Euro 2016: zwycięskie turnieje na własnej ziemi

Tylko trzy reprezentacje wygrały jak dotychczas turniej rozgrywany na własnej ziemi. Były to kadry Francji, Włoch i Hiszpanii.

Bartosz Zimkowski

1964 rok - Hiszpania

To była druga edycja mistrzostw Europy i zagrały w nim jedynie cztery zespoły: Hiszpania, Węgry, ZSRR i Dania. Odbyły się one w Hiszpanii i mecze rozgrywane były na najsłynniejszych stadionach - Camp Nou oraz Santiago Bernabeu.

W pierwszej półfinałowej parze gospodarze turnieju podjęli legendarną drużynę Węgier. Po regulaminowych 90 minutach był remis 1:1 i belgijski sędzia zarządził dogrywkę. W 115. minucie gwiazda ówczesnego Realu Madryt - Amancio - zapewnił triumf Hiszpanom. W drugim spotkaniu ZSRR rozprawiło się z Danią, zwyciężając 3:0.

Finał rozegrano na Santiago Bernabeu przy 80-tysięcznej widowni. Już w szóstej minucie Jesus Pereda, gracz FC Barcelona, dał prowadzenie Hiszpanii. 120 sekund później wyrównał Galimzian Chusainow i gdy wydawało się, że będzie konieczna kolejna dogrywka, sześć minut przed końcem Marcelino zdobył swoją najważniejszą bramkę w karierze. Hiszpania po raz pierwszy sięgnęła po mistrzostwo Europy.