Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Michał Kołodziejczyk: ZB Top (komentarz)

Euro jest już dla nas skończone. Nie wierzcie w bajki, w nich dobry jest tylko Paulo Sousa. Może mamy dobrych piłkarzy, ale mamy fatalną drużynę. To trener nie potrafił jej zbudować.

Michał Kołodziejczyk
Michał Kołodziejczyk
Paulo Sousa PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Paulo Sousa
Powiecie: "Nie miał czasu". Zgoda. Powiecie: "To piłkarze grali". Też zgoda. Powiecie: "To mistrzostwa Europy, tu nie ma słabych drużyn". I z tym już się nie zgodzę, bo w sześciu na siedem wielkich turniejów, w których ostatnio brali udział Polacy, teorię tę skutecznie obalali. W tym roku udało nam się tego dokonać, mając w składzie najlepszego zawodnika świata, bramkarza Juventusu, dwóch mistrzów Rosji i szefa rozegrania w Napoli. Klocki leżały na podłodze, ale nikt nie miał instrukcji, jak ułożyć z nich trwałą konstrukcję, jak trafić z formą w turniej i jak zbudować zrozumienie na boisku.

Paulo Sousa na siedem meczów, w których prowadził reprezentację Polski, wygrał jeden, z Andorą. Dzień przed najważniejszym meczem - inauguracyjnym na Euro - jego piłkarze nie wiedzieli, w jakim składzie zagrają, zapewne wiedzieli za to, w jakim systemie, i zdawali sobie też sprawę, że nie najlepiej się w nim czują. Miało być w każdym razie europejsko i nowocześnie. Dodatkowo - w każdym dotychczasowym meczu grali w innym zestawieniu, nie mogli więc liczyć na grę na pamięć.

Wojciech Szczęsny mówił co prawda, że ma za sobą jedno z najlepszych zgrupowań w historii, bo lepiej gra się z przyjaciółmi niż z kolegami i teraz pozostaje nam tylko wierzyć, że z przyjaciółmi także lepiej się przegrywa.

ZOBACZ WIDEO: Brzęczek miał konflikt z Lewandowskim? Były reprezentant Polski szokuje: "Jurek nie powinien więcej powoływać Lewandowskiego"
Zupełnie nie obchodzi mnie atmosfera w kadrze, to że piłkarze bardzo się lubią, wspólnie oglądają samoloty i zapraszają się na święta. Dla mnie mogliby być kompletnie skłóceni. Ważne, żeby - na złość rywalom do miejsca w składzie - pokazywać swoją wyższość na boisku i wygrywać.

Przegraliśmy z najsłabszym rywalem, z jakim przyszło nam się mierzyć na turniejach w XXI wieku. Słowacja to gorsza drużyna niż Stany Zjednoczone z 2002 roku, Kostaryka z 2006 czy Japonia z 2018, z którymi to udało nam się wygrać na mundialach. Silniejsi byli także pokonani podczas Euro 2016 Irlandczycy z Północy, Ukraińcy, a na pewno Szwajcarzy. W poniedziałkowy wieczór w Sankt Petersburgu Polacy skompromitowali się, przegrywając z zespołem, którego zawodnicy sami przyznawali, że na Euro przyjechali bez najmniejszej presji, bo nikt nie wierzył w nich nawet w ojczyźnie.

Jest jednak prawda, którą widzi każdy kibic, jest też prawda Zbigniewa Bońka. Boniek jest prezesem PZPN: miał prawo pomylić się, obsadzając na stanowisku selekcjonera Jerzego Brzęczka. Miał prawo zmienić selekcjonera tuż przed mistrzostwami. Tak żeby przypadkiem nie dokonywać tej zmiany wcześniej i żeby nie wyszło na to, że dziennikarze mieli rację - w stadzie samiec Alfa może być tylko jeden. Prawdziwy samiec Alfa potrafi też jednak powiedzieć, że się pomylił, bo szczerość i odwaga w samokrytyce również jest w cenie. Boniek po meczu, chociaż obywatelstwo ma włoskie, przyjął retorykę polską i powiedział, że czarne jest białe: "Graliśmy przeciętnie, na porażkę nie zasługiwaliśmy. Dwie bramki po fatalnych błędach..." - napisał na Twiterze.

