykał się o swoje nogi i nie strzelił żadnego gola. Na pewno na Sborną źle wpłynęła postawa jej kibiców, którzy narozrabiali w Marsylii przy okazji meczu z Anglią. Istniało nawet zagrożenie, że reprezentacja Rosji może z tego powodu zostać wykluczona z turnieju. Na pewno nie pomogły też afery z dopingiem wykrytym u rosyjskich sportowców z innych dyscyplin. Inna sprawa, że tamtejsi piłkarze niewiele sobie robili z katastrofalnego występu na mistrzostwach Europy i kilku balowało w kasynie w Monte Carlo. To nie może jednak w żadnym stopniu usprawiedliwić słabej postawy, także napastnika Zenitu.

9. Wojciech Szczęsny

Już drugi raz mistrzostwa Europy rozpoczął jako pierwszy bramkarz reprezentacji Polski. I ponownie udział w turnieju zakończył po pierwszym meczu. Cztery lata temu dostał czerwoną kartkę w 68 minucie inauguracyjnego spotkania z Grecją i potem udanie zastąpił go Przemysław Tytoń, który miejsca już nie oddał. Natomiast na Euro 2016 rozegrał cały mecz przeciw Irlandii Północnej, ale doznał kontuzji i potem musiał się leczyć zamiast grać. Zdjęcie krwiaka na jego nodze można było oglądać na portalu społecznościowym i nie był to ciekawy widok. Dobry występ na mistrzostwach Europy miał Szczęsnemu pomóc w znalezieniu nowego pracodawcy, bo w Arsenalu Londyn już go nie chcą. Wszystko wskazuje jednak na to, że kolejny sezon spędzi w Romie. Może Euro nie potoczyło się jak sobie życzył, ale jako młody żonkoś wyjechał po turnieju z wybranką w podróż dookoła świata.

8. Jan Vertonghen

Obrońca Tottenhamu nie był chyba do końca przygotowany do występu na Euro 2016. Przez dużą część sezonu leczył kontuzję, ale we Francji musiał grać w pierwszym składzie Belgów, gdyż dwóch pewniaków do występu w ich defensywie doznało poważnych kontuzji. Chodziło o Vincenta Kompany'ego i Nicolasa Lombaertsa. Wylądował na lewej obronie i to również nie był najlepszy pomysł, bo jednak w Anglii gra na środku defensywy, na dodatek wspólnie z reprezentacyjnym kolegą Tobym Alderweireldem. Ich zgrania chyba brakowało belgijskiej defensywie w decydujących momentach Euro 2016. No i wreszcie doznał tak poważnego urazu, skręcił kostkę, że znowu czeka go kilkumiesięczna absencja. Nie mógł zagrać przeciw Walii w ćwierćfinale i Belgia została niespodziewanie wyeliminowana.

7. Simone Zaza

Ogólnie występ reprezentacji Włoch oceniono pozytywnie, a krytyka spłynęła właściwie tylko na napastnika Juventusu Turyn. Wszystko przez fatalnie wykonany rzut karny w konkursie jedenastek z Niemcami. Wszedł za Giorgio Chielliniego zaledwie kilkadziesiąt sekund przed zakończeniem dogrywki, tylko po to, żeby celnie trafić z wapna. Zaza wyszedł na przeciw Manuela Neuera, wykonując jakieś dziwne ruchy i posłał piłkę nad bramką. Jego zachowanie stało się pośmiewiskiem w internecie. Potem przepraszał kolegów i selekcjonera, napisał w mediach społecznościowych, że jest mu bardzo przykro, iż zmarnował wysiłek całej drużyny i zawiódł ludzi, którzy tak mu zaufali. Jak się okazało, przez jego fanaberię musieli cierpieć wszyscy. To był jego trzeci występ na Euro 2016, wcześniejszy z Irlandią również nie był udany. Italia przegrała wówczas jedyny raz w fazie grupowej, a Simone dostał żółtą kartkę.