Otóż graliśmy źle, zostaliśmy źle ustawieni, bramki zawsze traci się po błędach, zasługiwaliśmy na porażkę, a w pierwszej połowie nie oddaliśmy nawet celnego uderzenia na bramkę - rywali. Trener Sousa zbudował drużynę, licząc na szczęście. Liczył, że jakoś się uda. Jeśli - według prezesa - miał czas, żeby zapoznać się z możliwościami swoich zawodników, to znaczy, że jest złym trenerem i nie zasługiwał na to, żeby zostać selekcjonerem naszej kadry, bo nie potrafił ustawić drużyny tak, by wykorzystać możliwości naszych piłkarzy. Jeśli nie miał czasu, to znaczy, że objął stanowisko selekcjonera za późno.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że trafiła mu się niezła fucha, bo wszystko, co by mu się udało, szłoby na jego konto, a co nie - może pójść na czas zmarnowany przez Brzęczka. Otóż nie może. Za Brzęczka graliśmy brzydko, z silnymi rywalami nie istnieliśmy, ale goli traciliśmy bardzo mało, a ze słabszymi zawsze wygrywaliśmy. Taka Słowacja na Euro z drużyną Brzęczka pewnie przegrałaby 0:1, a my bylibyśmy wściekli na styl naszej drużyny. Tyle że mielibyśmy jeszcze trzy punkty.

Boniek, reklamując Sousę jako nowego selekcjonera, mówił o tym, że gdy szukał opinii na jego temat, słyszał przez telefon tylko: "Top, Zibi, top". Teraz trudno oprzeć się wrażeniu, że prezes PZPN dzwonił tylko do kolegów z podstawówki naszego selekcjonera.

Marek Jóźwiak w programie Euro News+ w Canal+ Sport powiedział wczoraj, że jeśli Boniek naprawdę ocenił grę Polaków tak, jak ocenił, to znaczy, że być może oglądał mecz w maseczce, która zsunęła mu się na oczy. Myślę, że jest jeszcze gorzej. Prezes PZPN do końca, na upartego, będzie twierdził, że podjął same dobre decyzje.

Michał Kołodziejczyk, dyrektor redakcji Canal+ Sport

Kto wygra mecz Polska - Hiszpania?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (46)
 • Nautilus Zgłoś komentarz
  Kolejny mój komentarz nie dopuszczony brawo cenzura
  • Nautilus Zgłoś komentarz
   Boniek powinien być zdymisjonowany i to powinien być definitywny koniec jego i tak zbyt długiej kariery, W hejt parku Krzysztofa Stanowskiego. jego słowa do Marcina Najmana, żeby miał
   Czytaj całość
   jaja. Pan panie prezesie też te jaja powinien mieć, 10 lat prezesury Bońka to lata stracone. PZPN odpowiada za stan kadry, jakość systemu szkolenia, prac z młodzieżą, przede wszystkim to jak są reprezentowane nasze interesy zagranicą. W tym czasie jaki postęp zrobiła Francja, Belgia, Anglia, Portugalia Hiszpania po słabszych występach znowu złapała wiatr w żagle. W tym stanie rzeczy nawet największy geniusz nie pomoże. Alternatywą dla nas jest droga jaka poszła Belgia. Czym zajmuje się prezes Boniek aktywnością polityczną na Twitterze niekoniecznie związaną z piłką - czyli komentowanie bieżących zdarzeń. Boniek do dymisji za dymisję Brzęczka i powołanie Sousy!!!!!!! OKAZUJE SIĘ, ZE CHĘĆ POWROTU DO KADRY WYRAZIŁ ADAM NAWAŁKA, JAK RÓWNIEŻ R. DOMENCH. BONIEK JEST PRAWIE 10 LAT PREZESEM JAKI JEST STAN POLSKIEJ KADRY? JAK DALEKO POSZLI BELGOWIE, FRANCUZI CZY ANGLICY, HISZPANIA, NIEMCY GRAJĄ NA WYSOKIM POZIOMIE, OBROŃCA TYTUŁU PORTUGALIA MA ODMŁODZONĄ I CIEKAWĄ DRUŻYNĘ!!! KIEDY INI IDĄ DO PRZODU MY COFAMY SIĘ. Koniec traktowania Lewandowskiego jak by był to piłkarz pokroju Ronaldo i Messiego razem wziętych jako rzecz nietykalną i największą świętość. . Lewandowski gra w czwartym wielkim turnieju - do tej pory strzelił tylko 2 gole!!! Przy tej dyspozycji nie strzeli żadnego gola!!!! DOSYĆ TYCH SZCZĘŚLIWYCH REMISÓW.
   • kernel24 Zgłoś komentarz
    Boniek jest to wywalenia i tyle. Od zwolnienia Nawałki same złe decyzje, włączając rzeczone zwolnienie.
    • BERRZERAK Zgłoś komentarz
     Panie Kołodziejczyk Prezesik Boniek doskonale wiedział co robi zwalniając Brzęczka uchronił swojego kolegę od kompromitacji Sousa jest ofiara błędów Bońka bo po euro powie
     Czytaj całość
     chcieliście selekcjonera zagranicznego to zatrudniłem i reprezentacja zagrała na euro kiepsko i powie i miałem racje następnym selekcjonerem będzie jego koleś a nie trener
     • Nautilus Zgłoś komentarz
      Boniek musi być zdymisjonowany. 10 lat prezesury Bońka to lata stracone. PZPN odpowiada za stan kadry, jakość szkolena, prac z młodzieżą, przede wszystkim to jak są reprezentowane nasze
      Czytaj całość
      interesy zagranicą. W tym czasie jaki postęp zrobiła Francja, Belgia, Anglia, Portugalia Hiszpania po słabszych występach znowu złapała wiatr w żagle. Piłkarski świat ucieka nam, a my juz nawet nie stoimy w miejscu. Boniek do dymisji za dymisję Brzęczka i powołanie Sousy!!!!!!!OKAZUJE SIĘ, ZE CHĘĆ POWROTU DO KADRY WYRAZIŁ ADAM NAWAŁKA, JAK RÓWNIEŻ R. DOMENCH. BONIEK JEST PRAWIE 10 LAT PREZESEM JAKI JEST STAN POLSKIEJ KADRY? JAK DALEKO POSZLI BELGOWIE, FRANCUZI CZY ANGLICY, HISZPANIA, NIEMCY GRAJĄ NA WYSOKIM POZIOMIE, OBROŃCA TYTUŁU PORTUGALIA MA ODMŁODZONĄ I CIEKAWĄ DRUŻYNĘ!!! KIEDY INI IDĄ DO PRZODU MY COFAMY SIĘ. Koniec traktowania Lewandowskiego jak świętej krowy. Lewandowski gra w czwartym wielkim turnieju - do tej pory strzelił tylko 2 gole!!! przy tej dyspozycji nie strzeli żadnego gola!!!! DOSYĆ TYCH SZCZĘŚLIWYCH REMISÓW.
      • Nautilus Zgłoś komentarz
       10 lat prezesury Bońka to lata stracone. PZPN odpowiada za stan kadry, jakość szkolenia, prac z młodzieżą, przede wszystkim to jak są reprezentowane nasze interesy zagranicą. W tym
       Czytaj całość
       czasie jaki postęp zrobiła Francja, Belgia, Anglia, Portugalia Hiszpania po słabszych występach znowu złapała wiatr w żagle. Piłkarski świat ucieka nam, MY JUŻ NIE STOIMY W MIEJSCU, MY COFAMY SIĘ. Boniek do dymisji za dymisję Brzęczka i powołanie Sousy!!!!!!!OKAZUJE SIĘ, ZE CHĘĆ POWROTU DO KADRY WYRAZIŁ ADAM NAWAŁKA, JAK RÓWNIEŻ R. DOMENCH. BONIEK JEST PRAWIE 10 LAT PREZESEM JAKI JEST STAN POLSKIEJ KADRY? JAK DALEKO POSZLI BELGOWIE, FRANCUZI CZY ANGLICY, HISZPANIA, NIEMCY GRAJĄ NA WYSOKIM POZIOMIE, OBROŃCA TYTUŁU PORTUGALIA MA ODMŁODZONĄ I CIEKAWĄ DRUŻYNĘ!!! KIEDY INI IDĄ DO PRZODU MY COFAMY SIĘ. Koniec traktowania Lewandowskiego jak świętej krowy. Lewandowski gra w czwartym wielkim turnieju - do tej pory strzelił tylko 2 gole!!! przy tej dyspozycji nie strzeli żadnego gola!!!! DOSYĆ TYCH SZCZĘŚLIWYCH REMISÓW.
       • polar3016 Zgłoś komentarz
        I dadzą znów trenera z Rakowa Częstochowa albo innego i znów nie wiem ludzie bez wyobraxni będą liczyć na cud. Najpierw liga niech dojdzie do 1/4 finału Ligi Mistrzów to wtedy dopiero
        Czytaj całość
        bedzie szansa. Wszystkie znaczące europejskie reprezentacje mają silne ligi krajowe. Reszta to tylko dodatek do kożucha. Raz sie uda a 10 razy nie. Trener na mecz wybiera starców bo nie ma kogo reszta zemdleje na widok Ronaldo albo sie bedzie jąkać przy Lewandowskim. Jak słyszę 82 wystep w reprezentacji 120 wystep w reprezentacji a u przeciwnika 30 i mówi się, że jest doświadczony to znaczy, że stale w koło Macieju ci sami bo nie ma innych. Nie wystarczy, że ktoś dobrze gra w Plebance Parchatce czy Wiśle tam trzeba okiwać Real Madryt albo Juventus a to nie to samo. To, że on strzela w naszej lidze gdzie nie ma obrony taktyki ani poziomu nie znaczy że bedzie strzelał w okienko Barcelonie bo to kilka poziomów w górę. Ci co marzą niech lepiej marzą o wygranej w LOTTO zapewniam są większe szanse.
        • Ksawery Darnowski Zgłoś komentarz
         Boniek jest zawsze bez winy, wszyscy popełniają błędy tylko nie on. To już taki charakter.
         • Zastrzyk Bez Atestu Zgłoś komentarz
          Słowacy przejmowali każdą górną piłkę. Słowacy przejmowali każde wybicie piłki do przodu. Słowacy kiwali Polaków jakby każdy z nich był synem Maradony. Polacy nie chcą mieć
          Czytaj całość
          piłki. Polacy nie wiedzą co się robi z piłką. Polacy boją się brać odpowiedzialność. Polacy nie mają koncepcji jak prowadzić grę. To tu jest problem, a nie trener czy Boniek czy Szczęsny.
          • Nick Shany Zgłoś komentarz
           Kolejny pismak z powikłaniami po przebytej brzęczkofobii. Widać, że wierszówka popłatna. PS. Boniek, Panie Kołodziej, nie pomylił się desygnując na stanowisko selekcjonera Jerzego
           Czytaj całość
           Brzęczka. Popełnił kardynalny błąd zwalniając Go. No ale nie ma się czemu dziwić, skoro przez dwa lata był otoczony nosicielami wirusa brzęczkofobii, a na przełomie grudnia i stycznia zapadł był na to choróbsko i stracił przytomność, której nie może do dzisiaj odzyskać. Powikłania, Panie Kołodziej. Powikłania są groźne i prowadzą...
           • ORYS Zgłoś komentarz
            Od wielu lat nasze ŁorłY pokazują że najważnejsza jest dla nich gra w zagranicznych klubach na dobrych kontraktach A na kadrę to przyjeżdżają w wolnym czasie ot tak dla hecy.Bo jak
            Czytaj całość
            nazwać wałęsanie się po boisku bez celu .A wydaje mi się że ich celem jest zdobywanie bramek ,nie wykonywanie bezproduktywnych podań chyba że chodzi o statystyki.Może mają płacone nie za wygraną ale od wykonanych podań ?Kto wie? Różne cuda i cudeńka w naszej piłce już były
            • tejot_tejot Zgłoś komentarz
             A ja wsadzę kij w mrowisko. Sousa powinien zostać i dokończyć pracę przynajmniej w el. MŚ. Prawda, w chwili obecnej wygląda trochę jak dziecko błądzące we mgle, ale nawet w meczu ze
             Czytaj całość
             Słowacją widać było już pewne elementy ewidentnego wpływu Portugalczyka. Przypomnę, że ostatni raz polska reprezentacja potrafiła gonić wynik za kadencji Nawałki. Za Brzęczka wychodzili na boisko modląc się o jak najniższą porażkę. Niewątpliwym i niewytłumaczalnym błędem Bońka, był wybór prowincjonalnego trenera bez doświadczenia - Brzęczka i kurczowe utrzymywanie go na stanowisku przez 2,5 roku. Czy wybór Sousy jest zły?? Za mało czasu by to jednoznacznie stwierdzić. Wiem, że piłka klubowa i reprezentacyjna to dwa różne światy, jednakże po raz kolejny chciałbym przypomnieć historię sir Alexa Fergusona. Zanim Szkot zbudował wielki MU i stał się legendą światowej piłki zaliczył dwa katastrofalne z punktu widzenia kibiców sezony (11 miejsce w 1986 i 1988 r.).
             • Rafi Neo Zgłoś komentarz
              Dajcie spokój temu "wybitnemu" prezesowi. Wyjawił on przecież już światu swoje mądrości po meczu na Twitterze, że " nie zasłużyliśmy na porażkę" a teraz zapewne
              Czytaj całość
              wypoczywa już gdzieś na wakacjach. Rozczarowanie i stres zostawił frajerom wierzącym w zbieraninę zwaną reprezentacją. On ma to w doopie.
              Zobacz więcej komentarzy (17)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×